Pod względem angażowanej powierzchni uprawa zbóż w Polsce plasuje się na drugim miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Specjaliści z zakresu rolnictwa upatrują przyczyn, stosunkowo niskich plonów z jednego hektara, w nie zawsze sprzyjających warunkach klimatyczno-pogodowych. Istotnym aspektem agrotechniki jest nawożenie dolistne, dzięki któremu wzrasta skuteczność uprawy.
- Na czym polega skuteczność nawozów dolistnych do zbóż?
- Co powinno znajdować się w składzie nawozów dolistnych do zbóż?
- Kiedy należy stosować nawozy dolistne do zbóż?
Na czym polega skuteczność nawozów dolistnych do zbóż?
Nawożenie dolistne to jedna ze stosowanych technik plonotwórczych polegająca na dostarczeniu roślinom składników odżywczych bezpośrednio na liście. Metoda sprowadza się do bezpośredniej aplikacji na zboża niezbędnych, do prawidłowego wzrostu, mikroelementów i makroelementów. Działanie nawozów dolistnych do zbóż może pokryć całkowite zapotrzebowanie roślin na składniki pokarmowe, pozwala na uzupełnienie niedoborów w krótkim czasie. Coraz częściej stosuje się taką formę suplementacji bez konieczności nawożenia doglebowego.
Chcąc wybrać odpowiedni produkt warto wiedzieć, co jest przyczyną niedoborów, jakie składniki przyczynią się do poprawy kondycji uprawianego gatunku zboża. Należy uważnie analizować skład dostępnych na rynku produktów, ponieważ poszczególne objawy świadczą o konkretnych potrzebach rośliny. Przeszukując poszczególne oferty warto wiedzieć, że nawozy dolistne do zbóż sprzedaje Ekoplon.pl. Skuteczność dostępnych produktów, w tej branży, odgrywa ogromną rolę w sytuacji, w której dochodzi do zahamowania wzrostu rośliny, redukcji źdźbeł kłosonośnych. Uzupełnianie substancji odżywczych w zbożach pozwala zachować prawidłowy bilans wszystkich potrzebnych, do właściwego wzrostu, pierwiastków.
Co powinno znajdować się w składzie nawozów dolistnych do zbóż?
Uprawa zbóż wymaga fachowej wiedzy na temat wpływu poszczególnych pierwiastków i makroelementów na jakość osiąganego plonu, tempo wzrostu roślin. Niezbędna jest specjalistyczna wiedza z zakresu agrotechniki, dotycząca niezbędnych w żywieniu roślin substancji. Skład nawozów dolistnych odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ zasoby gleby są zazwyczaj ograniczone, a zboża są szczególnie wrażliwe na braki niektórych pierwiastków.
Nawozy dolistne do zbóż zawierające cynk, miedź i mangan wpływają na efektywne wykorzystanie azotu i potasu przez roślinę. Żelazo, kobalt, bor i molibden regulują odporność zbóż na szkodliwe patogeny, odpowiadają za zachodzące procesy fotosyntezy. Niektóre gatunki zbóż jak np. pszenica ozima należy dokarmiać dolistnie siedmiowodnym siarczanem magnezu oraz mocznikiem.
Kiedy należy stosować nawozy dolistne do zbóż?
Nawożenie dolistne jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji utrudnionego poboru składników pokarmowych z gleby, np. podczas suszy. Warto jednak działać prewencyjnie i stosować taką formę odżywiania roślin w okresach intensywnego wzrostu zbóż, kiedy dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania na substancje. Takie zabiegi pozwalają zapobiegać niedoborom, co przekłada się na większy plon.