Jak używać klimatyzacji samochodowej?

W czasie upałów ciężko wyobrazić sobie jazdę samochodem bez klimatyzacji. Dzięki niej możemy podróżować w znacznie bardziej komfortowych warunkach. Wiele osób podkreśla również fakt, że kiedy jest ona włączona nasza koncentracja na jeździe jest znacznie większa, co zmniejsza ryzyko wypadku. Aby mogła nam służyć jak najdłużej powinniśmy pamiętać o kilku działaniach. Poniżej kilka rad, które na pewno Wam się przyda. Przeczytajcie, a na pewno nie pożałujecie.

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Jedną z bardziej oczywistych wskazówek, o której powinniśmy pamiętać, jest na pewno regularne serwisowanie. Ja wybieram się co pół roku do serwisu klimatyzacji samochodowej Materla. To miejsce, w którym zawsze jest ona profesjonalnie wyczyszczona, a poziom płynów zostaje właściwie uzupełniony. To jednak czynność, o której powinniśmy pamiętać dwa razy do roku. Istnieje znacznie więcej działań, które powinniśmy wykonywać codziennie.

Jak prawidłowo używać klimatyzacji?

Wiele osób włącza klimatyzacja zaraz po wejściu do samochodu. Jest on wtedy zwykle nagrzany, a więc nasz sprzęt musi pracować na pełnych obrotach. Przedłużymy jego żywotność, jeśli najpierw otworzymy okna i drzwi. Nasza klimatyzacja nie będzie musiała wtedy pracować z największą mocą, a tym samym będzie nam służyć na pewno dłużej. Warto więc poczekać parę minut zanim wsiądziemy do samochodu.

Jak ustawić klimatyzację?

Niektórzy narzekają na to, że klimatyzacja wywołuje u nich katar lub przeziębienie. Rzeczywiście może tak być, jeśli jest ona używana w sposób niewłaściwy. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych wystarczy skierować strumień powietrza na szybę i nogi zamiast na twarz. Nasz organizm na pewno nam za to podziękuje.

Klimatyzacja samochodowa - jak serwisować?

Jaką ustawić temperaturę?

Aby zapobiec przeziębieniu nie możemy również obniżać zbyt gwałtownie temperatury. Powinniśmy to robić stopniowo. Ponadto, jeśli wyruszamy w krótką podróż, powinniśmy zatrzymać się przy 5. stopniach Celsjusza różnicy pomiędzy temperaturą na zewnątrz i w środku samochodu. Jeśli jedziemy w dłuższą trasę możemy tę różnicę zwiększyć do 10. stopni, ponieważ nasz organizm będzie miał czas na to, żeby się przyzwyczaić. Stosując się do tej rady unikniemy szoku termicznego.

Klimatyzacja – jak często jej używać?

Klimatyzacja nie powinna mieć zbyt długich przestojów w działaniu. Jeśli nie korzystamy z niej codziennie, powinniśmy ją włączyć przynajmniej raz w tygodniu na 15 minut. Warto jej używać także zimą, by szybciej osuszyć zaparowane szyby.

Kiedy sprawdzić klimatyzację?

Powinniśmy być też czujni. Jeśli z naszej klimatyzacji wydziela się nieprzyjemny zapach, to może to świadczyć o powstaniu w niej grzyba. Konieczne wtedy będzie jak najszybsze wybranie się do warsztatu. Również jeśli usłyszymy dziwny stukot przy jej włączeniu, nie powinniśmy tego znaku lekceważyć. Zadbana klimatyzacja będzie nam służyć latami, a jej prawidłowe użytkowanie nie doprowadzi do żadnych problemów ze zdrowiem.

0
1

1 Komentarz

  1. pirat drogowy 29 listopada 2016 Reply

    Ja w przyszłym sezonie muszę iść na napełnianie klimy. Teraz to się już nie opłaca, bo i tak z niej nie korzystam. A przy okazji zrobię też odgrzybianie.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*