Start Społeczeństwo Największe partie polityczne w Polsce

Największe partie polityczne w Polsce

autor Lilianna
0 komentarz
Partie polityczne w Polsce

Pomimo istniejącego w Polsce systemu wielopartyjnego, od lat naszą sceną polityczną rządzą głównie dwie partie. Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość zdobyły monopol na rządzenie krajem. Poza nimi w Sejmie są jeszcze takie partie jak Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe czy Twój Ruch. Przedstawicieli najważniejszych partii zna każdy Polak, ale czy każdy zna ich programy?

Platforma Obywatelska

Mało kto wie, że PO istnieje już od 13 lat. Założyło ją kilku kolegów-polityków – Donald Tusk, zmarły w katastrofie w Smoleńsku Maciej Płażyński i Andrzej Olechowski, zwani kiedyś trzema tenorami. Ideologia, która jest najbliższa tej partii to chrześcijańska demokracja oraz centryzm. Od 2007 roku Platforma Obywatelska jest największą siłą polityczną w polskim Sejmie. W jej programie od samego początku znajdowały się takie punkty jak:

  • wzmocnienie samorządów,
  • odpartyjnienie Senatu,
  • jednomandatowe okręgi wyborcze,
  • bezpośrednie wybieranie starostów,
  • podwyższenie niektórych podatków,
  • podwyższenie wieku emerytalnego,
  • obniżenie długu publicznego,
  • przyjęcie euro,
  • składanie PIT-a drogą elektroniczną i wiele, wiele innych.

Platformie po części udało się spełnić wyborcze obietnice Donalda Tuska, ale też dwa razy z rzędu wygrać wybory. Rosnąca popularność lidera PO umocniła jego pozycję nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Od grudnia 2014 roku, Donald Tusk będzie przewodniczył Radzie Europejskiej. Miejsce premiera zajmuje od kilku tygodni Ewa Kopacz. Warto dodać, że to już druga kobieta, która sprawuje tak ważną funkcję w państwie.

Mimo spadku popularności PO latem tego roku, który był wynikiem afery podsłuchowej, ostatnie wyniki badań CBOS wskazują na kilkuprocentową nawet przewagę nad PiS. Czyżby nowy powiew świeżości premier Kopacz znów doprowadził Platformę Obywatelską na szczyty władzy?

Prawo i Sprawiedliwość

Co ciekawe, PiS również istnieje na polskiej scenie politycznej od 13 lat. Partia została powołana przez braci Kaczyńskich, kiedy to jeden z nich – Lech, był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie Jerzego Buzka. Chęć sprawowania władzy doprowadziła Kaczyńskich do założenia własnej partii z dosyć zdecydowanymi poglądami. Deklarowana ideologia polityczna odnosi się bowiem do konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji (podobnie jak przypadku PO).

W 2005 roku PiS wygrało wybory zarówno parlamentarne, jak i prezydenckie. 2 lata później w partii doszło do rozłamu i kadencję Sejmu skrócono. Wybory wygrała Platforma Obywatelska, a Prawo i Sprawiedliwość stało się największą partią opozycyjną. Po katastrofie samolotu prezydenckiego w 2010 roku, pierwszą osobą w państwie stał się Bronisław Komorowski, który do teraz cieszy się niesłabnącym poparciem wśród wyborców. PiS od momentu tragedii w Smoleńsku nie zajmuje się niczym innym jak wyjaśnianiem teorii spiskowych.

Mimo ostatniego wzrostu popularności w sondażach, po sukcesie Donalda Tuska w Europie i roszadach personalnych w Radzie Ministrów, PiS znów traci na rzecz PO. Politycy wróżą nawet zmierzch Jarosława Kaczyńskiego, jedynego słusznego przywódcy Prawa i Sprawiedliwości. Do wyborów zostało jeszcze trochę czasu, ale nic nie wskazuje na to, by do władzy miała dojść inna partia niż PiS czy PO.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

To przykład partii, która mając rekordowe poparcie wśród wyborców, wciąż nie może odbić się od dna, bo od lat trwa w niej wiele wewnętrznych konfliktów. SLD powstał w 1999 roku jako partia lewicowa. Jego członkowie pochodzili ze środowisk, które były związane z SdRP i PZPR. Początkowo SLD istniał jako koalicja przy SdRP, ale starania Marka Borowskiego doprowadziły do przekształcenia w partię polityczną.

Po wygranych wyborach w 1993 roku zaczęły się wewnętrzne konflikty. Z Sojuszem Lewicy Demokratycznej większość Polaków kojarzy Aleksandra Kwaśniewskiego, który dwukrotnie urzędował na stanowisku Prezydenta RP, pokonując tym samym Lecha Wałęsę. Obecnie partią kieruje Leszek Miller, który wciąż grzeje się w blasku sukcesów ubiegłej dekady, nie proponując nic nowego, co przyciągnęłoby nowych wyborców.

Polskie Stronnictwo Ludowe

To najstarsza partia w polskim Sejmie. Historia PSL sięga nawet XIX wieku. Ideologicznie najbliżej jej do centryzmu, demokracji chrześcijańskiej i, co najważniejsze, agraryzmu, z czego PSL jest najbardziej znane. Obecnie przywódcą jest Janusz Piechociński, który został wybrany na kongresie partii, detronizując tym samym Waldemara Pawlaka. PSL to partia rozchwytywana, jeśli chodzi o zawieranie koalicji. Przy ich dosyć niskim poparciu przez wyborców, chwytają się każdej możliwości, byle tylko pozostać partią, która ma realny wpływ na sytuację w kraju.

Twój Ruch

To najnowsza partia w polskim Sejmie. Powstała z przekształcenia Ruchu Palikota. Przewodniczy jej nie kto inny, jak właśnie Janusz Palikot, kiedyś związany z PO. Ta centrolewicowa partia jest na razie najbardziej barwną i kontrowersyjną propozycją w Sejmie. Jest też przykładem na to, jak szybko można uzyskać duże poparcie wśród wyborców i jak szybko je stracić.

Jak widać, Polacy chcą w końcu zmian na polskiej scenie politycznej, ale są zbyt przywiązani do tradycji, by zaufać Palikotowi, który co chwilę wyskakuje z jakąś nową propozycją, szkodząc nie tylko sobie i partii, ale też wyborcom, którzy dali mu ogromny kredyt zaufania.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET