Ogrodzenia łupane to praktyczność i piękno

Ogrodzenia łupane można spotkać coraz częściej i to nie tylko na olbrzymich posesjach. Nie ma się jednak co dziwić, są nie tylko piękne, ale i niezwykle funkcjonalne. Technika łupania bloczków kamienia pozwala uzyskać niespotykane efekty estetyczne nawiązujące do natury. Warto dowiedzieć się czym wyróżniają się ogrodzenia łupane, jakiego rodzaju kamieni używa się do ich budowy oraz jak o nie dbać, by długo cieszyły oko.

Dlaczego ogrodzenia łupane stają się coraz bardziej popularne?

Na pewno rosnąca popularność ogrodzeń łupanych wiąże się z faktem, że jest to rozwiązanie dość innowacyjne, a postawiony dzięki tej technice mur przetrwa wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Ci, którzy myślą o ozdobieniu swojego domu ogrodzeniem łupanym mają ogromny wybór różnych wariantów – mogą wybierać pomiędzy murami niskimi i wysokimi, melanżem wielu kolorów, które dodatkowo są podkreślone przez nieregularność samego kamienia. Inspiracją, może być widok posesji sąsiada lub poszukiwania w internecie. Ogrodzenia łupane pozwalają na stworzenie wielu aranżacji dopasowanych stylistycznie do elewacji domu, co widać kiedy spojrzy się na stronę kostbet.pl/produkty/murki-ogrodzenia. Murki łupane doskonale współgrają także z materiałami takimi jak drewno i metal, więc dzięki temu rozwiązaniu można stworzyć mnóstwo estetycznych połączeń.

Jakie kruszywo wykorzystuje się do budowy ogrodzeń łupanych?

Najczęściej do wykonania ogrodzeń łupanych wykorzystuje się pustaki łupane lub beton łupany. Obrabia się je maszynami nazywanymi łuparkami, które rozłupują kruszec na dwie płyty o lustrzanych odbiciach przełamanych powierzchni. Zaawansowany technologicznie proces obróbki ma wyeliminować wszelkie nierówności i wyłamania zakłócające ostateczny wygląd kruszcu. Dodatkowo beton barwiony w masie wyróżnia się wyjątkową fakturą i kolorystyką. Pustaki łupane warto wzbogacić śrutowanymi elementami, których wzór zależeć może od stylistyki domu.

Pustak łupany

Jaki rodzaj ogrodzenia łupanego wybrać?

Ogrodzenie łupane można postawić ze słupków z betonu łupanego, a same przęsła z metalu. Kolejnym rodzajem są słupki murowane z podmurówką lub betonowa podmurówka łączona ze stalą. Inna możliwością jest postawienie tak zwanego pełnego muru czyli całego ogrodzenia z betonu łupanego. Konieczne jest jednak, by w takim wypadku ogrodzenie połączyć z betonem plastyczny, który stworzy niesamowite efekty estetyczne takie jak fugi.

Stylistyka ogrodzenia łupanego

Ogrodzenia łupane swoją stylistyką nawiązują do natury, dają też nieograniczone możliwości aranżacyjne. Zamierzoną chropowatość i fakturę łatwo dostosować zarówno do małego domu jak i olbrzymiej posesji. Kolorystyka pustaka łupanego jest bardzo bogata, więc dobranie jej pod kolor elewacji nie stanowi problemu. Dzięki blokom łupanym ogrodzenie sprawia wrażenie jakby było wykonane z naturalnego kamienia przez co jest doskonale zharmonizowane z otoczeniem, na przykład roślinnością rosnącą wokół. Trzeba także dodać, że ogrodzenie łupane jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne i zachowuje piękno na długie lata. Na pewno cechą tego typu muru jest również fakt, że może być on montowany bez spoinowania oraz fugowania, a to znacznie ułatwia łączenie jego poszczególnych elementów.

Jak dbać o ogrodzenie łupane?

Mimo, że bloki łupane nasiąknięte są substancją hydrofobową, ich impregnacja jest konieczna. Nie tylko ujednolici ona kolor muru, ale sprawi, że nie będzie porastał mchem ani nadmiernie wchłaniał wilgoci. Impregnować najlepiej jednak po miesiącu od postawienia ogrodzenia – sama jego powierzchnia powinna być wtedy osuszona i czysta. Zabezpieczone ogrodzenie wystarczy już potem tylko umyć raz na jakiś czas myjką ciśnieniową. W przypadku pustaków łupanych, które nie zostały odpowiednio zaimpregnowane, koniecznie trzeba sięgnąć po odpowiednie preparaty zapobiegające zaciekom wapiennym i pojawianiu się mchu.

0
1

1 Komentarz

  1. Błażej 21 lutego 2019 Reply

    Muszę przyznać, że naprawdę podobają mi się takie ogrodzenia pod względem estetycznym. Widziałem w sumie nawet takie ogrodzenia łupane, które robiły lepsze wrażenie niż ogradzany przez nie budynek.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*