Start Zdrowie i Uroda Jak leczyć łuszczycę – dowiedz się jak skutecznie z nią walczyć

Jak leczyć łuszczycę – dowiedz się jak skutecznie z nią walczyć

autor Miro Pięta
1 komentarz
Metody leczenia łuszczycy

Łuszczyca jest poważną chorobą skóry, na którą cierpi około 3% ludzi na całym świecie. Najczęstszymi jej objawami są czerwone, łuszczące się plamy na skórze. Chorobie tej towarzyszy uporczywy świąd i pieczenie. Dolegliwość ta może być źródłem licznych kompleksów u osób nią dotkniętych, dlatego w poniższym artykule podpowiadamy Ci, jak skutecznie walczyć z tą chorobą skóry.

Leczenie łuszczycy ryboterapią

Ryboterapia jest niezwykle pomocna w walce z łuszczycą. To metoda leczenia, przy której wykorzystuje się żywe rybki z gatunku Garra Rufa (Brzana Ssąca). Oczyszczają one łuszczącą się skórę swoimi pyszczkami. Skuteczność tych zabiegów została potwierdzona w 90%. Niestety wykonuje się je poza granicami naszego kraju, tzn. w Niemczech, Szwajcarii, Turcji oraz Indiach i są one bardzo kosztowne.

Ocet winny na skórę

Zainfekowaną skórę można smarować octem winnym. Pomaga on w utrzymaniu jej prawidłowego poziomu PH. Gazę nasączoną octem należy przyłożyć w chore miejsca i trzymać przez pół godziny. Jeśli łuszczyca występuje również na głowie, można wsmarować ocet w skórę głowy na pół godziny przed umyciem włosów. Bardzo ważne jest, aby szampon był oparty na naturalnych składnikach i nie zawierał siarczanu sodowego laurylu, ponieważ na nowo podrażni on skórę głowy.

Leczenie łuszczycy octem

Sok z aloesu

Bardzo pomocnym w walce z łuszczycą jest sok z aloesu. Skutecznie nawilża skórę i łagodzi uczucie swędzenia. Zmiany chorobowe można nawilżać bezpośrednio po wyjściu z kąpieli lub na chwilę przed pójściem spać.

Jakie witaminy na łuszczycę?

Ważne, aby osoba chorująca na łuszczycę jadła produkty bogate w witaminy. Najważniejszą jest witamina E odpowiedzialna za regenerację skóry. Znajdziemy ją w takich produktach jak olej migdałowy, ziarna słonecznika, jajka, orzechy włoskie oraz kiełki pszenicy. Zadbaj też o dostarczenie organizmowi witaminy C, którą znajdziemy w owocach cytrusowych oraz kwasu Omega 3 znajdującego się w takich produktach jak łosoś, tuńczyk, sardynki, skorupiaki i owoce morza.

Olejek arganowy pomocny przy łuszczycy

Olejek arganowy często stosuje się na zniszczone włosy oraz paznokcie. Jego sekret tkwi w tym, że produkowany jest z naturalnych składników bez dodatku zbędnej chemii. W przypadku skóry łuszczącej się łagodzi świąd i w znacznym stopniu zmniejsza stan zapalny. Olejek arganowy nie uczula i został przebadany dermatologicznie.

Kąpiel w błocie

Jednym z najlepszych i tym samym najstarszych sposobów leczenia łuszczycy jest kąpiel w błocie w Morzu Martwym. Jego wody zawierają znaczne ilości soli oraz takich minerałów jak potas, magnez, soda, brom i wapń, które w znacznym stopniu łagodzą występowanie objawów łuszczycy. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taki luksus jak kąpiel w Morzu Martwym, dlatego sól oraz błoto pochodzące z tych rejonów można swobodnie kupić przez internet. Maseczki z błota oraz kąpiel z dodatkiem soli warto wykonywać codziennie.

Okłady z kapusty

Okłady z kapusty to bardzo stara metoda stosowana jeszcze przez naszych dziadków. Należy umyć ją w ciepłej wodzie i osuszyć ręcznikiem. Liście powinny być dokładnie rozwałkowane na płasko i miękkie. Przed położeniem ich na chore miejsce należy je jeszcze podgrzać. Jeśli kładziesz na skórę kilka liści, wówczas bardzo ważne jest, aby nachodziły one na siebie. Miejsca objęte łuszczycą najlepiej obwiązać bandażem.

Jakie zioła na łuszczycę?

Zioła często wspomagają regenerację i odtruwanie organizmu. W przypadku osób chorych na łuszczycę przygotowane napary nie powinny być zbyt mocne. Wystarczy jedną płaską łyżeczkę ziół wsypać do herbaty. Chorzy na łuszczycę powinni wypijać od pół do 2 litrów ziół dziennie w małych porcjach. Duża ilość płynu potrzebna jest do skutecznego oczyszczenia organizmu poprzez układ moczowy.

Leczenie łuszczycy dietą

Sposób odżywiania zwykle ma decydujący wpływ na powstanie i rozwój choroby. Pokarmy dla wielu osób zupełnie nieszkodliwe u chorych na łuszczyce mogą zaostrzać chorobę. Dlatego każdy, kto cierpi na tę dolegliwość, powinien poddać się testom dermatologicznym, które wskażą jaki produkt powoduje nasilenie się objawów choroby.

Kiedy pójść do dermatologa?

Kiedy łuszczyca zajmuje duże obszary skóry, wówczas trzeba zastosować leczenie doustne. Najczęściej przepisywane są antybiotyki oraz leki biologiczne. Wybór sposobu leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby, czasu jej trwania i dotychczasowej terapii. Inaczej leczone są zmiany świeże, a inaczej te starsze.

Jednym z najczęściej używanych sposobów leczenia są naświetlania promieniami ultrafioletowymi. Dostępnych jest kilka rodzajów naświetlań w zależności od długości fali świetlnej. W walce z łuszczycą wykorzystuje się także fotoferezę stosowaną przy bardzo ciężkich przypadkach łuszczycy. Polega ona na przepuszczaniu krwi pacjenta przez specjalne urządzenie, które oddziela limfocyty i poddaje je działaniu promieni UVA.

Istnieje wiele naturalnych sposobów radzenia sobie z objawami łuszczycy. W naszej opinii dobrym rozwiązaniem może być przetestowanie kilku z nich, jednak jeśli nie zauważysz poprawy, zgłoś się do lekarza, który zastosuje leczenie farmakologiczne. Znasz jeszcze inne sposoby leczenia łuszczycy? Czekamy na Twoje propozycje w komentarzu.

podobne artykuły

1 komentarz

Tereska 26 września 2016 - 12:59

Uwielbiam pić zioła więc to dla mnie nie tylko przyjemność, ale także robię coś z pożytkiem dla skóry. To samo zresztą dotyczy ryb i diety bogatej w warzywa. Natomiast o kąpiel w błocie raczej bym się nie pokusiła.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET