Samozatrudnienie czy etat – za i przeciw

Wiele osób staje teraz przed dylematem – pracować na etat czy może założyć własną działalność gospodarczą? Zarówno pierwsza forma pracy, jak i druga, ma swoje plusy i minusy. Firma daje większą niezależność i elastyczność w działaniu, ale praca na etat to mniejsza odpowiedzialność i multizadaniowość. Co zatem wybrać, samozatrudnienie czy etat?

Samozatrudnienie – za

Obecnie wiele osób zastanawia się jak założyć firmę (poszerz wiedzę: dobry-ksiegowy-krakow.pl/opieka-gospodarcza). Nie jest to już tak skomplikowane jak kiedyś, stąd decyzja młodych ludzi o tym, żeby jednak zdecydować się na pracę na własną rękę niż pracę u kogoś. Do tego, osoba, która prowadzi własną firmę, zarabia więcej, a nawet ma nieograniczony potencjał zarobkowy. Do tego dochodzi optymalizacja podatkowa (osoba, która prowadzi firmę może odliczyć od podatku kosz zakupu samochodu czy niektórych usług). Plusem samozatrudnienia jest praca na własne konto. Samodzielnie budujemy markę, nie ogranicza nas szef, możemy działać kreatywnie i wykorzystywać swój potencjał.

Samozatrudnienie – przeciw

Minusem prowadzenia działalności jest większa odpowiedzialność za zobowiązania, ciągłe podejmowanie ryzyka. Tak samo jak nielimitowany czas pracy, jak i brak płatnych nadgodzin. Trzeba się też liczyć z tym, że źle prowadzona firma może zbankrutować i głównie my poniesiemy tego konsekwencje. Mając działalność gospodarczą nie istnieje coś takiego jak stałość dochodu. Ponadto, do minusów samozatrudnienia można też zaliczyć brak ochrony kodeksem pracy, ponoszenie kosztów ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, niska emerytura, brak urlopu i zwolnienia lekarskiego itp.

Etat – zalety

Pracując na etacie nie trzeba się martwić o zmienną wypłatę, bo jest ona ustalona. Nie ponosi się żadnego ryzyka związanego z prowadzeniem firmy. Istnieje pewien harmonogram pracy, czyli „od do”. Osoby pracujące na etacie są chronione kodeksem pracy i mają płatne nadgodziny, a przynajmniej powinny mieć. Dodatkowo, nie muszą się martwić o opłacanie składek oraz mają prawo do urlopu czy zwolnień lekarskich.

Etat – wady

Do głównych wad pracowania na etacie zalicza się brak niezależności, jak również brak rozwoju. Osoby pracujące na takich warunkach nie mogą w pełni wykorzystać swoich możliwości i mają ograniczony własny rozwój. Ponadto, pracownik musi zarobić na swoją wypłatę, ale też dać zysk pracodawcy. Trzeba się też liczyć z ciągłą kontrolą i o tym, że mamy nad sobą szefa.

Etat czy zatrudnienie – co wybrać?

To czy wybierzemy samozatrudnienie czy etat zależy od nas samych. Nie każdy nadaje się do prowadzenia firmy, do tego trzeba mieć określone predyspozycje. Nie wszyscy lubią pracę, w której trzeba podjąć ryzyko. Niektórzy wolą pracować od 10. do 18. i mieć bardziej uporządkowane życie osobiste. Zresztą, nie każdy ma naturę zdobywcy, a to może się przydać przy prowadzeniu własnej firmy. Dlatego, zastanawiając się, co będzie dla nas odpowiednie, dobrze jest określić własne cechy osobowości i wybrać formę pracy, w której sprawdzimy się najlepiej.

2
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*