Jak zmiękczyć twardą wodę? Domowe sposoby na zmiękczenie wody

Twarda woda lecąca z kranu zdarza się niestety bardzo często i bywa problematyczna. Miękka woda o wiele lepiej nadaje się do mycia włosów, podlewania roślin, mycia delikatnych tkanin czy zwyczajnie jest lepsza dla wrażliwej skóry. Jakim sposobem można zmiękczyć twardą wodę?

Czym jest twardość wody?

Twarda woda to ta, która przede wszystkim występuje w środowisku naturalnym i jest bardzo bogata w jony wapnia i magnezu, a im więcej ich ma, tym jest twardsza. W przyrodzie jest to świetny nawóz dla roślin, jednak w domowym użytku może czynić wiele szkód, a odkładający się kamień z wody negatywnie wpływa na rury, pralkę czy ubrania, z którymi się styka, może też działać drażniąco dna skórę. Można jednak temu zaradzić.

Przegotowanie wody, jako sposób na jej zmiękczenie

Jednym z najprostszych i najbardziej oczywistych metod na zmiękczenie wody jest jej przegotowanie. Działa to jednak tylko na twardość przemijającą, czyli węglanową. Żeby pozbyć się twardości wody nieprzemijającej, należy dodatkowo do przegotowanej wody dodać sody albo fosforanów, aby w ten sposób usunąć twardość niewęglanową.

Czajnik z gotującą się wodą

Ocet i sok z cytryny

Innym sposobem na zmiękczenie twardej wody będzie dodanie do niej właśnie octu albo soku z cytryny, których głównym składnikiem są kwasy, wchodzące w reakcje z zawartymi w wodzie minerałami i wytrącają je, rozkładając na wodę i dwutlenek węgla, który szybko się ulatnia. Taka zakwaszona woda dobra jest do płukania tkanin oraz włosów.

Olejki do kąpieli

Przy bardzo twardej wodzie, można ją zmiękczyć również przez użycie olejków do kąpieli i oraz mleczka, ziół lub też dolać oleju roślinnego – oliwy z oliwek czy orzechów włoskich. Z pewnością będzie to bardzo przydatne, szczególnie, gdy posiada się wyjątkowo suchą skórę, której należy się nawilżenie. Można też dolać do kąpieli twa litry półtłustego mleka oraz filiżankę miodu, które nie tylko zmiękczą wodę, ale i nawilżą skórę.

Jakie filtry do wody?

Jednym z podstawowych sposobów do zmiękczenia wody, jest także stosowanie specjalnych filtrów do tego przeznaczonych. Służy to przede wszystkim do ochrony sprzętu AGD, aby kamień z wody się w nich nie odkładał i ich nie niszczył, dzięki czemu przedłuży się ich żywotność.

Umywalka w odkręconym kranem

Stacja uzdatniania wody

Jest jeszcze możliwość zainwestowania w stację uzdatniania wody, choć w ten sposób kosztuje już więcej, bo nawet do kilku tysięcy złotych, ale jednocześnie jest bardzo skuteczny i można samemu ustalić jaką wodę chce się otrzymywać. Są samo wystarczalne i co jakiś czas trzeba jedynie je uzupełniać, a ich utrzymanie kosztuje miesięcznie około 60 złotych.

Jak sprawdzić twardość wody?

Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze można się skontaktować z dostawcą wody, który powinien udzielić takiej informacji, albo zlecić takie badania sanepidowi, przy czym tu będzie trzeba już zapłacić, tak samo jak w przypadku trzeciej metody, czyli nabycia specjalnego testera, który z większym bądź mniejszym prawdopodobieństwem określi twardość wody.

1 Komentarz

  1. Sylwia 23 września 2016 Reply

    Ciekawe sposoby, szczególnie podoba mi się ten z kąpielą w mleku. Sama go nie stosowałam ale skoro to sposób królowej Kleopatry, która uchodziła za niezwykłą piękność to może faktycznie działa 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*