Opłatomaty zwiększają komfort klientów poprzez możliwość samodzielnego dokonywania opłat. Jak wiadomo, banki po zrobieniu opłaty pobierają jeszcze kilka złotych za dokonanie opłaty. Technologia i automatyzacja pozwalają na samodzielność przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Przeczytaj czym są opłatomaty i jak działają.
- Czym jest opłatomat?
- Jak działają opłatomaty?
- Jak bezpiecznie korzystać z opłatomatu?
- Jaki jest limit opłaty w opłatomacie?
Czym jest opłatomat?
Opłatomaty mogą, na pierwszy rzut oka, przypominać bankomaty. Jednak opłatomaty to wszechstronne urządzenia do pobierania opłat (mera-systemy.pl), a nie do wypłacania gotówki. Opłatomat służy do wpłacania pieniędzy na konto bankowe. Z tym, że warto tutaj rozróżnić dwie możliwości dokonywania operacji: gotówkowe i bezgotówkowe. Oczywiście wszystko uzależnione jest od skali dokonywanych opłat. Opłatomaty są najczęściej zlokalizowane w centrach handlowych, sklepach, przy placówkach banków, placówkach finansowych, na lotniskach, przy dworcach kolejowych i przystankach autobusowych. Zdarza się także, że można spotkać opłatomat ustawiony przy chodniku.
Jak działają opłatomaty?
Wpłaty dokonywane za pomocą opłatomatu są dużą oszczędnością czasu, ale także są bardzo wygodne. Transakcji można tu dokonywać za pomocą karty bankomatowej lub debetowej. W zależności od rodzaju opłatomatu jego obsługa może się trochę różnić, jednak pewne typowe funkcje pozostają dla wszystkich takich urządzeń te same.
W celu zdeponowania środków na koncie należy włożyć do czytnika kartę płatniczą lub podać numer konta, które ma być zasilone pieniędzmi. Kolejny krok to wpisanie PIN-u i umieszczenie banknotów w kieszonce. Urządzenie przelicza pieniądze i informuje o wpłaconej gotówce. Wtedy należy zatwierdzić transakcję i poczekać na wydruk papierowego potwierdzenia. Ważne jest to, by go zachować, gdyż jest niezbędny w przypadku reklamacji.
W opłatomacie możesz także dokonywać transakcji bezgotówkowych. Wystarczy, że masz zainstalowaną aplikację mobilną banku. Opłat możesz także dokonywać za pomocą BLIK-u – wtedy 6-cyfrowy kod BLIK musisz przepisać na klawiaturze opłatomatu. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie aplikacji i wprowadzenie swojego hasła mobilnego. Następnie należy włożyć banknoty do opłatomatu i potwierdzić kwotę wpłacanych środków finansowych. Na końcu warto odebrać potwierdzenie transakcji.
Jak bezpiecznie korzystać z opłatomatu?
Korzystając z urządzenia jakim jest opłatomat musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim postępuj zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na wyświetlaczu. Musisz bezwzględnie uważać czy ktoś nie obserwuje cię kiedy wpisujesz swój PIN. Zorientuj się najpierw dlatego czy w pobliżu nie ma osób postronnych. Kolejną kwestią jest wygląd banknotów – nie powinny być pozaginane ani pogniecione. Pamiętaj, że ich ilość w pliku nie może przekraczać 50 sztuk.
Jaki jest limit opłaty w opłatomacie?
Oczywiście limit wpłaty banki ustalają indywidualnie, jednak maksymalna kwota jest ustalona przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Dzienny limit wpłat to 24 600zł, a jednorazowa wpłata wynosi tu 4100zł. Najczęściej w urządzeniu można umieścić 50 banknotów (czasem też 200). Każda maszyna informuje jednak klienta jaki jest jej limit dokonywania opłaty. Opłatomaty wydają także resztę pieniędzy w banknotach oraz monetach.
Warto wiedzieć, że opłatomaty to urządzenia całodobowe, dlatego zapewniają możliwość dokonywania opłat niezależnie od okoliczności i czasu. Dzięki opłatomatom można bezproblemowo wpłacić pieniądze na dany rachunek bankowy bez obawy o dodatkowe koszta. Transakcje tak dokonywane przebiegają szybko i w sposób bardzo komfortowy dla użytkownika.