Zbiorniki na wodę deszczową – podziemne czy naziemne?

Zwykle woda deszczowa uznawana jest za ściek, który należy odprowadzać. Dzisiejsze założenia budownictwa dopuszczają jednak wykorzystanie jej przy zmniejszeniu zużycia wody. Wiele osób, które chcą zamontować zbiornik na wodę zastanawia się który z nich wybrać. W tym artykule odpowiemy na pytanie kiedy sprawdzą się zbiorniki naziemne, a kiedy podziemne.

Po co montować zbiorniki na deszczówkę?

Zbiorniki na deszczówkę mogą być ustawione na poziomie gruntu lub zakopane pod jego powierzchnią. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy zbiorniki te powinny być nieprzezroczyste, najlepiej takie, by nie docierało do nich światło. Warto je wybrać kierując się ich przeznaczeniem, ale także architekturą budynku. Stąd tak ważny jest wybór zbiorników i to, aby istniała możliwość skorzystania z porady fachowców. Zbiorniki na wodę deszczową podziemne i naziemne ma w ofercie ekodren.pl, firma specjalizująca się między innymi w montażu przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zagospodarowanie deszczówki jest przede wszystkim przejawem oszczędności, gdyż za każdy dodatkowy litr wody należy zapłacić. W przypadku deszczówki wodę te mamy niejako za darmo. Oczywiście nie nadaje się ona do picia, ale już do nawadniania ogrodu czy spłukiwania toalet jak najbardziej. Około połowę dziennego zapotrzebowania na wodę można zastąpić właśnie deszczówką. Z tego względu warto przemyśleć zamontowanie zbiorników naziemnych lub podziemnych przy swoim domu.

Zbiornik naziemny czy podziemny – co wybrać?

Zanim zdecydujemy się na dany rodzaj zbiornika warto zastanowić się jakie jest nasze zapotrzebowanie na wodę, wielkość działki oraz oczekiwania. Podziemny zbiornik na deszczówkę umieszczony jest pod ziemią i odprowadza wodę z rur spustowych, czyli inaczej z systemu rynien. Najmniejsze pojemniki podziemne mają pojemność około 2000 litrów i można je łączyć ze sobą, by otrzymać jeden większy zbiornik. Wielu producentów wyposaża pojemniki podziemne w specjalne filtry dzięki którym woda deszczowa może być używana do prania czy spłukiwania toalety.

Naziemne pojemniki na deszczówkę gromadzą wodę wypływającą z rur spustowych. Najczęściej są one umieszczane przy elewacji budynku. Ich pojemność to od 300 do 2000 litrów. Producenci stawiają jednak na to, by zbiorniki dobrze komponowały się z budynkiem i jego architekturą.

Naziemny zbiornik sprawdzi się na niewielkich działkach, natomiast w mocno zagospodarowanych ogrodach poleca się zamontowanie zbiornika podziemnego. Ważne jest jednak także i to, by wybór zbiornika zaplanować już na etapie budowy domu. Zawsze można też postawić prosty naziemny zbiornik (w przypadku gotowego budynku), który będzie służył na przykład do podlewania ogrodu.

Kolaż z pojemnikami na deszczówkę

Jak dobrać zbiornik na deszczówkę do potrzeb domostwa?

Jeśli nasze wymagania w kwestii zapotrzebowania na wodę są niewielkie, wystarczy, że zainwestujemy w zbiornik naziemny. Wodę z deszczówki wykorzystamy tu do podlewania klombów lub niewielkich trawników. Jednak w przypadku kiedy chcemy podlewać rozległe przestrzenie ogrodowe, klomby i ogromnych rozmiarów trawniki, lepiej zdecydować się na zbiornik podziemny.

Ile kosztują zbiorniki podziemne i naziemne?

Pojemniki naziemne są zwykle o wiele tańsze od pojemników podziemnych. Naziemna beczka o pojemności od 750 do 1000 litrów będzie kosztowała około 150-300 zł. Większe pojemności będą miały naturalnie o wiele wyższe ceny. Oczywiście warto tu zainwestować w model nieprzezroczysty, z pokrywą ochraniającą wodę. Zbiornik podziemny (2000-3000 litrów) to koszt od 1000 do 1800 zł, jednak do tego należy dołączyć jeszcze cenę montażu. Jeśli zdecydujemy się na dużych rozmiarów zbiornik podziemny z filtrem jego koszt będzie wynosił około 6000 tys. zł.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*