Kebab jest orientalną potrawą wywodzącą się z krajów Afryki Północnej. Może on być jadany w kilku różnych odsłonach, w Polsce najpopularniejszą jest jednak ta turecka. Choć u nas danie to robi się zazwyczaj z kurczaka lub wieprzowiny, w swej oryginalnej formie powinno być ono przyrządzane z baraniny albo cielęciny, a następnie podawane z surówką warzywną, sosami, w bułce typu pita lub naleśniku. Jak zatem wykonać kebab w domowym zaciszu i cieszyć się jego smakiem wraz z bliskimi nam osobami? Oto przepis!
• Co warto dodać do kebaba?
• Jak przyrządzić mięso?
• O czym pamiętać robiąc kebaba?
Co jest potrzebne do zrobienia kebaba?
Pomimo tego, że w polskich lokalach kebab przyrządza się z kurczaka, my w miarę możliwości powinniśmy wybrać baraninę, której w tym przypadku potrzebować będziemy około jednego kilograma.
Do marynaty, w której umieścimy mięso dodać należy: czubate pół łyżeczki cynamonu, małą łyżeczkę kminku rzymskiego, pół łyżeczki mielonego ziela angielskiego, pół łyżeczki pieprzu cayenne, pół łyżeczki zmielonej ostrej papryki, pół łyżeczki chili, małą łyżeczkę świeżego tymianku, jedną główkę świeżego czosnku przeciśniętego przez praskę, dwie łyżki przecieru pomidorowego, około 60 mililitrów oliwy z oliwek oraz sól do smaku.
Co warto dodać do kebaba?
Dodatki do kebaba to już kwestia indywidualna, z warzyw można zatem postawić na pomidorki koktajlowe, cebulę, kapustę czerwoną, ogórki konserwowe lub świeże zielone, paprykę. Sosy mogą być z kolei czosnkowe i pomidorowe, łagodne lub pikantne.
Jak przyrządzić mięso?
Na początek mięso musimy starannie oprawić, myjąc je, wyciągając ścięgna i chrząstki, a następnie krojąc je w cienkie, niewielkie paski typowe dla kebaba znanego nam z lokalnych knajpek. Składniki marynaty mieszkamy dokładnie i równomiernie pokrywamy nimi mięso, owijając je folią i wkładając je do lodówki na co najmniej dwie godziny. Pamiętajmy, że im więcej czasu spędzi ono w tak przygotowanej marynacie, tym wyrazistszy będzie jego smak.
Zamarynowane kawałki mięsa wyłożyć możemy na foliowej tacce na grillu, co jakiś czas je obracając. Całkowity czas ich przyrządzenia powinien wynosić wówczas około dwudziestu minut. Kebab przygotować możemy również w piekarniku, używając funkcji opiekania lub ewentualnie, ale raczej w ostateczności na patelni.
O czym pamiętać robiąc kebaba?
Kiedy mięso będzie już gotowe, możemy zająć się krojeniem wybranych warzyw. Powinny być one pokrojone dosyć cienko, najlepiej w plasterki. Wcześniej przygotujmy sobie również bułki pita lub ciasto naleśnikowe. Tak przyrządzone mięso i warzywa nakładajmy warstwami do bułki lub na naleśnik, polejmy to wszystko sosem i gotowe!
Taki kebab to idealnie danie na imprezę, ale również na domowy obiad w gronie najbliższych. Tak ciekawe i nietuzinkowe danie na pewno wszystkich zaskoczy i zachwyci swym wspaniałym smakiem. Warto więc czasem zaszaleć i poeksperymentować również z trochę bardziej orientalną kuchnią.
1 komentarz
Z baraniny to w sumie nigdy chyba nie jadłem kebaba. A ten z Turcji to mi w ogóle nie smakował, wolę już polską wersję. Jest o niebo lepsza.