Typy spawarek i akcesoria spawalnicze – jak się w tym odnaleźć?

Potrzebujesz dobrej spawarki? Nie wiesz, na którą się zdecydować? Która spawarka jest najlepsza? Która najbardziej wydajna? Która zapewnia podczas pracy największą swobodę? I czy oprócz spawarki potrzeba czegoś jeszcze?

Czego potrzebujesz do spawania?

Spawanie to łączenie materiałów w ten sposób, że miejscowo się je topi i zestala. Łączy się tak przede wszystkim metale, zwłaszcza stal, ale tę metodę można zastosować również do tworzyw sztucznych. Czego potrzeba, by skutecznie i sprawnie spawać (oprócz przeszkolenia, oczywiście)? Musimy przede wszystkim postarać się o odpowiednią spawarkę. Dobre spawarki i akcesoria do nich możesz wcześniej przejrzeć np. na www.stukpuk.pl/elektronarzedzia/spawarki-i-akcesoria, jednak wybór jest tak szeroki, że często nie wiadomo, na co się zdecydować. Przyjrzyjmy się więc różnym typom spawarek.

MIG-MAG

Ta spawarka, zwana potocznie migomatem, działa z zastosowaniem osłony gazowej. Pozwala na uzyskanie dużej precyzji spawania, co przydaje się szczególnie tam, gdzie w grę wchodzi praca z małymi elementami. Powszechnie stosuje się to narzędzie także w renowacji urządzeń mechanicznych i pracy przy samochodach.

Wady? Konieczność zastosowania butli z gazem, która sprawia, że spawarka może osiągać wagę nawet powyżej piętnastu kilogramów, co oczywiście znacznie ogranicza swobodę pracy.

spawacz spawa spawarką aż iskry lecą

MMA

Spawarki elektryczne to najpopularniejszy rodzaj tych narzędzi. W przypadku spawarek MMA proces odbywa się za pomocą elektrody otulonej, która w trakcie pracy ulegając rozpadowi, wydziela gaz stanowiący osłonę podczas spawania.

Spawarka tego rodzaju złożona jest ze źródła stałego lub przemiennego prądu, przewodu z elektrodowym uchwytem i tak zwanego przewodu masowego z zaciskiem. Jest to z pewnością wygodniejsze rozwiązanie niż migomat – nie potrzeba tutaj butli z gazem, więc swoboda pracy jest nieporównywalnie większa.

Wśród spawarek MMA możemy wyróżnić transformatorowe i inwertorowe. Transformatorowe są znacznie tańsze i o prostszej budowie. To pociąga za sobą szereg mankamentów – takie narzędzia pobierają dużo prądu, a jakość spawania i stabilność pracy pozostawiają nieraz wiele do życzenia. Zależą one od zastosowanego transformatora, dlatego jeśli już decydujemy się na spawarkę tego rodzaju, wybierajmy cięższe modele – mają one lepszej jakości transformatory.

Nowocześniejsze rozwiązanie to spawarki inwertorowe. Są mniejsze i lżejsze, co w znacznym stopniu poprawia swobodę pracy. Są też odporne na spadki napięć i nie pobierają dużo prądu. Jeśli mają jakieś wady, to głównie można by wskazać na ich większą wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne, oraz na to, że ich skomplikowana budowa sprawia, iż można je naprawić tylko w wyspecjalizowanym serwisie. Trzeba więc obchodzić się z takim narzędziem ostrożnie.

TIG

W tej technologii spawanie odbywa się z wykorzystaniem nietopliwej wolframowej elektrody działającej w osłonie gazów obojętnych. Za pomocą takich urządzeń można uzyskać spawy o bardzo wysokiej jakości, dlatego to właśnie takie spawarki wykorzystuje się chociażby w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Idealnie nadają się zwłaszcza do spawania aluminium i stali wysokostopowych. Warto dodać, że praktycznie każda spawarka tego typu posiada możliwość przełączenia się na MMA.

Jakie akcesoria?

Żeby dobrze spawać nie wystarczy spawarka. Potrzebujemy dodatkowych akcesoriów, które usprawnią pracę i zapewnią nam podczas niej bezpieczeństwo. W przypadku spawania gazowego oczywiście niezbędna jest butla z manometrem i reduktorem. Potrzebna będzie też zapalniczka do palnika – to niezbędne, by w ogóle zainicjować cały proces. W przypadku spawarek transformatorowych trzeba zdawać sobie sprawę, że elektroda co jakiś czas wymaga wymiany, dlatego powinniśmy się zaopatrzyć w zapasowe.

Rzeczą, o której w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć, jest naturalnie odzież ochronna. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć oczy. Można zastosować w tym celu okulary ochronne, ale lepszym rozwiązaniem jest przyłbica spawalnicza, czyli specjalna maska, która ochrania całą twarz, ale nie utrudnia pracy dzięki szybce, pozwalającej nam śledzić jej przebieg.

Ważne są też rękawice, które uchronią nas przed poparzeniem. Oprócz tego warto pamiętać też o bawełnianej koszuli z wysokim kołnierzem i gumowych butach. W końcu nasze bezpieczeństwo jest w pracy najważniejsze.

0
2

2 komentarze

  1. Mikos 31 lipca 2017 Reply

    Spawarki bywają przydatne, choć oczywiście nie w każdym przypadku, to nie jest standardowy sprzęt remontowy, ale jeżeli się budujemy to już inna sprawa.

  2. Marek 4 września 2017 Reply

    Temat jak najbardziej ważny, a każdy kto musiał mieć do czynienia z pracą spawania wie jak wiele zależeć może od dobrego sprzętu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*