Start Biznes Betoniarka, proste urządzenie ale warto wskazać różnice między betoniarkami

Betoniarka, proste urządzenie ale warto wskazać różnice między betoniarkami

autor Joanna Lewandowska
2 komentarze
Betoniarka stojąca

Na budowie potrzebnych jest wiele urządzeń i sprzętów, bez których wykonywanie prac nie byłoby możliwe. Jednym z nich na pewno jest betoniarka. Jednak warto wiedzieć, że istnieje ich kilka rodzajów, do tego mogą mieć różne zastosowania oraz kształty. Jakie betoniarki wyróżniamy? Czym się one różnią?

Do czego służy betoniarka?

Betoniarkę każdy powinien kojarzyć, a jej przeznaczenie także jest raczej powszechnie znane. Służą one przede wszystkim do mieszania ze sobą cementu, wody, piasku i żwiru, by w ten sposób stworzyć jednolitą masę, będącą mieszanką betonu. Najbardziej znane i najczęściej spotykane są betoniarki w kształcie bębna, właśnie takie można spotkać w sklepie www.koelnerpolska.pl/produkty/modeco-expert/narzedzia/elektronarzedzia/betoniarki, będące chyba podstawą wśród betoniarek. Nie jest to jednak jedyna możliwość i wśród urządzeń budowlanych i można wyróżnić także inne rodzaje tych sprzętów.

Jakie rodzaje betoniarek wyróżniamy?

Podział betoniarek skupia się na kilku kryteriach. Pierwszym z nich jest kształt mieszalnika, gdzie wyróżniamy: betoniarki kielichowe i bębnowe. Różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością, gdzie betoniarki bębnowe dysponują większą powierzchnią pracy i dlatego właśnie one najczęściej są wykorzystywane.

Drugi podział dotyczy ich mobilności i wyróżniamy tutaj betoniarki przenośne, ruchowe, stałe oraz samochodowe. Urządzenia bardziej mobilne są oczywiście lżejsze, ale jednocześnie też mniejsze i posiadają zdecydowanie mniejszą pojemność. Z kolei te samochodowe są najbardziej zaawansowane technologiczne i występują w postaci ciężarówki z dużym kielichowym mieszalnikiem.

Ostatni podział związany jest z rodzajem pracy i dzieli się na betoniarki o działaniu ciągłym oraz okresowym. Te działające bez przerwy zazwyczaj używane są w zakładach przemysłowych, gdzie zapotrzebowanie na wyrób cementu i betonu jest znacznie większy niż przeciętny. Drugi typ betoniarek jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla budowlańców, w trakcie prac na placach budowy różnego rodzaju, a maszyna pracuje tylko wtedy, gdy jest taka konieczność.

Betoniarka czerwona

Jak wybrać betoniarkę?

Oprócz wyżej wymienionych kryteriów, które można nazwać podstawowym podziałem betoniarek, wybierając taki sprzęt należy zwrócić uwagę także na inne jego cechy. Może mieć to duże znaczenie, szczególnie gdy do wykonania będzie konkretna praca, wymagająca konkretnego sprzętu o odpowiednich parametrach. Ważne jest więc zwrócenie uwagi między innymi na pojemność. Im większa pojemność betoniarki, tym więcej masy może zostać wyrobionej i wahają się one od 80 l do nawet 1000 l. Przy budowie domu najlepiej sprawdzają się betoniarki w przedziale 100-300 l.

Bardzo istotne jest także zasilanie betoniarki, które może być albo z użyciem silnika elektrycznego o napięciu 230 V, albo silnika trójfazowego o napięciu 380 V. To dzięki mocy silnika, betoniarka jest w stanie rozrobić masę, przy czym te o małej mocy można uruchomić gdy jest on pełny, a przy większej mocy odwrotnie – najpierw trzeba uruchomić sprzęt, a potem go zapełnić mieszanką.

Jak zbudowana jest betoniarka?

Oczywiście, pierwsze co rzuca się w oczy jest bęben, jako główna część betoniarki, odpowiedzialna za rozrobienie masy. Ważna jest tutaj także rama, która utrzymuje bęben w miejscu i zapewnia mu stabilność. Przy mniejszych betoniarkach istotny jest też uchwyt, dzięki któremu można sprzęt transportować z miejsca na miejsce. Ważny jest tutaj także wieniec, który dzieli się na: żeliwny, kompozytowy i tłoczony. Nie można także zapomnieć o mechanizmie przechylania betoniarki, który może być kołem albo korbą, przy czym o wiele wygodniejsze i łatwiejsze jest korzystanie właśnie z korby.

podobne artykuły

2 komentarze

Corza 8 grudnia 2017 - 12:20

Wielokrotnie mijają nas betoniarki i nigdy się jakoś nie zastanawiałam nad nimi jakoś głębiej, a teraz po przeczytaniu artykułu, jak tylko gdzieś jakąś spotkam, to zaraz mi się przypomina. Oczywiście dla budowlańców to narzędzie jak najbardziej podstawowe.

odpowiedz
Krzychu 25 lutego 2019 - 11:56

Co by nie mówić, przydatne urządzenie. Pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek. Pamiętam jeszcze, zanim sobie taką sprawiłem, musiałem rozrabiać beton ręcznie, a to naprawdę zabierało sporo czasu. Myślałem, że może betoniarka nie opłaca się do zwyczajnego domowego użytku, ale okazało się, że muszę zrobić tyle remontów i prac z wykorzystaniem betonu, że jednak warto było sprawić sobie taką maszynę.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET