Uzależnienie od Internetu – sprawdź czy to dotyczy też Ciebie

Oglądasz filmy, nerwowo przeglądasz e – maile, przechodzisz z jednej strony na drugą, następnie przeglądasz portal aukcyjny, zaczynasz od pierwszej strony…klikasz dalej, i dalej jesteś już na 253 stronie, ale zaraz, zaraz robisz się głodny i w zasadzie nie masz czasu zjeść, bo trzeba „dokończyć”, jesteś już 520 stronie, za oknem robi się ciemno…a tu końca nie widać. Powyższa sceneria obrazowo opisuje objawy uzależnienia od Internetu. Nieograniczony dostęp do informacji, natłok i nadmiar wiedzy różnego pochodzenia to prawdziwe zagrożenie prowadzące do powolnego wyniszczania organizmu. Czy da się przed tym uchronić?

Uzależnienie od Internetu – do czego prowadzi?

Przebywanie przed monitorem i korzystanie z Internetu niesie za sobą szereg zagrożeń, nie tylko tych widocznych gołym okiem, ale też tych, których nie widać, a które powodują prawdziwe spustoszenie w mózgu i całym organizmie. W psychologii zjawisko to jest stosunkowo młode i nie jest ono jeszcze do końca zdefiniowane przez medycynę. Ustalono jednak, że tak jak każde uzależnienie, tak samo i w tym przypadku stan ten prowadzi do niezwykle patologicznych zmian w obszarze mózgu.

Przeprowadzone badania wykazały, że u młodzieży korzystającej w dużej mierze z Internetu nastąpiły zmiany w wielu częściach mózgu, w konsekwencji zaburzone zostało między innymi prawidłowe funkcjonowanie istoty białej odpowiedzialnej za komunikację.

Sprawdź czy jesteś uzależniony od Internetu

Jakie są objawy uzależnienia od Internetu?

Jeśli nie wiesz czy już jesteś uzależniony, czy może jeszcze nie, próba zdefiniowania objawów podczas korzystania z sieci pomoże w obiektywnej ocenie sytuacji. Niezależnie od uzależnienia, objawy w wielu przypadkach są takie same. Powtarzalność czynności, utrata zainteresowań, a w konsekwencji natrętne myśli, które są już zaawansowaną fazą uzależnienia. W kolejnym etapie pojawia się izolacja, czyli brak zainteresowania lub całkowita alienacja z życia społecznego, rodzinnego, czy zawodowego. W tym etapie rozwoju choroby Internet staje jedynym źródłem zainteresowania, co ciekawe osoba uzależniona jest świadoma powagi narastających problemów.

Internet staje się źródłem ukojenia i upojenia niczym zażycie narkotyku u narkomana. Wraz z pogłębiającymi się problemami psychicznymi, pogłębiają się również problemy fizyczne związane z utratą zdrowia, takie jak utrata wzroku, zwyrodnienia w kręgosłupie, zaburzony system immunologiczny, problemy skórne, problemy ze snem, nadpobudliwość i wiele innych.

Sprawdź czy jesteś uzależniony od Internetu

Wykonanie krótkiego testu pozwoli sklasyfikować problem i może stać się bodźcem pomocnym do działania.

Jeśli zauważasz, że:

  • czujesz się wewnętrznie przymuszony do korzystania z Internetu,
  • nie potrafisz się powstrzymać przed włączeniem Internetu,
  • korzystasz z sieci coraz częściej i nie potrafisz zapanować nad czasem,
  • korzystanie z Internetu staje się Twoim jedynym celem,
  • mimo pełnej świadomości istniejącego problemu, korzystasz z sieci w sposób nieograniczony.

Odpowiedź twierdząca przynajmniej na trzy pytania powinna dać do myślenia.

0
1

1 Komentarz

  1. Necik 24 października 2016 Reply

    Uff, na szczęście okazało się, ze nie jestem uzalezniony od internetu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*