Jak zrobić bombkę decoupage ze styropianu?

Decoupage to w ostatnich latach bardzo popularny nurt rękodzieła. Pozwala na uzyskanie wyjątkowych wzorów na przedmiotach codziennego użytku: komódkach, toaletkach, talerzach, wazonach… W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, pojawia się coraz więcej sposobów na dekoracje świąteczne, wykonane tą metodą. Decoupage pozwala między innymi na stworzenie wyjątkowych bombek, z dowolnie wybraną grafiką!

Przygotowanie bombek decoupage wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się na początku wydawać. Oczywiście, jeśli nie posiadamy wszystkich specjalistycznych przyrządów, farb i lakierów, to nie uzyskamy efektu takiego, jak mistrzowie techniki decoupage, ale z pewnością uda nam się stworzyć ładne ozdoby choinkowe, cieszące oko swą oryginalnością. Jeśli jednak to zadanie jest dla Ciebie za trudne, albo brakuje Ci czasu, zawsze możesz bombek decoupage poszukać na ogłoszeniach z rękodziełem np: sprzedajemy.pl/temat/bombki+decoupage+cena.

Co trzeba mieć, by wykonać bombki decoupage?

klej, serwetka, pędzelki, styropianowa bombka - do wykonania bombki decoupage

Ozdobne bombki ze świątecznym motywem można wykonać na różne sposoby. Najtańszą i najpopularniejszą metodą jest stosowanie wzorów z serwetek i przyklejanie ich na styropianowe bombki.
Pierwsze zakupy, jakich musimy dokonać, by móc stworzyć bombki decoupage, to:

  • styropianowe bombki, najlepiej takie o średnicy 8 lub 10 cm – na mniejszych ciężko będzie na początku pracować, a w przypadku większych możemy mieć problem z zagospodarowaniem całej przestrzeni
  • klej do decoupage, najlepiej taki, który daje po wyschnięciu efekt połysku – dzięki temu nie będziemy już musieli kupować nabłyszczacza
  • biała farba akrylowa lub rozcieńczalny w wodzie grunt malarski gesso
  • serwetka z wybranym motywem świątecznym – niestety zwykle trzeba kupić całą paczkę serwetek, zwłaszcza jeśli nie nabywamy ich w sklepie z artykułami do rękodzieła.

Te cztery rzeczy to absolutne minimum, pamiętajmy jednak, iż bombki wykonane przy użyciu powyższych materiałów nie będą się odznaczać jakimś wybitnym artyzmem. Jeśli chcemy zainwestować większą sumę w ręcznie robione ozdoby świąteczne, możemy dokupić preparat do spękań, farbki do cieniowania i postarzania oraz inne artykuły, stworzone specjalnie z myślą o technice decoupage.

Jak wykonać świąteczną bombkę decoupage? Krok po kroku

Krok 1: Wykonanie bombki w wersji podstawowej jest bardzo proste. Najpierw malujemy styropianową bombkę białą farbą akrylową lub gruntem malarskim:

Styropianowa bombka przed malowaniem

Krok 2: Następnie wycinamy z serwetki wybrany motyw i oddzielamy ostrożnie pierwszą warstwę od reszty:

Wycinanie ozdób z serwetki do ozdobienia bombki decoupage

Przygotowanie bombki decoupage

Krok 3: Oderwaną warstwę przykładamy delikatnie do bombki, ostrożnie usuwając wszystkie zagniecenia:

Styropianowa bombka decoupage

Krok 4: Za pomocą pędzelka nakładamy na motyw klej do decoupage. Bardzo ważne jest, by nakładanie kleju rozpocząć od środka motywu ku jego zewnętrznej części. Robimy to bardzo ostrożnie, ponieważ namoczona klejem serwetka staje się bardzo delikatna i podatna na wszelkie uszkodzenia:

Bombka decoupage prawie gotowa

Krok 5: Jeśli posiadamy klej tworzący jednocześnie warstwę ochronną, to po wyschnięciu motywu możemy pokryć jeszcze jedną warstwą kleju całą bombkę.

Po wyschnięciu bombka jest gotowa, wystarczy wbić do niej specjalną zawieszkę i można ją powiesić na choince. Jeśli chcemy urozmaicić naszą bombkę, możemy nałożyć preparat do spękań, a kiedy wyschnie, powstałe szczeliny wypełnić farbką, lub np. cieniem do powiek.

Tak przygotowane bombki decoupage wspaniale ozdobią choinkę, świetnie sprawdzą się również w roli samodzielnej ozdoby bożonarodzeniowej.

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*