10 zasad pielęgnacji włosów polecanych przez włosomaniaczki

Każda z nas marzy o tym, by mieć piękne włosy. Niestety, aby to osiągnąć musimy postawić na żmudną pielęgnację. Wiele z nas popełnia błędy, które sprawiają, że mimo pozornie dobrych kosmetyków, nasze włosy wciąż są w słabej kondycji. Poniżej przedstawiamy 10 zasad pielęgnacji, które polecają autorki blogów poświęconych włosom. Sprawdźcie!

1. Rozczesuj włosy przed myciem

Dzięki temu nie poplączą się tak podczas mycia, więc będzie łatwiej je rozczesać. Pamiętajmy, że mokre włosy są bardziej podatne na urazy. Do czesania najlepiej używać drewnianego grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami albo szczotki Tangle Teezer.

2. Dobierz odpowiednią temperaturę wody

Woda nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Mycie włosów w zbyt gorącej wodzie wpływa negatywnie na skórę głowy – produkuje znacznie więcej łoju i na włosy – stają się przesuszone. Zbyt zimna wodna też nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto stopniowo zmniejszać jej temperaturę podczas płukania, by zamknąć łuski włosa.

3. Stosuj delikatny szampon

Włosomaniaczki zalecają mycie włosów szamponem dla dzieci. Kosmetyczna Hedonistka poleca na przykład Babydream z Rossmanna, który jest bardzo delikatny, a jednocześnie – świetnie oczyszcza.

4. Myj włosy odżywką

Według Anwen – autorki najpopularniejszego bloga poświęconego pielęgnacji włosów, a także książki na ten sam temat, warto myć włosy odżywką. Można zarówno samą, jak i na przemian z szamponem.

5. Nakładaj oleje na włosy

Każda z włosomaniaczek zaleca olejowanie włosów. Na logu Aliny Rose można znaleźć wiele artykułów poświęconych temu zagadnieniu. Niezależnie od rodzaju włosa, właściwie dobrany olej może zdziałać cuda. Włosy staną się gęstsze, zdrowsze i bardziej lśniące.

kobieta o blond włosach

6. Stosuj odżywki

Wiemy, że włosy należy odżywiać, jednakże wiele z nas i tak tego nie robi, np. z powodu braku czasu. Jednakże jak zauważa każda z blogerek – należy nakładać odżywkę po każdym myciu. Ona nie tylko odżywia, ale także chroni włosy, czy to przed wysoką temperaturą podczas stylizacji na gorąco, czy też przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, wiatru i innych mechanicznych uszkodzeń.

7. Rób domowe płukanki

Oprócz odżywek warto stosować płukanki. Na każdym ze wspomnianych blogów znajdziemy gotowe przepisy. Do ich wykonania często można używać tego, co mamy aktualnie w domu. Da się je dopasować do specyficznych potrzeb każdego włosa.

8. Laminuj włosy żelatyną

Zapewne dla wielu osób, które dotąd nie zaglądały na blogi poświęcone pielęgnacji włosów, takie zagadnienie brzmi dość zagadkowo. Okazuje się, że żelatyna spożywcza może pomóc doprowadzić włosy do świetnej kondycji. Dzięki niej staną się gładkie, lśniące i sypkie. Dokładne porady, jak to zrobić krok po kroku, znajdziecie oczywiście na blogach.

9. Unikaj stylizacji na gorąco

Jak już wyżej wspomniano – stylizacja z użyciem ciepła bardzo szkodzi włosom. Właśnie dlatego lepiej jej unikać. Po myciu pozwalajmy włosom wyschnąć na powietrzu. Stosujmy suszarkę tylko w wyjątkowych sytuacjach. To samo tyczy się prostownicy i lokówki. Włosomaniaczki zdradzają na blogach, w jaki sposób domowymi sposobami wygładzić włosy, a także – jak je zakręcić bez stosowania lokówki.

10. Odżywiaj się zdrowo

Stan naszych włosów w dużej mierze zależy od tego, jak się odżywiamy. Musimy zadbać o to, by w naszej diecie znalazł się cynk, miedź i krzem, a także witamina A. To ona przyspiesza cykl odnowy komórek i wzmaga produkcję keratyny – głównego budulca włosów.

0
3

3 komentarze

  1. moniszka 28 listopada 2016 Reply

    Bardzo cenne wskazówki. Chyba muszę z większą troską zacząć dbać o swoje włosy…

  2. Monia 3 sierpnia 2017 Reply

    Ja zazwyczaj z włosami tak nie szaleje, uznaje że im mniej w nie ingeruje, tym zdrowiej dla nich

  3. Marzenka 27 kwietnia 2019 Reply

    Interesujący wpis. Ciekawe wskazówki. pzdr 🙂

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*