Słodycze – dietetyk radzi, czym je zastąpić

Skłonności do spożywania słodyczy towarzyszą z całą pewnością większości z nas, zdecydowanie częściej niż powinniśmy sobie na to pozwalać. Dodatkowo w przypadku osób z nadmiernymi kilogramami, każde sięgniecie po słodką przekąskę, wiąże się z wyrzutami sumienia i sprawnym przeliczeniem ilości spożytych kalorii, skutkującym nierozważnym pominięciem następnego posiłku.

Kto nie może jeść słodyczy?

Przeciwwskazania do spożywania słodyczy dotyczą jednak nie tylko tych, którzy walczą z nadwagą, ale wszystkich osób, które pragną dbać o swoje zdrowie. Nadmiar cukrów prostych przyczynia się bowiem nie tylko do odkładania tkanki tłuszczowej, ale także do zaburzeń równowagi poziomu glukozy i konsekwencji wzrostu ryzyka wystąpienia cukrzycy, a także rozwoju próchnicy.

Ciekawym zjawiskiem wydaje się więc być tendencja sięgania po słodzone napoje i słodkie przekąski, przy jednoczesnej wysokiej świadomości ich szkodliwości dla zdrowia. Bardzo często chwila słabości wiąże się z zaprzepaszczeniem sukcesów osiągniętych w procesie jakim jest odchudzanie.

Czym zastąpić słodycze?

Dlaczego ludzie jedzą słodycze?

Jedną z przyczyn jest z całą pewnością komercja i marketing. Z każdej strony jesteśmy atakowani propozycjami pseudozdrowych, słodkich przekąsek, które mogą zastąpić nasze śniadanie, drugie śniadanie lub podwieczorek.  Skuszeni zapewnieniami producentów o walorach odżywczych ich produktów, sięgamy po zbożowe ciastka, które obfitują w cukier i konserwanty oraz aromaty. Oszukujemy tym samym swoje sumienie, jednocześnie uzyskując podobny efekt, jaki ma miejsce w przypadku spożycia tradycyjnych słodyczy.

Co więcej, uzależniamy się od smaku słodkiego, przez co ochota na sięgnięcie  po taki produkt towarzyszy nam coraz częściej. Szczegółowe przedstawienie konsekwencji zdrowotnych takich działań oraz edukacji w tym zakresie powinien realizować dietetyk. Katowice jako jedno z większych miast, stara się więc wprowadzać programy profilaktyczno-edukacyjne dla mieszkańców.

Czym zastąpić słodycze?

Dla wielu odmówienie sobie słodkiego podwieczorku jest katorgą, jednak jednocześnie nie szukają sposobów, aby pogodzić jego smaczną, a jednocześnie zdrową formę. Tymczasem jest to w pełni możliwe dzięki odrobinie kreatywności kulinarnej – mówi dietetyk. Istnieje bardzo wiele przepisów na ciastka owsiane bez cukru, muffinki z czerwonej fasoli z gorzkim kakao, ciasteczka pełnoziarniste ze stewią i tym podobne.

Ponadto równie smaczne jak ciastka, są samodzielnie przygotowane koktajle na bazie mleka, jogurtu naturalnego i mrożonych, lub też świeżych owoców, sałatki owocowe i sorbety.  Taka forma jest nie tylko smaczna, ale jednocześnie bardzo zdrowa, gdyż obfituje w błonnik i witaminy. Z uwagi  na poszukiwanie tego rodzaju alternatyw, coraz częściej spotykamy się z innowacjami tworzonymi przez producentów żywności. Ciastka owsiano-żytnio-jęczmienne z syropem ryżowym to dobry zamiennik dla karmelowych batoników.

0
1

1 Komentarz

  1. Lindt 3 października 2016 Reply

    A ja nie potrafię żyć bez czekolady. Mogę nie jeść wielu słodyczy, ale Milki nie potrafię sobie odmówić 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*