Czy warto wierzyć w Świętego Mikołaja?

Czy wyobrażasz sobie moment, kiedy święta stracą urok dla Twojego dziecka, a Ty już nie powiesz mu, że dostało „prezent od Świętego Mikołaja?” Wiara w tę postać jest piękna, ma w sobie odrobinę magii, ale niestety zarezerwowana jest dla pewnego wieku. I ten wiek właśnie jest tak ważny by uczyć wiary w w dobro i samego dobra. Dlaczego zatem dzieci powinny wierzyć w Świętego Mikołaja jak najdłużej i kiedy powiedzieć im, że jest on tylko wytworem wyobraźni?

Czy warto wierzyć w nieskończone dobro Św. Mikołaja?

Oczywiście, że tak! Jest to postać z Laponii, która kocha wszystkie dzieci, niezależnie od wieku i statusu społecznego. Święty Mikołaj jest uosobieniem magii świąt i ich uroku. Dzieci dzięki wierze w Świętego Mikołaja ufają dobru, jest też w tej wierze odrobina tajemnicy tak uwielbiana przez nasze pociechy. A nas z pewnością uczy ona pokory i skromności, bo przecież cały splendor przypada świętemu w czerwonym kaftaniku i czapce z pomponem.

Święty Mikołaj z prezentami

Jak spełnić marzenia dziecka za pośrednictwem Św. Mikołaja?

Warto podpowiedzieć dziecku, by napisało list do Świętego Mikołaja. Dzięki temu my dowiemy się o czym marzy nasza pociecha i przy okazji skłonimy dziecko do ćwiczenia uwagi i ładnego pisma. List przecież ma być czytelny i pięknie napisany, dlatego trzeba w niego włożyć kawałek serca! I koniecznie musicie pamiętać o adresie – Niebo lub Laponia to idealne miejsca, by list na pewno doszedł do adresata. Również i Ty możesz skorzystać na napisaniu listu do Świętego Mikołaja – Twój mąż wreszcie się dowie o czym marzy jego wybranka.

Kiedy powiedzieć dziecku, że Św. Mikołaj nie istnieje?

Właściwie nie ma na to konkretnego czasu. Dzieci zwykle chcą jak najdłużej wierzyć w Świętego Mikołaja, bo to dla nich prawdziwa frajda. Kiedy natomiast zauważysz, że rówieśnicy Twojego dziecka są bardziej „świadomi” tego, że Mikołaj jest tylko wytworem wyobraźni, wtedy nie ma co zwlekać. Dzieci zaczynają pomału niedowierzać istnieniu Świętego Mikołaja zwykle w wieku 8-9 lat, ale oczywiście nasza pociecha może w niego wierzyć o wiele dłużej.

Figurki świętego Mikołaja

Jak wytłumaczyć dziecku obecność figurek Św. Mikołaja w sklepach?

Niestety specjaliści od marketingu wiedzą czym przyciągnąć dzieciaki do sklepów, tym samym odzierając święta z magii. A co kiedy nasze dziecko jeszcze wierzy w Świętego Mikołaja? Wtedy najlepiej mu wytłumaczyć, że figurki zostały stworzone po to, by dzieci mogły przybliżyć sobie postać Świętego Mikołaja i by było im po prostu przyjemniej i bardziej miło na zakupach. Taki sam trik możemy zastosować jeśli chodzi o przebieranie się dorosłych za Świętego Mikołaja.

Wiara w Świętego Mikołaja to także tradycja, podobnie jak wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolęd. Postać świętego Mikołaja dodaje świętom magii i tajemniczości, a to sprawia, że dzieci oczekują na niego, przeżywają jego przybycie i…starają się być grzeczne. Kiedy jednak wiara w Św. Mikołaja zaczyna być przeszkodą i naraża Twoje dziecko na śmieszność wśród rówieśników, warto powiedzieć mu prawdę, oczywiście w delikatny sposób. Możesz do tego wykorzystać argument, że zwyczaj ten dodawał świętom uroku i dodać, że teraz też można się cieszyć ich magią za względu na tę wyjątkową porę roku, duchowość i rodzinną atmosferę.

0
1

1 Komentarz

  1. Ana 21 sierpnia 2017 Reply

    Nie wiem czy kwestia wiary ma tu jakiekolwiek znaczenie. Mikołaj to symbol i tego się trzymam.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*