Co czytać dzieciom? Lista 5 najlepszych książek dla dzieci

Czytaj z dzieckiem codziennie po pół godziny! – grzmią poradniki, spoty reklamowe w telewizji i artykuły w gazetach. Tylko szkoda, że żadne z nich nie mówi co należy czytać dziecku. Czytanie jest ważne to fakt, z którym nie będziemy się kłócić. Jednak istotne jest nie tylko to, że czytasz, ale również to co czytasz! Książki dla dzieci powinny, oprócz ciekawej historii, spełnić walor edukacyjny. Na co więc się zdecydować? Przeczytaj nasz artykuł!

„Seria: Martynka” Gilbert Delahaye

Seria to bogaty zbiór opowiadań przeznaczony dla dziewczynek w wieku od 3 do 6 lat.
W kilkunastu książeczkach dzieci mają szansę dobrze poznać małą bohaterkę i jej przygody oraz się z nią zaprzyjaźnić. Książka jest bardzo dobrze dostosowana do oczekiwań małych czytelników. A ci szybko pokochają Martynkę.

Powiedzmy sobie szczerze: nie da się jej nie lubić! Dzieci mogą się od niej wiele nauczyć. Bohaterka jest bowiem przedstawiona jako osoba mądra, obowiązkowa i opiekuńcza. Dlatego zachęcamy, koniecznie zapoznajcie się z tą książką. Nie pożałujecie!

chłopczyk w bibliotece

„Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindren

To jedna z najlepszych i najpopularniejszych książek dla dzieci. Cieszy się niezmiennym zainteresowaniem ze strony czytelników już od kilkudziesięciu lat. Książka ta debiutowała na rynku w 1957 roku, czyli prawie 60 lat temu! I mimo tego, że od tamtej pory zdążyło ukazać się wiele innych powieści dla dzieci, to właśnie „Dzieci z Bullerbyn” wygrywają wszystkie rankingi popularności.

W czym tkwi sukces tej powieści? Może w pewnym uniwersalizmie opowiadanej historii? Może w ciekawym sposobie jej przedstawienia? My tego nie wiemy, ale wiemy za to, że książka „Dzieci z Bullerbyn” jest naprawdę godna polecenia. Kup ją swojemu dziecku! Na pewno będzie zachwycone!

„Muminki” Tove Jansson

Kolejny klasyk na naszej liście. I kolejna książka, z którą koniecznie musisz zapoznać swoje dziecko! Seria o Muminkach to must-have każdego młodego czytelnika! Dlaczego warto się
z nią zapoznać? Bo Muminki to wspaniałe stworzonka, które pokocha każdy!

Oprócz nich występują również inni ciekawi bohaterowie m.in.: Mała Mi i Włóczykij, z którymi warto się zaprzyjaźnić. Poza tym książki te są bardzo mądre i mogą wiele nauczyć młodego czytelnika. A ty pewnie z chęcią wrócisz do czasów dzieciństwa, kiedy sama zapoznawałaś się z tą książką. To co, przeczytasz ją swojemu dziecku?

pomnik muminka

„Księga dżungli” Rudyard Kipling

Opowieść o chłopcu wychowanym w dżungli przez dzikie zwierzęta od lat podbija serca czytelników na całym świecie. I trudno się dziwić skoro jest tak świetnie i oryginalnie napisana! W czym tkwi niezwykłość „Księgi Dżungli”?

Przede wszystkim w fakcie, że zwierzętom nadano tutaj cechy ludzkie, a stosunki panujące
w dżungli przywodzą nam na myśl ludzką hierarchię społeczną. Świat przedstawiony przez Kiplinga jest szczery, nieprzerysowany i jednocześnie trudny w odbiorze. Jest on także bardzo mądry, a podczas lektury można dużo nauczyć się o tym jak należy traktować innych. I właśnie dlatego powinnaś koniecznie polecić ją swojemu dziecku!

„Seria o doktorze Dolittle” Hugh Lofting

Uroczy doktor Dolittle to jeden z najbardziej popularnych bohaterów książek dla dzieci na świecie. I pomyśleć, że narodził się on w okopach podczas jeden z bitew I wojny światowej! Przygody doktora początkowo wysyłane były w formie listów Loftinga do swoich dzieci. W ten sposób próbował on zrekompensować im brak ojca, który walczył na froncie. Po wojnie ukazały się one pod postacią powieści „The Story of Doctor Dolittle”.

A potem doszło do niej 10 kolejnych, w tym dwa, które ukazały się już po śmierci autora. „Doktor Dolittle” to świetna książka dla każdego dziecka. Uczy miłości i szacunku do zwierząt. Tą niezwykłą historię docenili również filmowcy, którzy chętnie przenosili ją na szklany ekran. Ale co tu dużo ukrywać. Nie ma to jak książka. Dlatego kup ją swojemu dziecku. Na pewno będzie zachwycone.

1 Komentarz

  1. don_Kichot 5 października 2016 Reply

    Seria o doktorze Dolittle była jedną z moich ulubionych 🙂 Uwielbiałam czytać o tym jak pomagał zwierzętom i ogólnie pomysł był bardzo fajny. A „Martynkę” bardzo lubi moja kuzynka, też Martynka. Co chwilę kupujemy jej coś z tej serii.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*