Start Edukacja i Nauka Dla kogo są i jak się dostać na artystyczne wyższe uczelnie?

Dla kogo są i jak się dostać na artystyczne wyższe uczelnie?

autor Karina Malinowska
0 komentarz
Kolorowe farby w wiaderku

Jesteś osobą kreatywną i pełną pasji, ale Twoim jedynym problemem jest fakt, że nie wiesz co zrobić ze swoim życiem zawodowym? Być może dobrym wyborem dla Ciebie będzie wyższa uczelnia artystyczna. Podpowiadamy dla kogo są i jak dostać się na kierunki artystyczne.

Dla kogo wybór uczelni artystycznej okaże się trafny?

Przede wszystkim, aby dostać się na artystyczną uczelnię wyższą musisz mieć talent malarski, muzyczny, aktorski czy reżyserski. Jeśli chcesz na ziemi pozostawić po sobie namacalny ślad, takie studia mogą okazać się dla Ciebie wymarzone. Studia artystyczne pozwalają młodemu, zdeterminowanemu człowiekowi na indywidualną kreację. To, aby dostać się na uczelnię artystyczną nie przychodzi jednak bez wysiłku – musisz mieć naprawdę ogromy talent i dużo ćwiczyć. Wiedz, że nieraz będzie to wiele godzin ćwiczeń – na przykład przyszły malarz musi poświęcić naprawdę sporo ze swojego życia, by osiągnąć perfekcję.

Jak dostać się na wyższą uczelnię artystyczną?

Sam talent i dobrze zdana matura to zdecydowanie za mało, by dostać się na artystyczną wyższą uczelnię. Wiele uczelni wymaga zaprezentowania swoich prac, utworów muzycznych czy talentu aktorskiego. Dobrym pomysłem jest zatem zapisanie się na kursy prowadzone przez wykładowców z wyższych uczelni artystycznych. Na samo aktorstwo jest aż 50 osób na jedno miejsce, o indeks trzeba więc mocno walczyć. Późniejsze życie jednak mocno weryfikuje oczekiwania młodych adeptów kierunków artystycznych. Same egzaminy także wymagają bardzo dużej kreatywności i przede wszystkim tego, by praca egzaminacyjna wyróżniała się.

Kobieta z pędzlem w dłoni

Jakie są popularne kierunki artystyczne?

Do popularnych kierunków wyższych uczelni artystycznych należą:

  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki plastycznej – tutaj student musi wykazać się nie tylko uzdolnieniami manualnymi, ale także dużym krytycyzmem wobec swoich dzieł. Nierzadko osoby, które ukończyły ten kierunek studiów pracują potem w placówkach dydaktycznych.
  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej – kierunek ten wymaga słuchu absolutnego i, podobnie jak przy studiach z zakresu edukacji plastycznej, dobrego podejścia do dzieci.
  • Film i sztuki audiowizualne – zdecydowanie jest to kierunek dla miłośników kina oraz osób, które wiążą swoja przyszłość z branżą filmową i telewizyjną.
  • Malarstwo – na ten kierunek studiów powinni iść pasjonaci malarstwa i plastycy. Do egzaminu na te studia warto przygotować się chodząc na specjalne kursy rysunku i malarstwa.
  • Rzeźba – to pokrewny malarstwu kierunek studiów, wymaga nie tylko większej siły fizycznej, ale też dużej wiedzy z zakresu historii sztuki.
  • Scenopisarstwo – osoby, które mają talent literacki i wiedzą, że chcą pisać dla filmu na pewno dobrze odnajdą się studiując ten kierunek.
  • Wzornictwo – jest kierunkiem studiów, który wiąże się z projektowaniem przedmiotów, dekorowaniem. Osoba po tym kierunku studiów może zarówno projektować tkaniny jak i tworzyć sztukę użytkową.

Trudno jest zostać artystą gdy nie posiada się pasji, to ona bowiem jest głównym motorem napędowym w przyszłym życiu absolwenta wyższej uczelni artystycznej. Mimo, że artyści nie mają dziś łatwego życia, warto pójść za głosem serca, po to, by nie zmarnować daru jakim jest talent.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET