Start Biznes Jak urządzić biuro kiedy ważny jest dystans społeczny?

Jak urządzić biuro kiedy ważny jest dystans społeczny?

autor Miro Pięta
0 komentarz
Pracownicy na stanowiskach pracy

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, zatem wszyscy muszą nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Do normalnego funkcjonowania wracają biura, których pracownicy do tej pory wykonywali swoje zadania zdalnie. Konieczne jest jednak przystosowanie miejsca pracy do narzuconych obostrzeń nakazujących zachowanie dystansu społecznego. W poniższym artykule radzimy jak urządzić biuro, aby było bezpieczne zarówno dla pracowników, jak i klientów.

Jak ponownie urządzić biuro?

W obliczu pandemii koronawirusa i związanego z nim zagrożenia dla życia oraz zdrowia wiele firm zmuszonych zostało do przeorganizowania systemu pracy. Wprowadzony został system zmianowy lub praca zdalna. Gdy zaczęto stopniowe odmrażanie gospodarki, wiele przedsiębiorstw uruchomiło pracę biur w pełnym wymiarze. Wcześniej jednak konieczne było wprowadzenie odpowiednich środków ostrożności, które narzucały m.in. reorganizację miejsca pracy. Związana z tym zmiana w aranżacji biura może być jednak kłopotliwa. Tego, co musisz wiedzieć o odpowiednim ustawieniu mebli, jakie dodatkowe akcesoria dokupić oraz jakie biurko dla pracownika i jak je ustawić dowiesz się, zaglądając do artykułów na biurka.com.pl. Najważniejszą kwestią w tym zakresie jest zachowanie odpowiedniego ostępu między pracownikami, zatem biurka, jeśli do tej pory były ustawione blisko siebie, muszą od teraz stać od siebie oddalone. Pracownicy nie powinni siedzieć do siebie twarzą w twarz. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie stanowisk pracy do innych pomieszczeń, tak aby w jednym pokoju znajdowała się tylko jedna osoba. Jeśli nie jest to możliwe, wówczas konieczne jest przedzielenie ich ściankami działowymi lub panelami typu pleksi. Od strefy biurowej powinna zostać również wydzielona część dla klientów, tak aby osoby z zewnątrz nie miały wstępu do pomieszczeń pracowniczych. Najlepiej byłoby wprowadzić zasadę załatwiania spraw z klientami telefonicznie, mailowo lub online, tak aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Jeśli to możliwe warto zrezygnować z zamykania innych pomieszczeń np. kuchni, aby w ten sposób uniknąć dotykania klamek. W przypadku łazienek klamki można owinąć folią podobnie zresztą jak przycisk włącznika światła. Dodatkowo warto pomyśleć o zainstalowaniu bezdotykowych dozowników z żelem lub mydłem odkażającym.

Mężczyzna przed komputerem

Jakie zalecenia dla pracowników?

Przygotowanie biura i zmiana w organizacji przestrzeni to jedno. Ważne jest również edukowanie pracowników i uzmysłowienie im, że to również od nich zależy bezpieczeństwo pracy w biurze. W miejscu pracy istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie myć ręce, unikać witania się ze współpracownikami uściskiem doni, ograniczyć kontakty z pracownikami innych działów, by bez wyraźnego powodu nie „kręcić się” po budynku. Nie należy przekazywać sobie bezpośrednio z ręki do ręki przedmiotów biurowych typu teczek, długopisów, notatników itp. Konieczne jest położenie ich na biurku. Aby druga osoba, mogła ją sobie wziąć, musi wcześniej spryskać dany przedmiot środkiem dezynfekującym. Jeżeli nie ma możliwości, aby w pomieszczeniu siedziała jedna osoba, wówczas pracownicy powinni przez cały czas pracy mieć założone maseczki ochronne lub przyłbice.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET