Start Dom Jak przygotować dom na przybycie małego pieska?

Jak przygotować dom na przybycie małego pieska?

autor Urszula Romer
4 komentarze
Mały, biały piesek w domu

Przyjęcie szczeniaczka do naszego domu może być nie lada wyzwaniem i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Przede wszystkim, na takie wydarzenie musimy przygotować się psychicznie. Trzeba być świadomym, że od momentu wkroczenia pieska do naszego życia, przybędzie nam wiele nowych obowiązków i musimy o niego dbać, nie wyrządzając mu żadnej krzywdy.

Wiadomo, że szczeniaki dopiero uczą się wielu zachowań i na nas będzie spoczywać obowiązek wychowania naszego nowego pupila. Musimy być przygotowani na to, że w zderzeniu z nową przestrzenią, piesek może reagować różnie i nie do końca będzie to korzystne dla naszych mebli czy podłóg. Będzie musiał się oswoić z nowym domem i właśnie ten moment powinniśmy wykorzystać, żeby nauczyć psa odpowiednich zachowań. Podstawową czynnością, którą musimy wykonać jeszcze zanim szczeniak przekroczy nasz próg, jest przygotowanie domu na przyjęcie zwierzaka.

1. Jak przyszykować pieskowi miejsce do spania?

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w legowisko. Od samego początku szczeniak powinien mieć swoje wyznaczone, stałe miejsce, które będzie jego azylem. Wybierzmy taką przestrzeń, w której piesek będzie czuł się bezpiecznie. Najlepiej, żeby była dobrym punktem obserwacyjnym i jednocześnie znajdowała się odrobinę na uboczu, żebyśmy nie denerwowali zwierzaka ciągłym przechodzeniem. Doświadczeni właściciele psów odradzają kupno drogiego posłania. Na początku, szczeniaki zazwyczaj je gryzą i szybko niszczą. Najlepszym rozwiązaniem na początek będzie gruby koc lub materacyk w niego owinięty.

Śpiący szczeniak w kojcu

2. Jakie miski trzeba kupić małemu pieskowi?

Miski muszą być przynajmniej dwie, jedna na wodę, druga na jedzenie. Ważne, żeby ich rozmiar był dostosowany do wielkości pieska. Aby były wygodne w użyciu nie mogą być zbyt głębokie, ani za wysokie. Najbardziej polecane są miski stalowe. Są łatwe w myciu i dezynfekcji, a dodatkowo bardzo wytrzymałe.

Szczeniak w misce stalowej

3. Jak wyznaczyć szczeniakowi przestrzeń domową?

W tym przypadku nasze działania będą uzależnione od tego gdzie i jak mieszkamy. Jeśli mamy piętra, najlepiej zakupić bramkę odgradzającą schody. Szczeniaczki nie powinny nadwyrężać, jeszcze słabych, stawów biodrowych poprzez wchodzenie i schodzenie po stopniach. Jeżeli mamy małe dzieci i chcemy odseparować pieska od miejsca dziecięcych zabaw, taka bramka również się przyda.

Szczeniak colie przy ogrodzeniu

4. W jaki sposób ochronić wnętrza zanim przygarniemy małego pieska?

Przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące życia, szczeniak załatwia się w domu. Z tej przyczyny najlepiej zakupić podkłady higieniczne, na które będzie mógł się załatwiać. Są ogromnym ułatwieniem w sprzątaniu, ponieważ dobrze wchłaniają płyny oraz nieprzyjemne zapachy. Można także zainwestować w kuwetę i spróbować nauczyć psa korzystania z niej.

 

Dziewczynka siedzi na kanapie z pieskiem

 

5. Co zrobić, żeby uchronić nasze domowe przedmioty przed pogryzieniem przez małego psiaka?

Powinniśmy także zastanowić się czy nie będziemy musieli usunąć dywanów. Nie dość, że pieski uwielbiają je gryźć, to jeszcze będziemy musieli radzić sobie z ich czyszczeniem i częstym odkurzaniem. Buty zawsze trzymajmy w miejscu gdzie zwierzak nie będzie miał do nich dostępu, bo inaczej możemy stracić naszą dotychczasową kolekcję. Zaopatrzmy szczeniaka w miękkie zabawki do gryzienia, żeby nie niszczył naszych mebli zębami. Na rynku są także dostępne preparaty mające za zadanie zniechęcić psa do obgryzania domowych przedmiotów, jednak opinie na ich temat są różne i mogą na naszym psie nie zrobić wrażenia.

Mały piesek z zabawką - bucikiem w pysku

Poza wymienionymi czynnościami musimy także pamiętać o stworzeniu odpowiedniej diety dla pieska, kupić karmę, a także środki czystości i zabawki. Przed rozpoczęciem wyprowadzania psa na spacery pamiętajmy o obroży i smyczy. Jeśli o to wszystko zadbamy, nasz nowy, mały przyjaciel będzie czuł się u nas komfortowo i szczęśliwie.

podobne artykuły

4 komentarze

Mała Mi 22 września 2016 - 08:14

Patrzę na te psiaki i nie mogę się napatrzeć. Mam taki problem: posiadam już kota (kocura) rozpuszczonego jak dziadowski bicz. Ale chciałabym mieć też psiaka i sądzę, że mogliby się nawet polubić. Tylko jak przetrwać ten okres zapoznawania się i jak się do tego przygotować?

odpowiedz
lolek 25 września 2016 - 10:45

Trafne wskazówki. Moi rodzice kupili pieska, to pytali znajomego weta jak się przygotować, jakie legowisko, jedzenie i takie tam.
Piesek jest mały tylko kilka miesięcy, pamiętajcie, zwłaszcza dzieci!

odpowiedz
złota 26 września 2016 - 13:26

Mój pies już na wstępie obgryzł róg kanapy i „pożarł” kapcie taty. Warto zabezpieczyć mieszkanie przed takim szkodnikiem i w porę zaopatrzyć się w gryzaczki i zabawki dla psiaków. Dla mnie ważne było to, by pies jak najwcześniej zaczął przyzwyczajać się do załatwiania na dworze, im później zacznie się go uczyć tym trudniej.

odpowiedz
Lessie :) 5 października 2016 - 09:53

Każdy aspekt tutaj jest ważny. Od misek począwszy, po jakieś barierki ochronne. Pieski muszą się dopiero uczyć zasad przebywania z nami w nowej przestrzeni. Są trochę jak małe dzieci, które próbują wszystkiego i badają granice. Im wcześniej zadbamy o nie, tym łatwiej będzie się pieskom i nam żyło.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET