Kebab to bardzo popularne danie, które przybyło do Europy z Turcji. Początkowo rozpowszechniło się w Niemczech, za sprawą tureckich imigrantów, którzy przybyli tam w 1961 roku. Obecnie barów, w których można kupić kebab, jest w Niemczech więcej, niż popularnych na całym świecie McDonaldów. W Polsce również fast-food ten cieszy się ogromnym uznaniem, dlatego też wiele osób próbuje przyrządzić go we własnym domu.
Kebab – z czego się składa?
Tradycyjny kebab, a więc danie przyrządzane w Turcji od setek lat, składa się z plasterków odpowiednio przyprawionej i upieczonej baraniny z dodatkiem warzyw i owczego sera. Cechą charakterystyczną kebaba jest to, że znajdujące się w nim mięso pieczone jest na pionowym, obrotowym ruszcie i podaje się je zazwyczaj w bułce lub tortilli. W skład tego fast-foodu mogą wchodzić różne rodzaje mięs, często spotykane są np. kebaby drobiowe, wołowe, lub powstałe z mieszanek różnych mięs. Trzeba jednak pamiętać, że te ostatnie są najmniej zdrowe.
Dodatki do mięsa to różnego rodzaju sałatki, ser owczy oraz sosy. W oryginalnym kebabie powinien być użyty sos jogurtowy. Kupując jednak kebab w Polsce w przydrożnej budce z jedzeniem, lepiej unikać białych sosów, gdyż bardzo często znajdują się w nich różnego typu zagęszczacze i dodatki smakowe, które nie należą do najzdrowszych.
Jak zrobić kebab z baraniny w domu?
Chcąc przygotować to tureckie danie w domu, należy zacząć od wyboru odpowiedniego mięsa. Baranina w Polsce nie jest zbyt popularna, dlatego bardzo często wykorzystywane są zamienniki w postaci kurczaka lub cielęciny. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nasz domowy kebab był jak najbliższy temu prawdziwemu, to nie pozostaje nam nic innego jak poszukać w sklepach mięsnych lub marketach baraniny.
Jeśli mamy już mięso, to kolejnym krokiem jest przyrządzenie marynaty, w której baranina będzie się moczyć przez przynajmniej dwie godziny. Klasyczna marynata powinna składać się z oliwy z oliwek, cynamonu, kminu rzymskiego, pieprzu, tymianku, ostrej papryki oraz przecieru pomidorowego. Mięso pokrojone na paski o szerokości i grubości mniej więcej 2 cm na 2 cm, wyciągamy z marynaty, nabijamy na wykałaczkę lub metalowy szpikulec i pieczemy na grillu. Długość pieczenia baraniny wynosi około 20 minut. Tak przygotowane mięso podawać możemy z dodatkiem frytek, sałatek i sera owczego lub sera typu feta. Jest to świetna propozycja na grilla, mogąca stanowić ciekawą alternatywę dla zwykłych kiełbasek czy popularnej karkówki z grilla.
Kebab dla osób na diecie
Przechodząc na dietę, większość osób godzi się z tym, że muszą zrezygnować z jedzenia fast-foodów. Na szczęście nie jest to do końca prawda i wszystko zależy od tego, jak zostanie przyrządzona „niezdrowa przekąska”. Jeśli staramy się schudnąć, lub podjęliśmy decyzję o tym, aby zmienić sposób żywienia na zdrowszy, obojętnie z jakiego powodu, to musimy po prostu przykładać większą wagę do tego, w jaki sposób przyrządzane jest jedzenie i z jakich składników powstaje.
Aby kebab był zdrowym i wartościowym daniem, najlepiej jest przyrządzić go z mięsa drobiowego. Jako dodatek świetnie sprawdzą się sałatki, lepiej jednak zrezygnować z tłustego sosu i frytek. Jeśli nie potrafimy zrezygnować z pieczywa, wybierzmy pełnoziarnistą tortillę zamiast bułki.