Jaki kask narciarski warto kupić?

Wybierając się na narty należy zatroszczyć się nie tylko o świetną zabawę, ale także o własne bezpieczeństwo. Oprócz odpowiedniego stroju, butów, nart i gogli, należy zaopatrzyć się w odpowiedni kask, by chronić swoją głowę przed urazami. Jaki kask będzie najlepszy? Na co zwracać uwagę podczas jego kupowania? Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać najlepszy kask narciarski.

Czy noszenie kasku jest obowiązkowe?

Choć zima powoli dobiega końca, są miejsca, gdzie sezon narciarski trwa w najlepsze. Jeśli więc wybierasz się na tego rodzaju urlop, koniecznie zatroszcz się o swoje bezpieczeństwo. Pomimo tego, że nie we wszystkich krajach spotkamy się z obowiązkiem jeżdżenia na nartach w kasku, nie znaczy to wcale, że nie mamy chronić naszej głowy przed urazami.

Dlaczego warto nosić kask?

Kask zapobiega około 60% urazom głowy, może więc uratować życie, zwłaszcza na sztucznie naśnieżanych stokach, czy trasach biegnących wśród drzew i skał. W Polsce większość narciarzy zakłada kask. Dołącz do tej grupy i zapewnij sobie maksimum bezpieczeństwa. By kask dobrze chronił głowę, musi być idealnie dobrany, dlatego też wybierając się na zakupy, zwróć uwagę na kilka istotnych czynników.

Jaki kask wybrać?

Do wyboru mamy kasji z pełną osłoną oraz z niepełną skorupą. W pierwszym z nich twarda skorupa znajduje się na całej powierzchni kasku, doskonale osłania więc zarówno głowę, jak i uszy. Ze względu na to, że zapewniają większe bezpieczeństwo, skierowane są głównie dla zawodowców oraz zaawansowanych i wyczynowych narciarzy i snowboardzistów. Drugi rodzaj kasku charakteryzuje się twardą skorupą umieszczoną na głowie, natomiast uszy chroni miękka osłona. Dolna część kasku jest odpinana i wymienna. Ten rodzaj kasku jest polecany początkującym narciarzom i tym, którzy jeżdżą na nartach sporadycznie.

Kask narciarski - jaki wybrać?

Jakie kaski dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?

Wielu producentów przygotowuje specjalne kaski dla mężczyzn i kobiet. Różnią się one przede wszystkim wielkością, wagą i kolorystyką. Można również nabyć model unisex, który jest przeznaczony dla obojga płci i skorzystamy z niego zarówno my, jak i nasz partner, jeśli oczywiście nosimy ten sam lub zbliżony rozmiar. W przypadku wyboru kasku dla dziecka zwracamy szczególną uwagę na atesty, idealnie dobrany rozmiar, lekkość, przewiewność oraz możliwość regulacji obwodu i zapięcia pod brodą.

Jaki rozmiar kasku?

Przed zakupem kasku należy zmierzyć obwód głowy w najszerszym miejscu, gdyż rozmiary kasków są podawane na metce w centymetrach. Mierzy się go tuż nad brwiami, za pomocą miarki krawieckiej. Idealnie dobrany kask musi tak przylegać do głowy, by nigdzie nie uwierał i nie był zbyt luźny. Odpowiednio dobrany nie powinien dotykać karku przy maksymalnym wychyleniu głowy, ani zasłaniać oczu.

0
1

1 Komentarz

  1. peter 29 listopada 2016 Reply

    Najlepiej przymierzyć kask. Ja tak zrobiłem po tym jak kupione w internecie zwracałem, bo tu mi trochę odstawały, albo były ciasne.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*