W ostatnich latach w sposób zauważalny wzrosło zainteresowanie importowaniem towarów z Chin do Polski – nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę, że Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Polski w Azji. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że także eksport z Polski do Chin wzrósł ponad dwukrotnie w przeciągu kilku ubiegłych lat.
Co sprowadzać z Chin?
W głównej mierze sprowadzane są do Polski urządzenia mechaniczne i elektryczne – w zależności od poszczególnych lat stanowią one ok. 50% wszystkich importowanych towarów. W następnej kolejności są to materiały i wyroby włókiennicze, produkty oznaczane jako „wyroby różne” oraz wyroby nieszlachetnie i z metali nieszlachetnych.
W najmniejszych ilości sprowadzamy natomiast wyroby typu obuwie, nakrycia głowy, parasole, pióra, sztuczne kwiaty. W praktyce można mówić przede wszystkim o imporcie telefonów, telewizorów, komputerów i części do nich, a także o zabawkach, lampach, walizkach, odzieży czy o częściach samochodowych.
Jak sprowadzać towary z Chin?
Jeśli chodzi o sprowadzanie towarów z Chin do Polski to dostępne są trzy możliwości:
- kurier;
- import lotniczy;
- import morski.
Przesyłka kurierska jest najszybszą metodą importu produktów z Chin, natomiast ma jedną, zasadniczą wadę – dotyczy przesyłek ograniczonych wagowo. Jest to więc rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które zamawiają mało i zależy im na czasie przesyłki. Plusem jest też to, że to agencja kurierska załatwia wszystkie formalności celno-skarbowe.
W przypadku firm, które sprowadzają niewiele towarów z Chin najpopularniejszą formą importu jest import lotniczy. Czas dostarczenia takiej przesyłki wynosi od siedmiu do czternastu dni. Odbywa się to w ten sposób, że sprzedający, który nadaje towar otrzymuje i przekazuje kupującemu tzw. air waybill – dokument na którym podany jest numer przesyłki oraz informacja o tym jakimi liniami lotniczymi paczka została do nas wysłana. Na lotnisku wynajęta agencja celna odbiera towar oraz załatwia wszystkie biurokratyczne kwestie po czym odsyła go do prawowitego odbiorcy.
Import morski jest natomiast najtańszą, ale jednocześnie najdłuższą metodą dostawy towaru. Co ważne, w tym wypadku należy podjąć współpracę z polskim przedstawicielem międzynarodowego morskiego spedytora, który w sposób kompleksowy zapewni obsługę przesyłki z Chin. W tym wypadku należy w pierwszej kolejności wybrać firmę spedytorską, która zajmie się procesem transportu przesyłki.
Przekazuje mu się wszystkie potrzebne informacje (np. rodzaj i waga towaru, informacje teleadresowe itp.). Importer (będący jednocześnie zleceniodawcą dla spedytora) nie musi sam niczego załatwiać. Należy jednak liczyć się z długim czasem oczekiwania na towar: w przypadku ładunku drobnicowego okres ten wynosi ok. 5-6 tygodni, w przypadku kontenera – 4 tygodnie.
Który rodzaj transportu wybrać?
Pojawia się pytanie: jaką metodę sprowadzania towaru z Chin wybrać? Wszystko zależy od zapotrzebowania: dla firm, którzy sprowadzają dużo i często produktów najbardziej opłacalną metodą jest transport morski. Osoby, które prowadzą taką działalność na małą skalę najczęściej wybierają import lotniczy, a kuriera klienci indywidualni na pojedyncze produkty.
1 komentarz
Teraz jeszcze się opłaca sprowadzać z Chin towar? Klienci to chyba niezbyt dobrze patrzą na takie produkty, już lepiej stawiać na polskie wyroby.