Start Dom Nitownica – jak działa ręczna nitownica?

Nitownica – jak działa ręczna nitownica?

autor Lilianna
0 komentarz
Nity na stole

Nitownica ręczna to nie jest urządzenie, które używane jest na co dzień, nawet przez profesjonalistów. Służy ona do łączenia różnych materiałów za pomocą nitów. Wybór odpowiedniej nitownicy nie jest wbrew pozorom taki prosty. Należy zwrócić uwagę na szereg różnych kwestii. Jak więc działa to urządzenie, do czego jest wykorzystywane i jak wybrać odpowiednią nitownicę?

Nitownica – do czego służy?

Nitownica służy do nitowania, czyli po prostu do łączenia ze sobą materiałów za pomocą specjalnych elementów, zwanych profesjonalnie nitami lub nitonakrętkami. Do czego używa się tego narzędzia? Najczęściej wykorzystywane jest w budownictwie, ale i motoryzacji. Nitownica przydaje się do łączenia kartonów, papieru, płyt kartonowo-gipsowych, blach i taśmowników, tworzyw sztucznych, części maszyn, wsporników, dźwigarów, kształtowników stalowych itd.

Gdzie szukać nitownic ręcznych?

Nitownice ręczne są szeroko dostępne w wielu sklepach budowlanych, także w popularnych sieciówkach. Istnieją jednak sklepy, które zajmują się sprzedażą wyłącznie takich specjalistycznych narzędzi. Nitownice ręczne dla profesjonalistów i domowych majsterkowiczów oferuje sklep Incop.pl, gdzie znaleźć można urządzenia w różnych cenach, a także nity, nitonakrętki i inne niezbędne akcesoria budowlane.

Jak działa nitownica ręczna?

Są różne rodzaje nitownic: akumulatorowe, pneumatyczne i oczywiście ręczne. Te ostatnie wymagają sporego zaangażowania ze strony osoby, które używa tego narzędzia. Praca z nitownicą ręczną nie jest jednak bardzo skomplikowana, jednak potrzebna jest odpowiednia wiedza, by używać tego urządzenia odpowiednio i odpowiedzialnie. Stosując nitonakrętki należy najpierw wykonać otwór w materiale. Następnie w nitownicy należy umieścić trzpień na właściwej wysokości i zacisnąć dźwignię. Na końcu trzeba wykręcić trzpień z tyłu nitownicy. Wybierając nity zrywalne także trzeba zacząć od wykonania otworu w materiale. Następnie należy umieścić w nim nit i naciskać na jego kołnierz nitownicą, aż część elementu spęcznieje i zaklinuje się w kołnierzu. Połączenie będzie gotowe w momencie, kiedy część pręta się przerwie.

Jak wybrać nitownicę ręczną?

Wybór odpowiedniej nitownicy nie jest skomplikowany. Na początku należy zdecydować się na nitownicę do nitów lub nitownicę do nitonakrętek. Następnie warto zwrócić uwagę na wygodę użytkowania. Trzeba sprawdzić, czy narzędzia mają powłoki antypoślizgowe, dzięki którym nitownica będzie po prostu bezpieczna i komfortowa podczas pracy. Innym kryterium podczas wyboru jest wielkość urządzenia. Te większe zapewniają lepszą stabilność podczas użytkowania, natomiast mniejsze można wykorzystać do pracy w trudno dostępnych miejscach. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania nitownicy. Nie ma sensu kierować się ceną, ponieważ tańsze narzędzia mogą nie tyle być niewygodne podczas użytkowania, ale też szybko mogą ulec zniszczeniu i niezbędny będzie zakup nowego sprzętu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET