Jaki kamień do pieczenia pizzy? Granit czy szamot?

Używanie kamienia do wypieku pizzy staje się coraz bardziej popularne. Umożliwia ono przygotowanie oryginalnego ciasta jak z prawdziwej pizzerii, co pewno od dawna staje się marzeniem wielu kucharzy. W tym artykule podpowiemy jaki kamień nadaje się do pizzy najlepiej – granit czy szamot.

Kamień szamotowy czy granitowy do pieczenia pizzy?

Istnieją aż 4 rodzaje kamienia do pieczenia pizzy, z tego 2 są najczęściej stosowane. Mamy zatem kamień do pieczenia pizzy szamotowy, ceramiczny, granitowy lub wulkaniczny. Kamień szamotowy wykorzystywany jest w profesjonalnych piecach do pizzy, ale także w domach. Naturalne kamienie szamotowe stosowane do pieczenia pizzy są ognioodporne i cechują się bardzo dużą porowatością. Dzięki nim pizzę można przygotować w dość krótkim czasie.

Kamienie granitowe do pieczenia pizzy są bardzo często stosowane w warunkach domowych. Są one o wiele cięższe niż szamotowe, ale charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością. Kamień do pieczenia pizzy typu granit oferuje producent – firma Artigiano, która specjalizuje się w wyrobach z tego surowca. Kamień granitowy do pieczenia pizzy jest także mniej porowaty, ale przez to dłużej magazynuje ciepło, jego zaletą jest także to, że nie wchłania wilgoci z ciasta, przez co nie jest ono suche.

Dlaczego do pieczenia pizzy warto używać kamienia?

Nie wspominaliśmy o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o tym, dlaczego warto używać kamienia do pieczenia pizzy. Wiele osób pewnie przyzna, że pizzę można przecież przygotować na zwykłej blasze piekarnika lub okrągłej blaszce z otworami. Jednak pieczenie pizzy na kamieniu ma wiele korzyści. Po pierwsze ciasto położone na rozgrzanym kamieniu zaczyna się od razu przypiekać i to równomiernie, a dzięki temu my możemy delektować się chrupiącym spodem pizzy. Po drugie przygotowanie jej na kamieniu trawa zaledwie kilka minut, a wykonywanie tej potrawy metodą tradycyjną powoduje nieraz, że dodatki stracą swoje walory smakowe nim ciasto nada się do pieczenia.

Kolaż z kamieni do pizzy

Jak używać kamieni do pieczenia pizzy?

Bardzo ważną kwestią jest tu fakt, by zanim zaczniemy używać kamieni do pieczenia pizzy, zastosować się do zasad bezpieczeństwa. Aby uniknąć tego, że kamień pęknie należy go zawsze wkładać do zimnego piekarnika. Dopiero wtedy można włączyć urządzenie. Kamień powinien nagrzewać się przez określony czas, ale warto pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie wyciągać go z piekarnika, nawet mając założone rękawice kuchenne.

Aby przełożyć ciasto do piekarnika należy użyć specjalnej łopatki, którą bardzo często można kupić w zestawie z kamieniem. Nie trzeba obawiać się, że kamień przywrze do ciasta, można go też pozostawić w piekarniku do ostygnięcia.

Jak czyścic kamień granitowy, a jak szamotowy?

Gładki kamień granitowy czyści się bardzo łatwo, dobrze schodzą z niego wszelkiego rodzaju przypalenia i brud. Do jego wyczyszczenia wystarczy zwykła gąbka lub gąbka z druciakiem, którymi przemywa się zwilżony kamień. Warto wiedzieć, że na kamieniu mogą powstać niewielkie przebarwienia, które nie mają wpływu na jego właściwości.
Dobrze wiedzieć, że przed pierwszym użyciem kamienia szamotowego należy przepłukać go w zimnej wodzie. Po upieczeniu pizzy, należy kamień ostudzić, a uporczywe zabrudzenia jakie się na nim pojawiły po prostu zeskrobać. Resztę pozostałości po cieście można usunąć za pomocą wilgotnej gąbki. Kamień szamotowy należy wytrzeć do sucha bawełnianą szmatką. Warto pamiętać o tym, że po każdym użyciu kamień staje się coraz ciemniejszy, co jest rzeczą normalną i nie trzeba się tym przejmować.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*