Start Biznes Fiskalizacja kasy

Fiskalizacja kasy

autor Lilianna
0 komentarz
Kasa fiskalna na stole

Handel towarami, prowadząc własną działalność gospodarczą, obwarowany jest szeregiem wymogów sprawdzanych przez fiskusa. Osoby chcące prowadzić handel detaliczny albo i hurtowy, muszą bardzo dokładnie ewidencjować proces nie tylko zakupu, ale także sprzedaży. W tym celu ustawy i rozporządzenia wymagają przeprowadzania szeregu czynności materialnych i technicznych, aby sprostać wymaganiom ustawodawcy.

Jest wiele technik ewidencjonowania procesu sprzedaży. Możemy wypełniać papierowe formularze, ale w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie sprzedaży bez pomocy kas fiskalnych. Dotyczy to nie tylko dużych, lecz i małych i średnich sprzedawców. Jednym z wymogów określonych w ustawie jest tzw. Fiskalizacja kasy. Czy o na tak na prawdę jest i po co istnieje taki wymóg?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami oraz rolnikami. Jeżeli chcemy prowadzić taką działalność, to musimy dokonać kilku istotnych czynności.

Zakup kasy fiskalnej to nie koniec naszych obowiązków

Po pierwsze ciąży na nas obowiązek zgłoszenia do właściwego dla nas urzędu skarbowego liczby posiadanych kas fiskalnych wraz ze wskazaniem adresów gdzie nasze kasy będą się znajdować. Kolejnym najbardziej interesującym etapem jest fiskalizacja kasy, gdyż jest to niezbędna do legalnej sprzedaży towarów i usług. W ten sposób nie narazimy się na popełnienie przestępstwa przewidzianego w Kodeksie karnym skarbowym. Przechodząc do sedna fiskalizacja jest czynnością jednorazową dokonywaną tuż przed tym, jak zaczniemy prowadzić sprzedaż towarów i usług oraz jest warunkiem koniecznym do zgłoszenia kasy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Fiskalizacji nie może dokonać każdy. Dokonuje jej wykwalifikowany specjalista firmy produkującej kasy fiskalne. Sama fiskalizacja sprowadza się do zsynchronizowania pracy modułu fiskalnego z pamięcią fiskalną kasy, dzięki czemu możliwy będzie wydruk raportu kasowego. Po dokonaniu fiskalizacji ciąży na nas kolejny obowiązek polegający na tym, że to my i serwisant musimy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. W wyniku fiskalizacji i zgłoszenia tego faktu do urzędu, otrzymamy nadany dla nas numer ewidencyjny kasy, który jesteśmy obowiązani utrwalić w sposób czytelny, wyraźny i co ważne trwały w widocznym miejscu kasy.

Którą kasę fiskalną wybrać?

Do pełnoprawnego korzystania z kasy w naszym biznesie możemy tak naprawdę skorzystać z jakiejkolwiek kasy. W dzisiejszych czasach producenci starają się, aby kasa fiskalna spełniały przede wszystkim normy prawne, ale także były dostosowane do potrzeb przedsiębiorców i pracowników. Warto skorzystać nie tylko z zagranicznych, lecz przyjrzeć się polskim producentom.

Więcej informacji o kasach fiskalnych znajdziemy na stronie więcej o kasach fiskalnych na https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne/.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET