Co to kredyt konsolidacyjny? Gdzie starać się o kredyt konsolidacyjny?

Zaciągnąłeś kilka kredytów, pożyczek i masz obawy, że coraz trudniej będzie ci je spłacać? A może ilość rat, które masz do uregulowania, cię przytłacza? W takim razie zastanów się, czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem nie byłby kredyt konsolidacyjny. Zobacz, na czym polega i jak go uzyskać.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy przeznaczony na spłatę innych zadłużeń. Oznacza to, że jest to zobowiązanie celowe, z którego pomocą możesz uregulować inne kredyty, pożyczki. W wyniku kredytu konsolidacyjnego łączysz wszystkie, wskazane przez ciebie zadłużenia i zamiast kilku, płacisz tylko jedną ratę.

Ma to dwa zasadnicze plusy. Po pierwsze, co miesiąc musisz spłacać tylko jedną ratę, zmniejsza się ryzyko, że o niej zapomnisz. A po drugie, optymalizujesz domowy budżet. Dlaczego? Ponieważ rata kredyt konsolidacyjnego jest tak wyliczana, aby była niższa, niż suma dotychczasowo spłacanych rat.

A więc wydaje się, że jest to rozwiązanie bez wad. Ma jednak jeden niuans, o którym musisz wiedzieć.

Czy konsolidacja kredytów się opłaca?

Jak już pisaliśmy, dzięki konsolidacji kredytów, spłacasz jedno zobowiązanie, zamiast kilku, a dodatkowo rata jest niższa i ty śpisz spokojnie, nie martwiąc się o swoje finanse. Ma to jednak swoje konsekwencje.

Tak korzystne dopasowanie rat do twojej sytuacji jest możliwe dzięki temu, że wydłużony zostaje okres spłaty zobowiązania. A im jest on dłuższy, tym więcej odsetek płacisz. Dlatego zwykle bywa tak, że podsumowując to wszystko, kredyt konsolidacyjny jest droższy, niż spłata każdego z zadłużeń z osobna.

Ponadto, aby takie rozwiązanie było opłacalne, trzeba sprawdzić, czy nie są pobierane prowizje za wcześniejszą spłatę zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny łatwiej wybrać z pomocą poradników na kredyt-konsolidacyjny.eu, gdzie mechanizm jego przyznawania został szczegółowo omówiony.

Kiedy warto złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Skoro jest to droższy produkt, to czemu cieszy się tak dużą popularnością? To proste – dzięki niemu można uniknąć popadnięcia w kłopoty finansowe lub wydostać się ze spirali długów.

W sytuacji, gdy zaczynasz mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań, zwykle naliczane są dodatkowe odsetki, kary za zwłokę. Może dojść również do sytuacji, w której będziesz wiedzieć, że przez następnych kilka miesięcy nie starczy ci pieniędzy na uregulowania każdej z rat.

Natomiast kredyt konsolidacyjny jest tak rozkładany, aby było to możliwe bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. I wyższy koszt zobowiązania jest tu mniejszym problemem, niż kłopoty związane z niewypłacalnością bądź też groźbą trafienia do bazy BIK z negatywnymi wpisami. Dlatego wniosek o kredyt konsolidacyjny warto złożyć wtedy, gdy widzisz, że nie dajesz sobie już rady z regulowaniem zadłużeń.

W jakim banku kredyt konsolidacyjny?

Na to pytanie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ponieważ oferty tak szybko się zmieniają, że czytając ten artykuł za miesiąc, informacje te mogą być już dawno nieaktualne. Ale mamy dwie wskazówki.

Analizuj oferty w porównywarkach kredytów konsolidacyjnych. Tam znajdziesz warunki tych produktów w różnych bankach, sprawdzisz, gdzie są najkorzystniejsze. Może okazać się, że w banku, o którym nigdy byś nie pomyślał, aktualnie obowiązuje atrakcyjna oferta.

Co jeszcze? Często najłatwiej będzie o kredyt w banku, w którym posiadasz ROR. Mając pełny dostęp do informacji o twoich przychodach, bank może przychylniej ocenić twoją zdolność kredytową. Zwłaszcza jeśli to właśnie w nim masz jeden z kredytów/pożyczek i wychodzisz z inicjatywą, aby uniknąć sytuacji, w której miałbyś problemy z jego spłatą.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*