NewFon, HaloNet… jakie jeszcze? Jak tanio dzwonić przez internet?

Czym jest telefonia internetowa? Taka usługa, określana też jako VoIp, pozwala nam rozmawiać za pośrednictwem łączy internetowych. Czy to lepsze niż tradycyjna telefonia? Trudno o jednoznaczny werdykt, faktem jest jednak, że takie rozwiązanie nieraz pozwala klientom na dużą oszczędność. Przyjrzyjmy się, jaki wybór stoi przed tymi, którzy chcieliby skorzystać właśnie z tego rodzaju usługi.

1. NewFon

NewFon, stworzony przez Telefonią Dialog S.A. był jedną z platform komunikacyjnych, które przecierały szlaki telefonii internetowej w Polsce. Od razu wzbudził ogromne zainteresowanie. Strona internetowa www.newfon.pl codziennie była odwiedzana przez dwadzieścia tysięcy osób, a po zaledwie jedenastu dniach od udostępnienia usługi, zarejestrowało się już trzy i pół tysiąca skuszonych ofertą abonentów.

Cóż wywołało taki zapał i przyciągnęło taką rzeszę klientów? Przede wszystkim oczywiście ceny. Kwota za połączenia w ruchu lokalnym i międzystrefowym wynosiła zaledwie jedenaście groszy za minutę, a w ruchu międzynarodowym jedynie o jeden grosz więcej. I to jeszcze nie wszystko, usługa umożliwiała też bezpłatne połączenia między komputerami z zainstalowanym oprogramowaniem NewFon oraz również bezpłatną funkcję odbierania na komputerze połączeń z sieci stacjonarnej i komórkowej.

Z pewnością na dużą liczbę zainteresowanych wpłynęła też łatwość korzystania z NewFonu. Wystarczyło zarejestrować się na stronie, a następnie pobrać z niej oprogramowanie i już można było telefonować przez internet – pod warunkiem, że miało się mikrofon i słuchawki podpięte do komputera.

NewFon jednak to już przeszłość. Utrzymał się na rynku przez siedem lat, by z końcem lipca 2012 roku zakończyć działalność. W oficjalnym komunikacie przesłanym użytkownikom przez Telefonię Dialog, poinformowano, że za tym krokiem stały przyczyny ekonomiczne. NewFon zatem nie posłuży nam już do dzwonienia za pośrednictwem internetu, ale to nie znaczy, że w ogóle nie mamy już takiej możliwości. Jest dziś szeroki wybór innych platform, które udostępniają nam podobną usługę.

praca na laptopie

2. HaloNet

HaloNet to jeden z najdłużej działających na naszym rynku dostawców telefonii internetowej. Już od trzynastu lat cieszy się zainteresowaniem klientów. Trudno się dziwić, zapewnia bowiem naprawdę tanie połączenia – krajowe już w cenie siedmiu groszy za minutę, a czas połączenia już od samego początku naliczany jest sekundowo.

To nie wszystko, z każdym użytkownikiem, który wykupi w HaloNecie numer telefoniczny, możemy łączyć się za darmo. Trzeba zwrócić też uwagę na dodatkowe promocje, które sprawiają, że jeszcze bardziej się to może opłacać. W promocji Więcej za więcej im większą kwotą doładujemy swoje konto, tym więcej otrzymamy darmowych minut. Możemy też otrzymywać darmowe minuty w zamian za polecanie HaloNetu naszym znajomym. Trzeba koniecznie wspomnieć, że zanim się zdecydujemy, na stronie internetowej HaloNetu możemy wypróbować za darmo przez pięć minut tę usługę.

Dzwonić można za pomocą telefonu stacjonarnego, komórki, tabletu czy komputera. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony. Decydując się na dzwonienie z telefonu stacjonarnego, mamy do wyboru dwie opcje – zakupić telefon IP, albo bramkę VoIP, która połączy z internetem nasz zwykły telefon.

To drugie rozwiązanie zapewni nam dobrą jakość rozmów oraz wygodę, bo będziemy mogli rozmawiać bez konieczności włączania komputera. Taka niezależność pomoże też zaoszczędzić energię. Mankamentem może być co najwyżej koszt zakupu bramki, no i sama konieczność posiadania analogowego telefonu, z którego przecież w ostatnich latach coraz więcej Polaków rezygnuje. Telefon IP daje nam wszystkie wymienione wyżej korzyści, a zatem dobrą jakość rozmów, oszczędność energii, i niezależność od komputera, a oprócz tego nie wymaga od nas posiadania telefonu analogowego.

Jeszcze wygodniejszym wydaje się rozmawianie za pomocą telefonu komórkowego. To zapewnia nam nie tylko mobilność, ale i usuwa konieczność roamingu. Jedynym mankamentem mogą być ewentualne zakłócenia.

Wreszcie można rozmawiać i za pomocą specjalnego komunikatora, który można pobrać z internetu i zainstalować na swoim komputerze. Żeby jednak korzystać z usługi w taki właśnie sposób, potrzebujemy dodatkowo słuchawek i mikrofonu. Jakość rozmów też może niekiedy pozostawiać nieco do życzenia, nie mówiąc już o tym najbardziej podstawowym mankamencie, że aby rozmawiać w ten sposób, zawsze musimy mieć włączony komputer, co oznacza oczywiście dodatkowe zużywanie energii.

dziewczyna z telefonem komórkowym

3. easyCall.pl

Z easyCall.pl korzysta ponad trzysta tysięcy użytkowników, co stawia ową platformę na czele tej branży. Korzystając z tej telefonii internetowej za minutę rozmowy zapłacimy siedem groszy, jeśli dzwonimy na telefon stacjonarny, lub dziewiętnaście groszy, dzwoniąc na komórkę, bez względu na sieć. Jest to też jedyny polski operator VoIP, wynagradzający klientów w ramach programu lojalnościowego PayBACK.

EasyCall to także spory wachlarz dodatkowych usług. Przekierowanie połączeń umożliwia skierowanie przychodzących z naszego numeru połączeń na inny, wybrany przez nas. Billing online to usługa, dzięki której mamy na bieżąco, przez całą dobę, szczegółowy wgląd w nasze rozmowy, ich czas trwania i koszt. To przydatna opcja, która może okazać się pomocna w kontrolowaniu naszych wydatków.

Inna bezpłatnie dostępna usługa umożliwia tanie rozmowy w podróży. EasyCall oferuje nam też usługę Fax2Mail, dzięki której możemy otrzymywać faksy na skrzynkę mailową w formacie PDF.

4. ipfon

Ipfon jest jedną z największych sieci internetowej telefonii. A dla użytkowników to sama wygoda. Nie ma tu zbędnych formalności. Nie ma abonamentu ani innych stałych opłat, nie trzeba też płacić za numer telefoniczny. Połączenia pomiędzy użytkownikami ipfon są bezpłatne, a rozmowy krajowe tanie.

Wśród dodatkowych usług oferowanych przez tego operatora znajdziemy między innymi nagrywanie rozmów – bardzo przydatna funkcja, szczególnie dla niektórych firm i przedsiębiorców. Inną cenną możliwością jest blokada połączeń, dzięki której – zależnie od wprowadzonych ustawień – możemy uchronić się przynajmniej przed częścią telefonicznych natrętów.

5. HappyCall

HappyCall gwarantuje wysoką jakość rozmów, bezpłatne rozmowy w obrębie sieci i tanie zagraniczne. Można też pobrać aplikację HappyPhone, dzięki której można wykonywać i odbierać połączenia bezpośrednio na stronie internetowej. Dostępna jest też usługa przekierowania, dzięki której nie ominie nas ważna rozmowa, jeśli nie będziemy akurat dostępni pod jednym z aparatów. Z kolei dzięki usłudze Dostęp Wdzwaniany nie musimy nawet mieć internetu – wystarczy nam konto w HappyCall i zwykły telefon.

0
1

1 Komentarz

  1. andzia 7 lipca 2017 Reply

    Nigdy nie dzwoniłam przez internet, jakoś to mi się wydaje dość dziwne, szczególnie gdy tera każdy ma telefon. Nawet nie znałam takich stron ani aplikacji!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*