Kebab to danie, które przywędrowało do nas z Turcji, a jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „mięso pieczone na szpikulcu”. Choć do Polski zawitało stosunkowo niedawno, to upowszechniło się w niezwykle szybkim tempie i obecnie stanowi najpopularniejszy fast-food. Warto zatem nieco zgłębić swoją wiedzę na temat tego dania, w końcu podobno jesteśmy tym, co jemy…
- Historia kebaba
- Z czego robi się mięso kebab?
- Kebab z baraniny, cielęciny, drobiu… Jaki jest najzdrowszy?
Historia kebaba
Rodowód kebaba ma swoje korzenie w starożytnej Persji, jednak wykopaliska archeologiczne potwierdzają, ze także w starożytnej Grecji, na wyspie Santorini używano przyrządów, które mogły służyć za rożen do pieczenia kebabu. Również w Bizancjum odnaleziono malowidła, na których widoczne są sceny przedstawiające opiekanie mięsa nad ogniem, co bardzo przypomina sposób przygotowywania kebaba. Skąd w ogóle wziął się pomysł na to, by nabijać mięso na patyk bądź innego typu rożen i opiekać je nad ogniem obracając? Otóż mieszkańcy bliskiego wschodu zauważyli, że mięso tak przygotowywane i odkrajane z brzegu jest bardzo smaczne. Później okazało się, że jest to również zdrowsza metoda przyrządzania mięsa, gdyż powoduje, ze tłuszcz spływa w dół po pionowym grillu.
Choć kebab jest typowo tureckim daniem, to grecki gyros przyrządza się w bardzo podobny sposób. Główną różnicę stanowią przyprawy, których używa się w tych dwóch różnych regionach. Co ciekawe, do Europy Środkowej kebab dotarł dość późno, bo dopiero w latach 70’ ubiegłego wieku. Pierwsze lokale serwujące tego typu dania zostały otwarte w Berlinie, a ich właścicielami byli tureccy imigranci. Do Polski kebab zawitał w latach 90’ i od tego czasu podbił serca naszych rodaków. Aktualnie jest to najpopularniejszy fast-food.
Z czego robi się mięso kebab?
Najpopularniejszą odmiana kebaba w Polsce jest doner kebab, czyli mięso smażone na pionowym ruszcie i skrawane w dół. Powstają w ten sposób cienkie paski, które układa się w bułce, picie lub tortilli, dodaje do niego różnego rodzaju surówki, owczy ser i polewa sosem. Kluczowym składnikiem jest jednak, jak łatwo się domyślić, mięso. Oryginalny kebab powinien być przygotowany z baraniny, tymczasem w większości wypadków podawana nam jest mieszanka różnych mięs.
Ktoś może zapytać, co jest złego w tym, że zjemy mieszankę mięs zamiast jednego rodzaju? Otóż głównym problemem nie jest samo mięso, a inne składniki, takie jak polepszacze i wzmacniacze smaku, jakie dodaje się do tych mieszanek. Wyjątkowo dociekliwym czytelnikom polecamy obejrzenie filmów, które pokazują proces produkcji mięsa na kebab. Ostrzegamy przy tym, że może to skutecznie zniechęcić do spożywania kebabów na długi czas.
Kebab z baraniny, cielęciny, drobiu… Jaki jest najzdrowszy?
Fani kebaba mogą czuć się nieco rozczarowani po przeczytaniu poprzedniego akapitu. Na szczęście kebab można przyrządzić samodzielnie w domu, w taki sposób, aby był nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Wśród mięs, których można użyć w tym celu, najzdrowszy jest drób. Surowe mięso wystarczy zamarynować w przyprawach i oliwie, następnie przysmażyć na suchej patelni lub upiec na grillu. Do tego dodajemy surówkę składająca się z surowej czerwonej kapusty i warzyw (polecamy pomidora, cebulę i ogórka). Całość wystarczy polać sosem składającym się z jogurtu naturalnego i czosnku.