Jak zatrzymać laktację domowymi sposobami?

Niektóre kobiety mają problem z tym, by pobudzić laktację i mieć możliwość karmienia dziecka piersią, ale są też i takie, u których mleka nie brakuje i w pewnym momencie pojawia się pytanie, jak zatrzymać laktację i przestać karmić malucha mlekiem matki. Sposobów na to jest kilka i warto się z nimi zapoznać.

Jak odstawić dziecko od piersi?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że w pewnym momencie trzeba będzie zmienić nawyki żywieniowe dziecka i zacząć je odzwyczajać od karmienia piersią. Najlepszym na to sposobem powinno być powolne zmniejszanie ilości karmień, najlepiej do 1 czy dwóch na dobę. Mniejsza ilość karmień sprawi, że i pokarmu będzie się gromadzić coraz mniej. Jest to jedna z najlepszych i najzdrowszych metod dla matki i dziecka.

Jak dbać o piersi?

Jeżeli mleka jest bardzo dużo, najlepiej jest odciągać jego nadmiar, jednak nie opróżniać piersi do końca. Tak odciągnięte mleko można podawać dziecku w inny sposób. Ten sposób również pomoże, bo każdego dnia mleka będzie coraz mniej, aż w końcu laktacja zatrzyma się całkowicie. Jeżeli pojawią się na piersiach guzki, należy je rozmasować.

Jakie zioła na laktację?

Chodzi przede wszystkim o picie naparów z szałwii, które bardzo dobrze i skutecznie wpływają na zmniejszenie laktacji. Najlepiej jest wypijać do trzech szklanek dziennie. Można również dodawać świeżej szałwii do sałatek i kanapek. Oprócz szałwii dobrze jest również pić napary z mięty. Innym sposobem jest także przykładanie szałwii, albo schłodzonych i stłuczonych liści kapusty do piersi.

Napar z liści szałwii

Masaże piersi

Dobrym sposobem na powstrzymanie laktacji są również masaże piersi, dzięki czemu wytwarza się ciepło. Można to robić za pomocą ciepłych strumieni wody, jak i przykładaniem termoforu. Należy to jednak robić ostrożnie i nie przesadzić z wysokością temperatury.

Gdy domowe sposoby nie pomagają?

Gdy mimo naszych starań laktacja nie ustępuję, należy wtedy udać się do lekarza, który może polecić specjalne środki farmakologiczne, mające na celu wspomożenie zatrzymania laktacji. Jest to jednak ostateczność i dochodzi do tego wtedy, gdy już naprawdę laktację trzeba zatrzymać i to jak najszybciej. Takie leki są wyłącznie na receptę, którą wypisać może tylko lekarz.

Czego nie robić, chcąc zatrzymać laktację?

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać, chcąc zatrzymać laktację. Niektóre źródła podają, by bandażować piersi, bądź zakładać ciasne staniki, my jednak to stanowczo odradzamy. Powód jest bardzo prosty – ta metoda może i powstrzyma laktację, może także doprowadzić do wytworzenia się stanu zapalnego piersi, a tego chyba lepiej jednak uniknąć.

Trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wytwarzanie mleka, nawet w niewielkich ilościach może trwać jeszcze przez kilka miesięcy, a zatrzymywać laktacje najlepiej jest sposobami naturalnymi, farmakologie zostawiając jako stateczność, albo gdy występuje nagła potrzeba.

1 Komentarz

  1. zuzka 22 września 2016 Reply

    To przykładanie schłodzonych liści kapusty brzmi trochę jak znachorskie praktyki. Ale w sumie skoro są skuteczne. Jak tak czasami rozmawiam z koleżankami, to sporo z nich stosuje te domowe sposoby i u nich się to sprawdza. Co o tym myślicie?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*