Francuskie samochody są niezwykle popularne na polskich drogach. Wiele osób bierze pod uwagę komfort jazdy, relatywnie niską ceny i dobry design tych pojazdów. Niestety auta marek Citroen, Peugeot czy Renault mają również swoje wady. Jedną z nich są wrażliwe elementy nadwozia, które na naszych drogach ulegają szybkiemu zużyciu. Co zrobić w takim wypadku? Dowiesz się z poniższego artykułu.
• Czym kierować się przy wyborze warsztatu?
• Jakie są koszty naprawy tylnej belki?
Tylna belka, czyli co?
Tylna belka to typ zawieszenia we francuskich samochodach, który umożliwia komfortową jazdę. Dzięki niej uzyskujemy lepszą przyczepność i stabilność zawieszenia. Umożliwia ona również stworzenie płaskiego bagażnika, dzięki czemu otrzymujemy więcej przestrzeni na bagaże. Zaletą zastosowania tylnej belki jest również fakt, że łatwo ją zdemontować.
Wymiana całego zawieszanie to ogromny koszt. Dlatego wiele firm oferuje naprawę tego elementu. Cena regeneracji tylnej belki jest zależna od modelu samochodu, a także ilości uszkodzonych części. Musimy mieć bowiem świadomość, że tylna belka to potoczna nazwa, którą stosuje się do kompletnego zawieszenia samochodu wraz z drążkami skrętnymi i wahaczami.
Czym kierować się przy wyborze warsztatu?
Należy pamiętać, że od sprawnego zawieszenia zależy nasze życie i zdrowie. Powinniśmy więc wybrać warsztat, który specjalizuje się w naprawie tylnych belek. Warto sprawdzić również opinie dotychczasowych klientów. To jednak nie wszystko.
Części stosowane przy regeneracji belki powinny być nowe. Nie możemy pozwolić sobie na tanie podróbki, które ulegną szybkiemu zużyciu, narażając nas i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.
Dobre warsztaty wystawiają gwarancję na okres trzech, a nawet czterech lat. To daje nam pewność, że usługa została wykonana w profesjonalny sposób i użyto dobrych części.
Jeśli nasza tylna belka jest wygięta, nie powinniśmy pozwolić na jej naprawę. To nieodwracalne uszkodzenie. W takim wypadku będzie wymagana – niestety – wymiana zawieszenia.
Jakie są koszty naprawy tylnej belki?
Jeśli mamy jednak szczęście, to poniesione przez nasz koszty mogą być naprawdę niskie. Pierwszym elementem, który ulega uszkodzeniu są łożyska igłowe. Wykonane są z delikatnego materiału, więc po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów zużywają się.
Jeśli zareagujemy wystarczająco szybko, to cena naprawy wyniesie 60-100 zł za jedno koło. W przypadku regeneracji tylnej belki musimy jednak liczyć się z kosztem 800-1200 zł w zależności od tego, które części uległy uszkodzeniu. Powinniśmy unikać warsztatów, które proponują nam ceny poniżej wymienionych kwot, ponieważ mogą one stosować nieoryginalne części, których zastosowanie może być dla nas niebezpieczne.
Warto wybierać się na regularne przeglądy i prosić również o sprawdzenie stanu zawieszenia. Jeśli mamy znajomego, który dobrze zna się na motoryzacji, to na pewno jego obecność podczas przeglądu lub naprawy będzie dla nas dodatkowym zabezpieczeniem.