Sukienki – historia, typy, fasony… jak się w tym odnaleźć?

Sukienka, czyli kobiecy wierzchni strój, jest z nami już od zarania dziejów. Jej historia jest długa, tak samo jak liczne zmiany, jakie zachodziły pod względem wzorów, fasonów i długości. Moda nie jest naszym współczesnym wynalazkiem i musiało wiele się zmienić, nim doszliśmy do obecnego stanu. Co warto wiedzieć na temat sukienek?

Jaka jest historia sukienek?

Ten dzisiejszy symbol kobiecości jest w historii naszego świata od bardzo dawna. Nasi odlegli przodkowie w prehistorii nosili nałożone skóry, a kiedy zaczęto tkać, powstawały pierwsze tuniki – nasze pseudo sukienki. Idąc dalej przez starożytność, średniowiecze i inne epoki, sukienki i spódnice były w powszechnym użytku i tu warto nadmienić, że dawniej sukienki nosiły nie tylko kobiety, ale i mężczyźni! Różnorodność wzorów, fasonów, faktur i kolorów była wówczas nie tak duża jak obecnie, ale techniki włókiennicze coraz to bardziej się rozwijały. Niektórzy uważają, że prawdziwa historia sukni rozpoczyna się w XV wieku, uważam jednak, że trzeba sięgnąć głębiej w przeszłość.

Co by jednak nie twierdzić, faktem jest, że cała historia sukienek i tego, jak ulegała zmianom, jak powoli zaczynała odgrywać coraz większą rolę moda sprawiło, że dziś możemy cieszyć się naprawdę ogromnym wyborem sukienek, o czym można się przekonać zaglądając na stronę http://allani.pl/wyszukaj/sukienki, gdzie wzorów i fasonów jest naprawdę duży wybór. Warto wspomnieć, że prawdziwa rewolucja związana z sukienkami rozpoczęła się w drugiej połowie XX wieku, kiedy to kreatorzy mody zaczęli eksperymentować, a sukienki stawały się coraz krótsze.

Zestaw sukienek

Jakie typy sukienek wyróżniamy?

Typów sukienek mamy wiele, a każda z nich wyróżnia się czymś specyficznym, do czego zalicza się nie tylko wygląd, ale i często przeznaczenie. Jakie sukienki możemy w takim razie wymienić? Oto one:

  • Sukienka wieczorowa – elegancka sukienka przeznaczona na bardziej uroczyste wyjścia, do czego można zaliczyć wesela, sylwestra, bale; często są bogato zdobione
  • Sukienka dzienna – to zwykła, prosta i wygodna sukienka, która pasuje na wiele różnych codziennych okazji – do pracy, na spotkanie ze znajomymi, na spacer i tak dalej.
  • Sukienka koktajlowa – jest to zdecydowanie krótsza i bardziej luźna wersja sukienki wieczorowej, dobrze sprawdza się na różne uroczystości i bardziej oficjalne wyjścia.

Są to oczywiście najbardziej podstawowe typy sukienek, wśród których można wymienić wiele innych, jak sukienki asymetryczne, balowe, do pracy, dzianinowe, wizytowe czy na studniówkę. Wszystkie one jednak wchodzą w skład tych trzech najistotniejszych typów, a co za tym idzie, mamy tu do czynienia z naprawdę bogatą różnorodnością.

Jakie mamy fasony sukienek?

Fasonów, podobnie jak typów sukienek mamy naprawdę dużo, a każdy z nich wyróżnia się czymś szczególnym. Bardzo popularne są na przykład sukienki rozkloszowane, które rozszerzają się ku dołowi. Do wyboru mamy także sukienki bombki, które charakteryzują się tym, iż są one obcisłe na biuście i lekko rozkloszowane na biodrach, przy okazji ściągnięte na samym dole.

Kolejny fason to empire, który zaliczany jest do klasyki mody – najczęściej są to długie suknie z delikatnych tkanin, z dużymi możliwościami maskującymi, określane mianem eleganckich. Kolejnym z fasonów wartym wspomnienia są princeski, czyli bardzo popularny wybór wielu kobiet, ponieważ swoim krojem wysmukla sylwetkę. Sukienka ta jest bardzo dobrze dopasowana na biuście oraz w talii, a na biodrach lekko się rozszerza, tym samym pozwalając na zamaskowanie zbyt szerokich bioder i ud.

Zestaw sukienek

O jakich popularnych fasonach warto jeszcze wspomnieć? Z pewnością zalicza się do nich szmizjerka, która jest bardzo charakterystyczna przez swój nietypowy krój z kołnierzykiem zaliczany bardziej do sportowego, codziennego stylu. Najczęściej jest z długimi rękawami i mankietami, a długością sięgającą do połowy łydki.

Warto wspomnieć także o sukience tulipanie, która jest wariacją sukienki bombki i przypomina swoim krojem właśnie tulipan, choć odwrócony. Do ciekawych fasonów zaliczają się także sukienki oversizowe, które od jakiegoś czasu zdobywają coraz większą popularność – są to codzienne, częściowo sportowe kreacje, charakteryzujące się tym, iż zazwyczaj są bardzo luźne.

Typy i fasony sukienek do wyboru

Jak widać wybór sukienek jest bardzo duży, a w artykule temat ten został ledwo muśnięty. Warto jeszcze wspomnieć tylko o tym, że typ, rodzaj, fason sukienki powinien być dobrze dobrany zarówno do okazji, jak którą chce się daną kreację założyć, jak i do naszej figury. Ponieważ jednak historia sukienki pozwoliła na wytworzenie aż tak dużej różnorodności, sprawia to, że każda kobieta niezależnie od figury jest w stanie znaleźć coś dla siebie. A co będzie dalej? Historia pokaże, moda wciąż się zmienia, a jej kreatorzy tylko czekają na to, by dołożyć kolejne nowe modele i wariacje do już istniejących typów sukienek.

0
1

1 Komentarz

  1. Author
    Green 9 listopada 2017 Reply

    Hm, chyba wybór fasonu sukienki będzie dużo zależał między innymi od figury, choć może też i od okazji, na którą chciałoby się taką sukienkę założyć

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*