Start Biznes Jak zostać ubezpieczycielem? Reguły obowiązujące agenta

Jak zostać ubezpieczycielem? Reguły obowiązujące agenta

autor Lucyna Majster
0 komentarz
kobieta czekająca na rozmowę kwalifikacyjną

Lubisz nienormowany czas pracy? Jesteś komunikatywny, otwarty i wzbudzasz zaufanie wśród innych? Potrafisz słuchać i odpowiadać na potrzeby klientów? Zostanie agentem ubezpieczeniowym może być pracą dla Ciebie! Podpowiemy Ci, co zrobić aby rozpocząć działalność.

Kto może zostać agentem ubezpieczeniowym?

Profesja agenta ubezpieczeniowego należy do grupy tzw. „ zawodów regulowanych”. Warunki, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o to stanowisko, określa Ustawa Ubezpieczeniowa z dnia 28.07.1990 r. Zgodnie z jej postanowieniami agentem ubezpieczeniowym może zostać osoba, która:

♦ ma co najmniej średnie wykształcenie;
♦ ukończyła kursy przygotowawcze organizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
♦ zdała egzaminy kończące kursy przygotowawcze;
♦ mieszka na terenie Rzeczpospolitej;
♦ posiada własną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży ubezpieczeń wpisaną do ewidencji gospodarczej (jeśli agent chce działać jako osoba fizyczna) lub Rejestru Przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (jeśli prowadzi firmę w formie spółki);
♦ podpisała umowę o współpracy z którymś z Towarzystw Ubezpieczeniowych (można zawrzeć jednocześnie kilka umów z różnymi placówkami);
♦ nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne przeciwko mieniu i dokumentom lub przestępstwo karnoskarbowe;
♦ posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
♦ uzyskała zezwolenie na pracę od Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeniowego.

Zezwolenie otrzymuje się na wniosek Zakładu Ubezpieczeń dla którego pracować będzie agent.

Jaką działalność może prowadzić agent ubezpieczeniowy?

kobieta siedząca przy biurku

Agenci ubezpieczeniowi dzielą się na dwie grupy: pełnomocników i pośredników. Pełnomocnicy mają faktyczną moc sprawczą, zawierają umowy i podpisują dokumenty. Muszą oni posiadać zezwolenie na działalność (tzw. licencję). Natomiast agenci pośredniczący spotykają się z potencjalnymi klientami. Nie wymaga się od nich posiadania licencji. Ich praca polega na przedstawianiu ofert, ale nie mogą oni zawierać żadnych umów. Tylko licencjonowani pracownicy firm ubezpieczeniowych mają do tego prawo. Umowa zawarta z pośrednikiem będzie po prostu nieważna.

Gdzie może pracować agent ubezpieczeniowy?

Po założeniu działalności gospodarczej agent zgłasza się do wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego w celu odbycia szkolenia. Decyzja o tym, jaką firmę wybierze, może zaważyć na całej jego dalszej karierze. Po zdaniu egzaminu kończącego kurs, to właśnie z tym przedsiębiorstwem podpisuje umowę o współpracę.

Większość towarzystw prowadzi działalność na zasadzie multiagencji i to tam kierowana jest większość indywidualnych agentów. Firmy te zobowiązują swoich pracowników, do pracy na rzecz tylko jednego zakładu ubezpieczeń. W zamian za to przejmują na siebie odpowiedzialność cywilną za agenta. Oznacza to, że nie musi on ponosić kosztów związanych z obowiązkowym OC, które musi posiadać każdy pracownik zatrudniony na tym stanowisku. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest konieczność realizacji nakładanych przez multiagencję celów sprzedażowych. Niewywiązanie się ze zobowiązań może skutkować zerwaniem umowy.

Na czym polega szkolenie na agenta ubezpieczeniowego?

Szkolenia organizowane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe lub multiagencję. Można wyróżnić ich dwa rodzaje: podstawowe i uzupełniające. Każde z nich kończy się testem sprawdzającym wiedzę i umiejętności przyszłego agenta.

Szkolenie podstawowe

Przewidziane dla osób, które dopiero chcą zostać agentami ubezpieczeniowymi. Trwa ono minimum 152 godziny. W ramach szkolenia kandydaci zdobywają ogólne informacje o rynku ubezpieczeniowym, rządzących nim regulacjach i poznają zagadnienia z zakresu oferty produktowej. Częstym elementem takich szkoleń są zajęcia z technik efektywnej sprzedaży.

Szkolenie uzupełniające

Przeznaczone jest ono dla osób, które ukończyły kursy w wymiarze podstawowym. Zajęcia trwają 48 godzin. Szkolenie uzupełniające pozwala poszerzyć nabytą wcześniej wiedzę i jest konieczne do uzyskania licencji.

Testy sprawdzające

Testy sprawdzające są organizowane po każdym szkoleniu i skłądają się ze 100 pytań (w przypadku szkolenia podstawowego) lub 40 pytrań (po szkoleniu uzupełniającym). By zaliczyć oba egzaminy, trzeba na każdym z nich zdobyć minimum 66% możliwych do uzyskania punktów. W przypadku osiągnięcia niższego wyniku można ponownie przystąpić do zdawania testu bez konieczności powtarzania całego szkolenia.

Jak otrzymać licencję agenta?

Linencję otrzymuje się na wniosek składany za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym agent zostanie zatrudniony. Na jej wydanie czeka się około miesiąca. Do wniosku należy załączyć m.in. świadectwo maturalne oraz zaświadczenie o niekaralności. Po uzyskaniu licencji można rozpocząć pracę w zawodzie

Jakie są zalety bycia agentem ubezpieczeniowym?

spotkanie ubezpieczyciela z klientem

Nienormowany czas pracy

Największą zaletą bycia agentem ubezpieczeniowym jest nienormowany czas pracy. To, ile godzin w ciągu dnia pracownik poświęci na wykonywanie obowiązków, zależy tylko od niego. Jednak trzeba się liczyć z tym, że przy dużej ilości klientów trzeba będzie spędzić w biurze wiele godzin. Dobry agent ubezpieczeniowy przeznacza na swoją pracę od 60 do 80 godzin tygodniowo. Często konieczne jest otwarcie biura również w weekendy.

Tylko od Ciebie zależy, ile zarobisz

Zarobki agenta ubezpieczeniowego zaczynają się od kwoty 2 tysięcy brutto. Wynagrodzenie stanowi głównie prowizja od zawarcia umowy naliczana za każde zobowiązanie osobno. Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby sprzedające ubezpieczenia na życie. Prowizja agenta w tym przypadku wynosi od 40% do 50% kwoty ubezpieczenia.

Przy pośrednictwie w zawarciu umowy o ubezpieczeniu mieszkania można liczyć na zysk równy od 10% do 20% wartości mienia, a w przypadku OC i AC od 2% do 10% ceny ubezpieczenia. Jak widać nie są to duże kwoty, a końcowy zysk zależy od ilości klientów i zawartych umów. Obliczając zarobki, należy pamiętać także o odjęciu od przychodu prowizji dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dodatkowe profity

By zmotywować agenta do większej wydajności, towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują dodatkowe, poza finansowe korzyści dla wyróżniających się pośredników. Najczęściej takie premie przyznawane są w postaci wycieczek, telefonów komórkowych czy drogich sprzętów. Często również firma proponuje pracownikowi możliwość skorzystania z produktów, które sami sprzedają klientom (np. prywatnej opieki medycznej czy pracowniczego programu emerytalnego).

Jakie są wady pracy w ubezpieczeniach?

Trudni klienci

Nawet doświadczeni pracownicy mają czasem problemy z budowaniem bliższych relacji biznesowych. Czesto wiążą się one m. in. z brakiem umiejętności sprzedaży produktów nowym lub dotychczasowym klientom. W konsekwencji agent zawiera mniej umów niż mógłby. Lojalność klientów wobec multiagenta słabnie, a to skutkuje rzadszym wznawianiem polis, czyli niższymi zarobkami.

W pracy agenta przeszkadza nieraz bardzo niska świadomość ubezpieczeniowa klientów i ich niechęć do zgłębiania wiedzy. Często podjęcie decyzji o wyborze oferty przenoszą oni na agenta. Pogarszająca się kondycja finansowa dotychczasowych kupujących, rozbijanie składek na coraz większą liczbę rat czy też rezygnacja z szerszych zakresów ubezpieczeń sprawiają, że by utrzymać prowizję z poprzedniego roku, agent czesto musi wykonać więcej pracy.

Wpływ pracy na życie prywatne

Telefony o każdej porze każdego dnia tygodnia i rozdarcie pomiędzy chęcią bycia niezależnym doradcą a koniecznością sprostania wysokim wymaganiom stawianym przez klientów to kolejne problemy wielu agentów. Praca w nienormowanych godzinach praktycznie 24 godziny na dobę nie sprzyja budowaniu udanego życia prywatnego. Często agent ubezpieczeniowy musi całkowicie poświęcić się swojej pracy.

Dosyć trudne początki

Przez pierwszy rok lub dwa lata działalności agent buduje bazę swoich klientów. To wiąże się z namawianiem różnych osób do podjęcia współpracy. Czynność ta zajmie większość czasu agenta, ponieważ zazwyczaj ludzie podchodzą sceptycznie do zawierania umów. Realizację założonych planów biznesowych musi on odłożyć na później z nadzieją, że zbudowanie zaufania wśród klientów zaprocentuje w przyszłości.

Jakie zasady obowiązują każdego pracownika agencji ubezpieczeniowej?

akta w sądzie

Klient musi mieć wolność

To klient decyduje o najlepszym dla niego rozwiązaniu. Nie można na siłę namawiać go do zakupu produktu, którym nie jest zainteresowany. Dobry agent przedstawia dostępne opcje i pozostawia decyzję klientowi. Usilne sugerowanie pewnych rozwiązań może zostać odczytane jako nachalność. W efekcie zamiast cieszyć się z podpisania umowy zostaje się z niczym.

Dyskrecja przede wszystkim

Niektóre kwestie wymagają zachowania poufności. Tajemnice dotyczące stanu zdrowia czy majątku muszą zostać pomiędzy klientem a agentem. Dobry ubezpieczyciel musi zagwarantować swojemu klientowi dyskrecję i przestrzegać tego zobowiązania. To podstawa owocnej współpracy. Złamanie danego słowa zepsuje relację i spowoduje utratę zaufania, które w tej pracy są najważniejsze.

Podawanie jedynie rzetelnych i sprawdzonych informacji

Podczas rozmowy z klientem ubezpieczyciel nie może wprowadzić go w błąd. Może to prowadzić do pociągnięcia agenta do odpowiedzialności za nierzetelne wykonywanie pracy i skończyć się utratą uprawnień. Dlatego jeśli nie ma się pewności co do niektórych rzeczy, lepiej poprosić klienta o czas, który należy przeznaczyć na konsultację i sprawdzanie informacji.

Przestrzeganie prawa

Podstawowym aktem prawnym obowiązującym agentów jest znowelizowana ustawa o działalności ubezpieczeniowej z 22 maja 2003 r. (Dz.U. z 2003 r., Nr 124, poz. 1151). Określa ona wymagania, które są stawiane osobom wykonującym zawód agenta ubezpieczeniowego.

Zasada poszanowania i działania zgodnie z prawem to podstawowa norma etyczna każdego agenta ubezpieczeniowego. Niestosowanie się do niej grozi sankcjami karnymi. Każdego agenta obliguje też zawarta umowa agencyjna z towarzystwem ubezpieczeniowym. Podpisując ją, trzeba mieć świadomość, że stanowi ona zobowiązanie do prowadzenia działalności zgodnie z wymogami firmy, której interesy reprezentuje. Umowa agencyjna obliguje agenta do przestrzegania wszelkich wewnętrznych przepisów, instrukcji, zarządzeń udzielanych mu przez przedstawicieli firmy. Niewywiązanie się z warunków umowy grozi jej rozwiązaniem i prawnymi konsekwencjami.

Jak wyglądają kulisy pracy w ubezpieczeniach?

Jest to praca biurowa, która sprowadza się do zawierania nowych umów (co zajmuje agentowi około 20% czasu) i dbania o starych klientów (proponowania im nowych ofert, przypominania o kończących się umowach) – to wypełnia pozostałe 80%. Większość kontaktów z klientami odbywa się za pośrednictwem telefonu i maila. Osobisty kontakt z klientem agent musi mieć tylko przy podpisywaniu umowy. Ważne jest, aby stworzyć swoją indywidualną bazę klientów. Dobry agent musi mieć bardzo dużo kontaktów umożliwiających szukanie nowych osób zainteresowanych ubezpieczeniami.

Czym powinien charakteryzować się dobry agent ubezpieczeniowy?

agent ubezpieczeniowy przygotowujący umowę

Dobry agent powinien żywić przekonanie, że respektowanie prawa, poszanowanie klienta i konkurencji oraz etyczne postępowanie w stosunku do innych agentów i współpracowników przyczyni się do jego osobistego sukcesu. Jeśli posiadasz takie cechy to praca dla Ciebie.

W parcy agenta bardzo istotna jest elastyczność i umiejętność dostosowania się do potrzeb klienta. Naszym zdaniem osoba zaintersowana podjęciem pracy w tej profesji powinna odznacząc się rzetelnością, uczciwością, a także umiejęsnością budowania zaufania. Jakie jeszcze cechy powien posiadać agent ubezpieczeniowy? Przedstaw swoją opinię w komentarzu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET