Wgniecenie karoserii z odpryskiem lakieru? Jest na to sposób!

Nawet w wyniku drobnej stłuczki lakier na karoserii naszego samochodu może odprysnąć, co stanowić będzie rysę na idealnie zadbanym aucie. Nad tym można jednak przejść do porządku dziennego, ale co zrobić gdy wgniecenie jest duże i tradycyjne metody naprawy zawodzą? Sprawdźmy.

Co zrobić z wgnieceniami?

Sprawa jest dużo prostsza gdy podczas stłuczki nie została uszkodzona struktura lakieru. Wtedy można usunąć szkodę za pomocą techniki PDR (robi się to poprzez masowanie blachy albo metodą „na klej”, polegającą na wyciągnięciu wgniecenia). Niestety, jest to możliwe tylko wtedy gdy wcześniej w tym miejscu nie dokonywano żadnych napraw blacharsko-lakierniczych oraz gdy lakier pozostał w stanie nienaruszonym.

Renowacja jest dużo bardziej skomplikowana gdy lakier na karoserii odprysnął, przy czym wizja ponownego lakierowania przeraża niejednego właściciela. A kto miał do czynienia ze sprzedażą samochodu wie, że takie wgniecenia znacząco wpływają na obniżenie jego wartości. Dlatego lepiej zawczasu pomyśleć o jego naprawie, szczególnie, że z pomocą przyjdzie naprawa panelowa wgniecenia.

Jak pozbyć się wgnieceń?

Panelowa naprawa wgnieceń

Jaka jest główna zaleta panelowej naprawy wgnieceń? Brak konieczności ingerowania w konstrukcję nośną pojazdu – w tym wypadku fachowiec ogranicza się wyłącznie zreperowania poszycia karoserii. Wykonywane jest to przez spotera blacharskiego przy pomocy specjalistycznych narzędzi.

Warto wiedzieć, że w tym przypadku możliwa jest również naprawa zamkniętych elementów karoserii poprzez zastosowanie metody „push and pull”, czyli „pchaj i ciągnij”. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim istnieje szansa na odbudowę tych elementów, które wcześniej podlegały wyłącznie wymianie. A ta, ze względu na cenę części lub trudność w ich zdobyciu, bywała bardzo kosztowna.

Zalety naprawy panelowej

W przypadku większych stłuczek, gdy nie ma możliwości wykorzystania technik PDR, warto zdecydować się na naprawdę panelową. Co najważniejsze, wykonywana jest to przy użyciu wysokiej jakości elementów fabrycznych, które zostały zamontowane podczas produkcji auta. Jaka jest dla nas bezpośrednia korzyść z tego? Auto, pomimo wypadku, nie traci zbytnio na wartości.

Dodatkowo, taka naprawa jest wbrew pozorom często dużo tańsza, niż wykonana za pomocą tradycyjnych metod. Ponadto nasz samochód spędzi niewiele czasu w warsztacie, szczególnie jeśli przyrównamy to do typowych napraw blacharsko-lakierniczych. Jest to bardzo ważny czynnik w momencie, gdy musimy pozostać mobilni, a nie posiadamy żadnego auta zastępczego. Warto też powtórzyć, że podczas naprawy panelowej nie dochodzi do naruszenia konstrukcji karoserii, a dzięki metodzie „push and pull” nie ma konieczności wymiany uszkodzonych elementów, co wcześniej było jedynym rozwiązaniem.

Gdy dojdzie do sytuacji w której karoseria naszego samochodu zostanie uszkodzona, dobrze byłoby zdecydować się na naprawdę panelową. To sporo oszczędność naszego czasu oraz pieniędzy (zarówno tych, które wydamy w warsztacie jak i tych, które zyskamy podczas sprzedaży).

0
2

2 komentarze

  1. Sebastian Krajewski 4 października 2016 Reply

    Rowniez polecam ta metode . Pocztakowo podchodzilem sceptycznie do niej. Jednak zdecydowalem sie sprobowac ze wzgledu na stosunkowo niska cene. Co do efekty nie mam zadnych zastrzezen. Na pewno jeszcze skorzystam z tej metody.

  2. Henryk 3 listopada 2016 Reply

    PDR i tylko PDR 🙂 Naprawdę widząc jaka jest różnica w jakości tych usług nie ma co się zastanawiać.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*