Sauny – co musisz o nich wiedzieć?

Nie ma lepszego sposobu na relaks po ciężkim dniu niż pobyt w saunie. Czasami kilka minut wystarczy, by się w pełni odprężyć. A regularne pobyty w saunie mogą korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Tylko czy za każdym razem musisz wybierać się do najbliższego ośrodka fitness/spa? Niekoniecznie! Saunę możesz zamontować we własnym domu!

Jakie są rodzaje sauny?

Sauna to nic innego, jak specjalnie wydzielone pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperaturę i wysoka (sauna mokra) lub niska (sauna sucha) wilgotność powietrza. Dzieli się ją na wiele rodzajów, jednak zanim przejdziesz do ich sprawdzania, sauny i łaźnie możesz obejrzeć w internecie (przykłady na: actigroup.pl). Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyobrazić je sobie we własnym domu.

Sauna fińska

Sauny można podzielić na trzy główne grupy: saunę suchą, mokrą oraz parową. Saunę suchą możesz znać także pod nazwą sauna fińska. Wilgotność tego pomieszczenia wynosi zazwyczaj od 5 do 20% przy temperaturze od 60 do 120 stopni Celsjusza. W saunie parowej (zwanej też rzymską) temperatura jest niższa (50-65 stopni Celsjusza), ale wilgotność o wiele wyższa – od 45% do 50%. Tym co odróżnia saunę rzymską od fińskiej, jest parownik. W saunach mokrych temperatura mieści się w przedziale 70-90 stopni Celsjusza, a wilgotność raczej nie powinna przekraczać 40%.

To jednak nie wszystko. Mogą być również sauny infrared, czyli na podczerwień. W nich można przebywać nawet 30 minut, ponieważ temperatura nie przekracza 60 stopniu Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi maksymalnie 25%. Biosauna to odmiana sauny suchej, której towarzyszy aromaterapia oraz klimatyczne oświetlenie. Dla zwolenników łaźni parowej jest też Caldarium, czyli łagodniejszy model łaźni rzymskiej z maksymalną temperaturą 45 stopni Celsjusza. Ponadto można wyróżnić także saunę ziołową, łaźnie ruską, fitosaunę czy saunę lodową.

Jak zrobić saunę w domu?

Jeśli myślisz o regularnym korzystaniu z takich zabiegów, zastanów się nad zaprojektowaniem sauny we własnym domu. Masz dwa wyjścia: możesz zbudować ją sam, od podstaw lub zamówić gotową, której montażem zajmą się specjaliści. Niezależnie od wariantu który wybierzesz, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Zacząć należy od wybrania pomieszczenia na saunę. Najlepiej, jeśli byłaby to duża łazienka, ale równie dobrze sprawdzi się każdy inny pokój, a nawet poddasze – wszystko jest kwestią odpowiedniego projektu. O wiele istotniejszym aspektem jest sposób wentylacji. Jeśli dobrze tego nie przemyślisz, może dojść do zawilgocenia pomieszczenia, w którym zamontowana jest sauna. Komfort korzystania z niej będzie też o wiele niższy. Trzeba pamiętać, że pomiędzy ścianami pokoju, a sauny musi być kilka centymetrów wolnej przestrzeni.

Jakie są korzyści z sauny?

Największą zaletą korzystania z sauny jest to, że pobudza układ krążenia. Dzięki temu ciało jednocześnie odpręża się i nabiera energii. Ponadto wpływa na układ odpornościowy oraz przemianę materii – jeśli połączysz regularne wizyty w saunie z ćwiczeniami i dietą, możesz mieć pewność, że zaczniesz tracić zbędne kilogramy. I pobyt w niej sprzyja szybszej regeneracji mięśni po treningu, dlatego tak wielu sportowców korzysta z sauny.

Zdecydowanie warto pomyśleć o montażu sauny w domu. I najlepiej skonsultować to ze specjalistą, który pomoże dobrać rodzaj sauny do Twoich potrzeb oraz zajmie się jej montażem w Twoim domu.

0
1

1 Komentarz

  1. Author
    luke 29 listopada 2016 Reply

    Mi żona marudzi o saunę, ale to jest duży wydatek. Może na przyszły rok o tym pomyślimy, bo na pewno nie teraz

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*