5 najwyższych iq znanych ludzi

Grają w szachy, programują komputery, udzielają się w polityce. Funkcjonują jak każdy z nas i niczym nie różnią się od przeciętnego człowieka. Jednak ich inteligencja sprawia, że są najmądrzejszymi ludźmi świata. Kto został okrzyknięty tytułem „geniusza”?

Jaki test na inteligencję?

Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o psychomotorycznych testach sprawdzających nasz iloraz inteligencji. Ich historia się początków dwudziestego wieku, bo choć próby mierzenia inteligencji odbywały się już znacznie wcześniej, to dopiero w 1905 roku zdecydowano się na wydanie pierwszego „testu inteligencji” – nazwanego od nazwisk jego twórców – Testem Bineta – Simona.

Test jest skonstruowany w taki sposób, by średni wynik testu dla danej populacji (np. kraj, grupa wiekowa) wynosił 100 jednostek. Zaś średni rozrzut statystyczny wyników wynosił 20. To znaczy, że wynik od 90 do 110 wskazuje na przeciętną inteligencję, czyli 68% wszystkich wyników w populacji. Zaś wynik powyżej 110 wskazuje na inteligencję wyższą niż przeciętna, a poniżej 90 na inteligencję niższą niż przeciętna.

Jak ocenić inteligencję?

W jaki sposób powinno oceniać się czyjąś mądrość? Czy właśnie IQ albo osiągnięcia, jakich dokonali „ci wielcy”? Na początek trochę liczb. Naukowcy szacują, że 50% populacji ma IQ na poziomie 90-110 punktów, a 2,5 procent ludzi ma w kwestii znaczne braki, bo ich IQ nie przekracza 70 punktów. Zaś kolejne 2,5 procent osób to grupa niezwykle inteligenta. Posiadają oni ponad 130 punktów IQ. I najważniejsze – tylko pół procenta (0,5%) ludzi to geniusze. Ich wynik testów na inteligencje znacznie przekracza liczbę 140 punktów.

Najmądrzejsi ludzie świata

Kim są światowi geniusze?

Z rankingu jaki przeprowadzili specjaliści z „The Huffington post” wynika, że wśród najmądrzejszych ludzi świata znajdują się nie tylko profesorowie i nauczyciele, ale też aktor i polityk.

Stephen Hawking

W światowym zestawieniu znajduje się między innymi Stephen Hawking – brytyjski astrofizyk, cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne, a postęp choroby spowodował paraliż większości ciała. Przez całą swoją karierę zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Wraz z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenie, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Dziś nazywane jest promieniowaniem Hawkinga. IQ Stephena Hawkinga wynosi 160 punktów.

Bill Gates

W zestawieniu nie mogło zabraknąć legendy Microsoftu. Bill Gates– główny architekt oprogramowania oraz były prezes zarządu Microsoftu. W trakcie swojej kariery był też dyrektorem generalnym korporacji oraz głównym architektem oprogramowania. Aż trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się w garażu. IQ Billa Gates’a to 160 punktów.

Judit Polgar

Wśród najmądrzejszych ludzi świata znajdziemy też kobietę. To Judit Polgar posiadająca tytuł najmłodszego mistrza Węgier i arcymistrza w szachach. W jej domu wszystko było związane z szachami. Jej IQ to 170 punktów.

James Woods

James Woods – amerykański aktor także zalicza się do tego grona. Choć aktorstwem zainteresował się w trakcie studiów, których nie ukończył to wszystko poszło w dobrą stronę, bo dziś jest laureatem nagrody Złotego Globu, Złotego Jabłka i Emmy. Jego wynik testu IQ jest na poziomie 180 punktów.

Garri Kasparow

Kolejną osobą, jaką znajdziemy w zestawieniu jest Garri Kasparow – rosyjski polityk i szachista. W wieku 22 został najmłodszym mistrzem świata w szachach. W 2008 roku kandydował na prezydenta Rosji. Obecnie jest liderem partii Zjednoczony Front Obywatelski. Jego IQ to 190 punktów.

0
1

1 Komentarz

  1. Zaciekawiona 23 września 2016 Reply

    A ciekawa jestem jak takie zestawienie wyglądałoby w przypadku polskich celebrytów. Może to pomysł na kolejny artykuł na ten temat? Bo ja szczerze jestem ciekawa, czy istniej jakiś mądry celebryta.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*