Start Kulinaria Co zawiera dużo białka? Produkty bogate w białko

Co zawiera dużo białka? Produkty bogate w białko

autor Urszula Romer
0 komentarz
Produkty zawierające białko

Białka proste (inaczej proteiny) to jedne z podstawowych składników odżywczych, niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Są elementarnym budulcem tkanek, hormonów i enzymów. Wspomagają regulację metabolizmu i procesów energetycznych.

Ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie gromadzić białka na zapas, stale musimy uzupełniać jego poziom poprzez spożywanie odpowiednich produktów. Jakie to są produkty? Co jest bogatym źródłem białka, tak bardzo potrzebnego nam do życia?

Mięso jako dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego

Białko, ze względu na rosnącą popularność umięśnionych mężczyzn z siłowni wcinających mnóstwo kurczaka, kojarzy nam się właśnie z drobiem. I słusznie, pierś z kurczaka zawiera w sobie aż 21,80 g na 100 g tego mięsa. Nie jest to jednak jedyny rodzaj mięsa bogaty w białko. Schab bez kości, sznycel cielęcy, wątróbka wieprzowa to także świetne produkty dostarczające nam sporych ilości białka.

 

Ryby i owoce morza – pyszne źródło łatwo przyswajalnego białka

Gdy porównamy zawartość białka w rybach z zawartością w drobiu lub czerwonym mięsie, stwierdzimy, że w morskich produktach jest go mniej. To jednak nic nie szkodzi, gdyż białko z ryb jest o wiele łatwiej przyswajane przez nasz organizm, więc ostatecznie, różnica jest niewielka. Jedzmy więc łososia, makrele, szproty, krewetki i małże.

Filety ryb na straganie

Nabiał wbrew pozorom nie taki pełny białka

Nabiał, co może nas zdziwić, wcale nie jest bogatym źródłem białka. Na 100 g mleka przypadają jedynie 3,4 g białka. Nie jest tak jednak w przypadku wszystkich przetworów mlecznych. Sery żółte i pleśniowe zawierają spore ilości tych protein. Przykładowo, pełnotłusty ser cheddar, na 100 g posiada aż 27,2 g białka. Jednak częste jedzenie tłustych serów nie jest zdrowe i prędzej nam może zaszkodzić niż pomóc.

 

Rośliny kopalnią białka

Mnóstwo białka możemy znaleźć w źródłach roślinnych. Jest ono trudniej przyswajalne dla naszego organizmu, ale równie wartościowe. To dobra wiadomość dla wegetarian. Najbardziej bogate w białko są rośliny strączkowe. Soczewica posiada aż około 25 g białka na 100 g. Nie ustępują jej nasiona słonecznika, groch i fasola oraz ciecierzyca. Trzeba jednak zważyć na to, że takich roślin, w jednej porcji obiadowej, będziemy musieli zjeść więcej niż mięsa.

Rośliny strączkowe

Orzechy świetnym dodatkiem uzupełniającym białko

Warto w naszej diecie uwzględnić różnego rodzaju orzechy. Są pysznym dodatkiem do dań i deserów, a i zawierają bardzo dużo białka. Pistacje, migdały i nerkowce znajdują się na szczycie listy orzechów najbogatszych w proteiny. Niewiele mniej posiadają orzechy włoskie, laskowe i pinii.

 

Zawierające biało kasze i ryże jako dobry dodatek do dań

Ryż i kasza to głównie źródło węglowodanów, jednak zawierają także pokłady białka. Jeśli lubimy dania kompletne, w których oprócz kawałka mięsa i warzyw znajduje się porządna, sycąca baza, używajmy kaszy lub ryżu. 100 g kaszy gryczanej zawiera aż 12,6 g białka, a ryż brązowy 7,1 g.

Różne rodzaje ryżu w miskach

Białko jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym naszego organizmu i powinniśmy jeść wiele produktów w nie bogatych. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić. Gdy mamy za dużo białka w organizmie, możemy spowodować nadmierne jego zakwaszenie, a to sprawi, że będziemy tracić zbyt wiele wody. Przez to możemy nabawić się choroby nerek, a nawet osteoporozy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET