Jak zwalczać roztocza? Czysty dom alergika

Na wstępie warto wyjaśnić, że nazwa „roztocza” jest synonimem saprofitów (głównie grzybów i bakterii). Zaś nazwa „roztocze” zarezerwowana jest dla grupy pajęczaków.
Roztocze to mikroskopijne organizmy, które żyją głównie w kurzu, magazynach żywności oraz w ziemi. Praktycznie w każdym domu. Wyobraź sobie, że 3000 maleńkich roztoczy ( od 0,01-0,3 mm) może znaleźć się w 1 gramie kurzu. 100 000 roztoczy nakarmi się 1 gramem twojego naskórka.
Nie bez przyczyny nazywane są one pajęczakami dokuczliwymi. Mogą powodować (a raczej ich odchody) różne choroby, począwszy od kataru, po napady duszności.


1. Roztocza – co mogą powodować?
2. Metody zwalczania alergenu
3. Jak powinien wyglądać czysty dom alergika?

1.Roztocza – co mogą powodować?

Głównym objawem uczulenia na roztocze są problemy z układem oddechowym, takie jak:

 • kichanie,
 • katar,
 • zatkany nos,
 • kaszel,
 • astma,
 • piekące oczy
 • zmiany skórne.
 • 2.Metody zwalczania alergenu

  Roztocze ginie przy ujemnej temperaturze, dlatego zimą zostaw pościel na balkonie. Rozmnaża się zaś w temperaturze powyżej 22 stopni. Dbaj zatem o to, by w twoim mieszkaniu nie było za ciepło. Często pierz poszewki (raz na tydzień), a pościel co 3-4 tygodnie. Pamiętaj o ustawieniu jak najwyższej temperatury. Najlepiej zaopatrz się w pościel antyalergiczną. Pierz ręczniki co 3 dni. Wilgotne, z naszym naskórkiem, są pożywką dla roztoczy. Pluszaki dziecka włóż na noc do zamrażarki.głowa pluszaka

  Przed pójściem spać wysusz włosy suszarką, nie kładź się w mokrych – to istna uczta dla roztoczy! Najlepiej czyść zakurzone rzeczy parą wodną. Stosuj odwilżacze powietrza. Raz w tygodniu wypierz koce, narzuty. Prania nie susz w domu, lub, jeśli nie masz innej możliwości – często używaj odwilżacza powietrza i codziennie wietrz mieszkanie. Krótko, ale intensywnie, tzn. otwórz okno na całą szerokość na 3-4 minuty. Takie wietrzenie jest bardziej efektowne i oszczędniejsze.Ścieraj kurz przynajmniej raz w tygodniu.

  dywan rolka

  Nie zapominaj o takich miejscach jak: rolety w oknach, górna część mebli, żyrandole. Możesz używać preparatów antystatycznych, dzięki którym kurz nie będzie tak szybko osiadał na meblach itp. Zaopatrz się w środki chemiczne, które niszczą roztocze.

  3.Jak powinien wyglądać czysty dom alergika?

  Czysty dom alergika to nie (tylko) taki dom, w którym wizualnie jest czysto. W takim domu zapewne nie doszukamy się ciężkich zasłon, grubych narzut, a w meblach nie ujrzymy zbędnych bibelotów zbierających kurz. Jeśli będą dywany, to krótkowłose. Zestawy wypoczynkowe to przeważnie te ze skóry. W kuchni, w miejscu szmatek kuchennych znajdziemy ręcznik papierowy. W domu alergika powinno być sucho i chłodno.

  Dbając o czysty dom, dbasz o zdrowie twoje i rodziny. Dobre nawyki, tj. częstsze pranie i odkurzanie, szybko zaprocentują lepszym samopoczuciem. Walcz z roztoczami!

  1 Komentarz

  1. Perfekcyjna Pani Domu 3 października 2016 Reply

   Nawet nie wiedziałam, że tyle może być tych stworów. Niby regularnie sprzątam, ale teraz chyba jeszcze bardziej się do tego przyłożę.

  Leave a reply

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *