Kebab jest niezwykle popularnym daniem, które choć pochodzi z Turcji, to od kilkunastu lat króluje między innymi także w krajach Europy, w tym w Polsce. Zazwyczaj można je kupić w przydrożnych budkach z fast foodami, które najczęściej zlokalizowane są w okolicach dworców kolejowych, autobusowych, czy w centrach miast, gdzie panuje największy ruch. Wiele osób zwraca jednak uwagę na to, że nie zawsze kebab podawany jest we właściwy sposób. Jak wobec tego powinien wyglądać oryginalny kebab?
Jak podawać mięso kebab?
Mięso kebab podawane jest na wiele różnych sposobów. W Polsce największą popularnością cieszy się kebab doner, który powinien być podawany w specjalnej bułce picie. Smakosze tego dania spotkali się już zapewne nie raz z tym, że kebab podawany jest nie tylko w bułkach, ale również w tortilli lub po prostu na talerzu, wraz z innymi dodatkami. Nie ma jednego prawidłowego sposobu na podawanie kebabu, gdyż danie to ma około 200 wersji. Każdy region w Turcji podaje go na swój sposób, a niestety wersje europejskie bardzo często odbiegają od tego, jak powinno się przygotowywać oryginalny kebab.
Trzeba również zwrócić uwagę na to, że rzadkością w Polsce jest prawdziwy kebab z baraniny. Mięso na prawdziwy turecki kebab nie może zostać zmielone, co niestety jest standardem w naszym kraju. Większość barów z fast foodami, które serwują także kebab, bazuje na mięsie stworzonym z przemielonej mieszanki mięs, która następnie zostaje uformowana i nabita na rożen. Niestety podczas produkcji, produkt ten jest wzbogacany o różne składniki, takie jak wzmacniacze smaku. W efekcie polskie kebaby może i są smaczne, ale na pewno nie należą do zdrowych przekąsek.
Rodzaje kebabów
Tak jak już wspominaliśmy, kebab ma mnóstwo wersji. Jadąc do Turcji, można za każdym razem próbować kebabu przygotowanego w inny sposób. Najczęściej natrafimy zapewne na danie, które nosi nazwę Adana kebab i przygotowane jest z baraniny podanej z sałatą, pomidorami oraz kaszą bulgur. Wszystkie składniki tego dania są razem grillowane i ostro przyprawione. Drugą bardzo popularną wersją jest Iskender kebab, który jest nieco łagodniejszy od Adany. Podstawę kebabu Iskender stanowi pida (specjalna bułka) posmarowana jogurtem, na którą kładzie się wcześniej upieczone na grillu kawałki mięsa i warzywa. Do polania całości nie używa się sosów, a roztopionego masła.
Bardzo popularny w Turcji jest także znany w Polsce Durum kebab, a także inne odmiany, takie jak Sis, Talas, Urfa, czy Manisa. Warto jednak pamiętać, że kuchnia turecka ma do zaoferowania znacznie więcej ciekawych dań, oprócz kebabu.
Jak przygotować kebab w domu?
Jeśli zależy nam na tym, aby jeść zdrowo, jednocześnie mamy ogromną ochotę zjeść kebab, to najlepszym wyjściem jest przygotowanie go w domu. Nie jest to zadanie wcale trudne, wystarczy kupić mięso (najlepiej baraninę, może też być cielęcina lub drób) i zamarynować je w oliwie z takimi przyprawami, jak kardamon, ostra papryka, pieprz, sól (ciekawe przepisy na marynaty można znaleźć w internecie), a następnie upiec je na patelni lub na grillu. Jako dodatki świetnie sprawdzą się różnego rodzaju sałatki oraz ser owczy. Tak przyrządzony kebab może stanowić nawet element diety.