Jak kupić domenę? Garść praktycznych wskazówek

Kupno domeny internetowej to żadna filozofia i z pewnością nie jest to rzecz tylko dla wybranych. Każdy ma taką możliwość i nie jest to nawet szczególnie trudne. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.

1. Gdzie kupić domenę?

Zasadniczo są dwie możliwości – rynek pierwotny i wtórny. W pierwszym przypadku kupujesz domenę bezpośrednio od firmy rejestrującej. W tym wypadku masz swobodny wybór nazw domeny, ograniczony tylko tym, czy ktoś już wcześniej danej nazwy nie zarejestrował. I oczywiście wszystkie najfajniejsze nazwy będą już zajęte, no bo nie oszukujmy się, takie jest życie.

Jak już powiedzieliśmy, jest i druga możliwość – rynek wtórny. A polega to na tym, że kupujesz od poprzedniego nabywcy – bezpośrednio lub na giełdzie domen. Właścicielem takiej domeny nie zawsze jest osoba prywatna. Istnieją firmy, które specjalnie wykupują domeny, by odsprzedać je potem takim jak ty i z tego czerpią zyski.

dziewczyna z laptopem

2. Jak wybrać dobrą domenę?

Domena składa się z dwóch elementów – nazwy oraz rozszerzenia. Czym jest nazwa, nie trzeba tłumaczyć, a rozszerzenie? To właśnie te końcówki typu .pl, .com, .net czy .org. Twój adres powinien mieć końcówkę .pl, jeśli potrzebujesz jej, by prowadzić działalność krajową, lub .com, jeśli istotna będzie dla ciebie popularność twojej domeny za granicą.

Nazwa powinna też oczywiście być łatwa do zapamiętania, dlatego najlepsze są krótkie lub na tyle charakterystyczne, by zostawały w pamięci. Najlepiej też, żeby była względnie prosta, tak by każdy po jej usłyszeniu, był w stanie wstukać ją bez problemu na klawiaturze. Dlatego można odradzić obcojęzyczne nazwy – przynajmniej te, których zapis może budzić wątpliwości u przeciętnego użytkownika sieci. Z tego samego powodu lepiej nie wrzucać do nazwy cyfr, łącznika czy podwójnych liter – wszystko to może utrudnić sprawę twoim potencjalnym klientom.

Nazwa może mieć polskie znaki, ale nie jest to zalecane. Nie dopuszcza się kropek. Zamiast spacji – myślnik. To takie podstawowe wytyczne. Warto jeszcze dodać, że wielkość znaków nie ma żadnego znaczenia.

Dobrze też, żeby nazwa w wyraźny sposób nawiązywała do rodzaju prowadzonej przez ciebie działalności. To chyba oczywiste, ze należy już na starcie budzić u odbiorcy odpowiednie skojarzenia.

3. Sprawdź historię domeny

Zanim wykupisz domenę na rynku wtórnym, warto zorientować się, jakie koleje losu przechodziła w przeszłości. A dlaczego? Bo jak najbardziej może to wpłynąć na jej powodzenie w przyszłości. Jeżeli pod tą domeną była wcześniej zarejestrowana strona słabo pozycjonowana, albo co gorsza spamerska, może być źle widziana przez Google.

4. A może kup więcej domen?

Czasem warto wykupić więcej niż jedną domenę, bo można tę samą nazwę połączyć z różnymi końcówkami – zarówno z krajową jak i globalną. Bo co, jeśli, dajmy na to, masz domenę z końcówką .pl, ale z biegiem czasu twoja firma się rozrośnie i stanie się międzynarodowa? Będziesz naturalnie chciał wtedy wykupić też domenę z końcówką .com. A co, jeśli ktoś już wcześniej ją wykupił? No właśnie. Dlatego lepiej o takich rzeczach pomyśleć zawczasu.

Jeśli nie masz co zrobić z kasą, to możesz też od razu wykupić domeny o podobnej nazwie, tak żeby ci, którzy przy wpisywaniu pomylą się i zrobią literówkę, i tak trafili pod właściwy adres.

praca przy laptopie

5. Ile to kosztuje?

Ceny są różne, a zależą właśnie od końcówki, którą wybierzesz. Te krajowe, w rodzaju .pl, kosztują mniej więcej sto złotych rocznie, a zatem drożej niż globalne (bo za końcówki typu .eu lub .com zapłacimy już tylko około pięćdziesięciu złotych rocznie). Oczywiście ceny różnią się też w zależności od firmy.

Przy wyborze nie powinieneś kierować się ceną za pierwszy rok. To nie jest miarodajne, bo ważność domeny trzeba co roku przedłużać, a że na pierwszy rok często są ceny promocyjne, powinieneś się przede wszystkim dowiedzieć, ile będzie kosztować przedłużanie domeny na dalsze lata.

2 komentarze

  1. Maryanne 22 września 2016 Reply

    A jaka to jest taka najniższa cena za domenę na którą trzeba uważać? Bo zakładam, że jak kupię najtańszą domenę na rynku, to będą z nią potem jakieś problemy. jakie są takie realne stawki na rynku?

  2. Królnocy 25 września 2016 Reply

    Dużą kasę robi się na domenach, które później przejmują duże firmy, koncerny itp. Na przykład domena „orange”, kiedyś nie miała takiego znaczenia jak teraz i ceny oczywiście.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*