W momencie, gdy w trakcie jazdy auto ściąga nam na bok, a walka z kierownicą jest trudna, warto zastanowić się nad tym, czy nie sprawdzić zbieżności kół. Bywa i tak, że konieczne jest sprawdzenie całej geometrii samochodu, co oczywiście ma duże znaczenie pod względem bezpieczeństwa. W jakich przypadkach warto i trzeba to zrobić?
- Czym jest geometria kół?
- Jak rozpoznać rozbieżność geometrii kół?
- Kiedy sprawdzić geometrię samochodu?
- Zbieżność kół a bezpieczeństwo jazdy
Czym jest geometria kół?
Kupując samochód czy też jadąc do warsztatu na przegląd, najczęściej zajmujemy się wieloma różnymi kwestiami technicznymi, rzadko jednak zahaczając o zbieżność czy też geometrię kół. Czym ona jednak jest? Zbieżność kół, to nic innego, jak ustawienie kół pojazdu, względem osi – z przodu odległość między nimi powinna być mniejsza niż z tyłu obręczy. Jeżeli mamy sytuację odwrotną, wówczas najczęściej mówi się to rozbieżności kół. Należy mieć na uwadze, że taka sytuacja będzie miała wpływ na wygodę jazdy, a także na bezpieczeństwo.
Jak rozpoznać rozbieżność geometrii kół?
Rozbieżność kół można rozpoznać na kilka sposobów. Po pierwsze widać to po zużyciu opon – jeżeli z jednej strony są one bardziej zniszczone niż z drugiej, wówczas możemy podejrzewać, że coś jest nie tak z geometrią. Podobnie wygląda to w przypadku, gdy jadąc samochodem, ten skręca bardziej na jedną stronę, a utrzymanie go w linii równa się walką z kierownicą. Wówczas niezbędna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Dodatkowo zbieżność kół może być sprawdzona podczas przeglądu samochodu w autoserwisie, co powinno być standardową czynnością, zwłaszcza gdy kupujemy pojazd używany. Przy każdej wizycie w warsztacie należałoby dokładnie sprawdzić każdy aspekt związany z pojazdem, także jego geometrię.
Kiedy sprawdzić geometrię samochodu?
Większość sytuacji, w której sprawdzenie geometrii kół i w ogóle samochodu jest konieczna, zostały już wymienione. Pokazują nam to konkretne symptomy jak właśnie samoistne skręcanie czy nawet jazda prosto przy skręconej kierownicy. Warto też pojechać do warsztatu samochodowego, w momencie, gdy doszło do wypadku, na przykład najechaliśmy na krawężnik lub inną przeszkodę. Gdy wymieniamy elementy zawieszenia lub układu kierowniczego, także powinno się dodatkowo sprawdzić zbieżność kół, ponieważ po tak dokonanych zmianach, może dojść do ich rozbieżności z całym układem. Zawsze, gdy wymieniamy opony na nowe, należy sprawdzać przy okazji ustawienie ich osi.
Zbieżność kół a bezpieczeństwo jazdy
Zbieżność kół w samochodzie ma bardzo duże znaczenie na komfort jazdy. Dzięki temu jesteśmy w stanie jechać prosto, przy niewielkim wysiłku i bez zmian ustawień kierownicy. Odpowiednie ustawienie osi kół ma także wpływ na to, jak opony przylegają do nawierzchni w trakcie jazdy. Jeżeli dopuścimy do zużycia zawieszenia i rozjechania się geometrii, wówczas nie tylko trudniej będzie nam kierować pojazdem, jak również może to stanowić zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Może to doprowadzić do wypadku, na przykład w trakcie skręcania, gdy koła nie będą chciały iść za ruchem kierownicy. W ten sposób łatwo można wypaść z drogi.
1 komentarz
Nadal nie wiem czy wystarczy tylko zbieżność, czy należy zgłosić się na całą geometrię.