Jak dobrać skarpety do garnituru?

Mogłoby się wydawać, że dobór skarpet do stroju to zadanie niezwykle proste, niemal intuicyjne. Okazuje się jednak, iż w przypadku doboru skarpet do garnituru sprawa wcale nie jest taka oczywista. Wybierając skarpety do ubrania wizytowego należy bowiem przestrzegać kilku ważnych zasad. Niestety, niektóre z nich nawzajem się wykluczają i w efekcie nie wiadomo, jak postępować. Na co warto zwrócić uwagę?

Jak wybrać wybrać skarpety do garnituru?

Świat nieustannie podlega wielorakim przemianom. To, co kiedyś było rzeczą nie do pomyślenia, dziś staje się powszechne i zwyczajne. Istnieją jednak żelazne reguły, które nie zmieniają się od wielu lat. Tak jest np. w przypadku męskiego stroju wizytowego. Aby dobrze wyglądać, należy stosować się do kilku podstawowych zasad.

Najważniejsza z nich – dotycząca koloru skarpet – przysparza wszystkim niemało problemów, ponieważ istnieją dwie odrębne szkoły: pierwsza z nich mówi, że kolor skarpet należy dobrać do spodni i ich kolor powinien być albo taki sam, albo o ton ciemniejszy od ubrania; druga głosi, iż skarpety powinny być dobrane zgodnie z kolorem obuwia: muszą być tak samo ciemne, ale jednocześnie nie mogą zbytnio kontrastować z barwą spodni.

Najłatwiej jest w sytuacji, gdy spodnie i buty są w jednym kolorze, tylko w różnych odcieniach, jednak nie jest to częsta sytuacja. W pozostałych przypadkach warto jeszcze pamiętać o zasadzie, że skarpety w kolorze spodni optycznie wydłużają i wysmuklają nogę, to rozwiązanie jest więc szczególnie polecane mężczyznom o krępej budowie ciała.

Jak dobrać skarpetki?

Kolorowe skarpetki do garnituru czy ich brak?

Kolor to nie jedyna zasada, żeby dobrać skarpety do garnituru, należy zwrócić uwagę jeszcze na szereg innych cech. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednią długość skarpet, bowiem wystająca z nogawki naga łydka jest wyjątkowo nieeleganckim widokiem. Należy ocenić, jak bardzo podnosi się nogawka spodni podczas siadania i dobrać skarpety odpowiedniej długości, jednak najbezpieczniejszą opcją jest wybór podkolanówek, które doskonale sprawdzą się nawet w sytuacji znacznego podniesienia się nogawki.

Przy okazji warto wspomnieć o stylizacjach nieco luźniejszych, ale wykorzystujących klasyczne kroje garniturowe: pamiętajmy, że istnieją rodzaje obuwia, do którego nigdy nie należy zakładać skarpet. Bosą stopę nosimy między innymi do mokasynów, butów żeglarskich i tenisówek. Rezygnację z zakładania skarpet wymuszają także niektóre kroje letnich garniturów ze zwężoną, krótszą nogawką, jednak należy pamiętać, że jest to strój nieoficjalny.

Jakie skarpetki go garnituru?

Dobierając skarpety do garnituru trzeba także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są skarpety. Dość groteskowo wyglądałyby bowiem grube, wełniane skarpety w zestawieniu z lekkim garniturem letnim, tak samo, jak do zimowego garnituru nie pasują skarpety cienkie. Równie ważna jest faktura tkaniny – jeśli garnitur jest w prążki, to skarpety nie powinny mieć żłobionych rombów. Najbezpieczniej i klasycznie jest wybierać skarpety gładkie, jeśli jednak decydujemy się na model z tłoczonym wzorem, dobierzmy go tak, by korespondował z resztą stroju.

Współczesna moda pozwala na pewne odstępstwa, których zastosowanie mieści się w ramach dobrego gustu, trzeba jednak zaznaczyć, iż takie eksperymenty modowe stosować można w przypadku mniej oficjalnych sytuacji. Wówczas koloru skarpet nie musimy dobierać ani do spodni, ani do butów, ale np. do innych elementów stroju, takich jak krawat, koszula czy poszetka.

0
1

1 Komentarz

  1. lizus 24 października 2016 Reply

    Kolorowe skarpetki wyglądają swietnie. To odważne nosic takie kolorowe skarpetkki do garnituru, szacun dla panów.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*