Jak leczyć łuszczycę – dowiedz się jak skutecznie z nią walczyć

Łuszczyca jest poważną chorobą skóry, na którą cierpi około 3% ludzi na całym świecie. Najczęstszymi objawami łuszczycy są czerwone, łuszczące się plamy na skórze. Towarzyszy temu uporczywy swąd, pieczenie a także ujmuje to w znacznym stopniu estetyce prowadząc tym samy do licznych kompleksów osób których ta choroba dotknęła. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy jak skutecznie walczyć z tą chorobą skóry.

Leczenie łuszczycy ryboterapią

Jest niezwykle pomocna w walce z łuszczycą. Jest to metoda leczenia do której wykorzystuje się żywe rybki z gatunku Garra Rufa (Brzana Ssąca). Są to rybki, które oczyszczają łuszczącą się skórę swoimi pyszczkami. Skuteczność tego zabiegu została potwierdzona w 90%. Niestety takie zabiegi wykonywane są poza granicami naszego kraju tzn. w Niemczech, Szwajcarii, Turcji oraz Indiach i są bardzo kosztowne.

Ocet winny na skórę

Zainfekowaną skórę można smarować octem winnym. Pomaga on w utrzymaniu prawidłowego poziomu PH skóry. Gazę nasączoną octem należy przyłożyć w chore miejsca i trzymać przez pół godziny. Jeśli łuszczyca występuje również na głowie, można wsmarować ocet w skórę głowy na pół godzin przed umyciem włosów. Bardzo ważne jest aby szampon był oparty na naturalnych składnikach i nie zawierał bez siarczanu sodowego laurylu, ponieważ na nowo podrażni skórę głowy.

Leczenie łuszczycy octem

Sok z aloesu

Bardzo pomocnym w walce z łuszczycą jest sok z aloesu. Bardzo skutecznie nawilża skórę i łagodzi uczucie swędzenia. Skórę można nawilżać bezpośrednio po wyjściu z kąpieli lub na chwilę przed pójściem spać. To już kwestia indywidualna.

Jakie witaminy na łuszczycę?

Ważne aby osoba chorująca na łuszczycę jadła produkty bogate w witaminy. Najważniejszą jest witamina E, która odpowiedzialna jest za regenerację skóry. Znajdziemy ją w takich produktach jak olej migdałowy, ziarna słonecznika, jajka, orzechy włoskie oraz kiełki pszenicy. Oprócz witaminy E, zadbajmy o dostarczenie również witaminy C którą znajdziemy w owocach cytrusowych oraz kwas Omega 3, będący źródłem takich produktów jak łosoś, tuńczyk, sardynki, skorupiaki i owoce morza.

Olejek arganowy pomocny w łuszczycy

Taki olejek jest polecany przy każdej regeneracji. Stosowany jest również na zniszczone włosy oraz paznokcie. Jego sekret tkwi w tym, że produkowany jest na naturalnych składnikach bez dodatku zbędnej chemii. W przypadku skóry łuszczącej się łagodzi świąd i w znacznym stopniu zmniejsza stan zapalny. Olejek arganowy nie uczula i został przebadany dermatologicznie.

Kąpiel w błocie

Jednym z najlepszych i tym samym najstarszych sposobów leczenia łuszczycy są kąpiele w błocie w Morzu Martwym, ponieważ jego wody zawierają znaczne ilości soli oraz takich minerałów jak potas, magnez, soda, brom i wapń, które w znacznym stopniu łagodzą występowanie objawów łuszczycy. Ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus jak kąpiel w Morzu Martwym, sól oraz błoto pochodzące z tych rejonów można swobodnie kupić w Internecie. Maseczki z błota oraz kąpiel z dodatkiem tejże soli należy wykonywać codziennie.

Okłady z kapusty

Jest to bardzo stara metoda stosowana jeszcze przez naszych dziadków. Kapusta powinna być umyta pod ciepłą wodą i osuszone ręcznikiem. Liście powinny być dokładnie rozwałkowane na płasko i muszą być miękkie. Przed położeniem ich na chore miejsce należy je jeszcze podgrzać. Jeśli kładziemy na skórę kilka liście wówczas bardzo ważne jest aby liście na siebie zachodziły i nie było między nimi przerwy. Całość należy przykryć delikatnym materiałem, najlepiej bandażem.

Jakie zioła na łuszczycę?

Są podstawą regeneracji i odtruwania organizmu. Oprócz działań zewnętrznych, trzeba również działać od wewnątrz. W przypadku osób chorych na łuszczycę napary z ziół nie powinny być zbyt mocne. Wystarczy jedna płaska łyżeczka ziół sypana od herbaty. Chorzy na łuszczycę powinni wypijać od 05 – 2 litrów ziół dziennie, małymi porcjami. Duża ilość płynu potrzebna jest do skutecznego oczyszczenia organizmu poprzez układ moczowy.

Leczenie łuszczycy dietą

Ma ona decydujący wpływ na powstanie i rozwój choroby. W przypadku łuszczycy dieta jest raczej trudna do ustalenia, gdyż pokarmy dla wielu osób zupełnie nieszkodliwe u niektórych są powodem choroby. Dlatego każdy kto choruje na łuszczycę powinien poddać się testom dermatologicznym, które wskażą jaki produkt powoduje zaostrzenie objawów choroby.

Kiedy pójść do dermatologa?

W przypadku kiedy łuszczyca zajmuje duże obszary skóry, wówczas trzeba zastosować leczenie doustne. Najczęściej przepisywane są antybiotyki oraz leki biologiczne. Wybór sposobu leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby, czasu jej trwania i dotychczasowej terapii. Inaczej leczone są zmiany świeże, a inaczej starsze.

Jednym z częściej używanych sposobów leczenia są naświetlania promieniami ultrafioletowymi. Dostępnych jest kilka rodzajów naświetlań w zależności od długości używanej fali świetlnej. W walce z łuszczyca wykorzystywana jest także fotoferaza stosowana przy bardzo ciężkich przypadkach łuszczycy. Polega na przepuszczaniu krwi pacjenta przez specjalne urządzenie, które oddziela limfocyty i poddaje je działaniu promieni UVA. Później napromieniowane limfocyty łączą się ponownie z pozostałymi składnikami krwi i wracają do krwiobiegu pacjenta.

0
1

1 Komentarz

  1. Tereska 26 września 2016 Reply

    Uwielbiam pić zioła więc to dla mnie nie tylko przyjemność, ale także robię coś z pożytkiem dla skóry. To samo zresztą dotyczy ryb i diety bogatej w warzywa. Natomiast o kąpiel w błocie raczej bym się nie pokusiła.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*