Czym zajmuje się copywriter?

Hasła reklamowe, slogany, artykuły, opisy i każdy inny rodzaj słowa pisanego. To zadania należące do każdego copywritera, niezależnie czy pracuje sam czy dla agencji reklamowej. Zabawa słowami i zachęcenie potencjalnego czytelnika do kliknięcia w tekst to jego chleb powszedni.

Jak zostać copywriterem?

Jak w wielu zawodach, tak i w tym copywriterem może zostać każdy, ale nie każdy powinien. Podstawą do choćby próby pracy w tym zawodzie jest umiejętność poprawnego pisania i wysławiania się. I choć wiele osób liczy na zdobycie umiejętności w trakcie studiów, na przykład na kierunku „filologia” to i tak często wygrywają z nimi studenci „marketingu i reklamy”. Poloniści często uczą się jak pisać, ale nie wiedzą do kogo i po co. Copywriter musi umieć sam określić, jaki tekst będzie odpowiedni dla jego grupy docelowej i jakich słów w danym momencie może użyć. Pisanie artykułu stylem literackim do nastolatków spędzających cały dzień na deskorolce jest ryzykowne i zakończy się fiaskiem.

Jakie cechy powinien mieć copywiter?

Jeśli ktoś prosi nas o napisanie tekstu na dany temat, a my siedząc przed otwartym Wordem nie mamy pomysłu na pierwsze słowo, to będzie to dla nas bardziej praca w bólach niż przyjemność z pisania, za którą jeszcze nam zapłacą. Łatwość wyrażania myśli i giętki język procentują w tym zawodzie, zwłaszcza jeśli czas nas goni (a zazwyczaj tak jest). Trzeba być także otwartym na ludzi i potrafić każdą myśl oraz zadanie zlecone przez klienta przełożyć na papier.

Jak zostać copywriterem?

Ile zarabia copywriter?

Stawki za pracę copywritera są różne – wszystko zależy od zlecenia i jego trudności oraz tego czy copywriter pracuje na własną rękę (freelancer) czy jest pracownikiem agencji reklamowej. Na pytanie, gdzie lepiej pracować nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem agencja pozwala obsługiwać stałych klientów. Zaś pracując jako freelancer może samodzielnie ustalać stawki i stwierdzać czy przyjmie czy też odrzuci dane zlecenie.

Copywriter jak dziennikarz?

Można powiedzieć, że copywriter po części wciela się w rolę dziennikarza. Bowiem oboje przed podjęciem danego tematu muszą zrobić tak zwany „research”. To nic innego jak prześledzenie gazet, portali i miejsc w poszukiwaniu informacji z zakresu, o którym mają napisać. O ile rola dziennikarza powiększona jest o tropienie i rozwinięcie tematu, to copywriter ma za zadanie trafić do odpowiedniej – wyznaczonej wcześniej – grupy ludzi. Często też korzystają z podobnego grona ekspertów, a nawet przeglądają te same poradniki.

Copywriter – czyli kto?

Teksty copywritera często wykorzystywane są w reklamach prasowych, a nawet radiowych i telewizyjnych. Coraz częściej zdarza się tak, że taka osoba uczestniczy w całym procesie tworzenia. Wraz z grafikami projektującymi ulotkę rozważa nad napisem i kolorem oraz czcionką. Są też przypadki, gdzie copywriter występuję jako specjalista do spraw reklamy.
Wśród mistrzów słowa pisanego panuje powiedzenie, że albo ktoś z talentem do pisania się urodzi albo będzie pisał tak długo aż się nauczy. Dlatego, by osiągnąć sukces w tym zawodzie należy mieć trochę szczęścia i sporo chęci, a wtedy na pewno się uda.

0
1

1 Komentarz

  1. workmen 29 listopada 2016 Reply

    Znajomy jest copywriterem. Najpierw pracował w jakiejś firmie, ale potem stwierdził, że woli pracować jako wolny strzelec. I w sumie dobrze na tym wyszedł, bo na ilość zleceń nie narzeka.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*