Umowa z fotografem ślubnym – na co zwracać uwagę?

Wybór odpowiedniego fotografa ślubnego to nie lada wyzwanie dla większości Młodych Par. Chcemy, aby zdjęcia z naszego ślubu były idealne, aby uwiecznić na nich każdy najważniejszy moment ceremonii, a następnie weselnej zabawy. Kierujemy się zazwyczaj portfolio autora i dzięki temu wybieramy te fotografie, które najbardziej wpisują się w nasz gust i spełniają nasze wymagania. Kiedy zdecydujemy się już na daną firmę, warto pamiętać jednak o tym, że wybór fotografa, robiącego dobre zdjęcia to nie wszystko.

Wybór fotografa – na co uważać?

W dzisiejszych czasach każdy autor ślubnych fotografii ma zazwyczaj gotową umowę, którą podkłada nam do podpisania po uzgodnieniu szczegółów wybranych usług. Zanim jednak weźmiemy do ręki długopis i zakreślimy na niej swoje nazwisko, poświęćmy chwilę na to, aby dokładnie się z nią zapoznać, rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości i mieć pewność, że wiemy, na co dokładnie się decydujemy.

Fotografia ślubna - na co zwrócić uwagę?

Ile kosztuje fotografia ślubna?

Pierwszą ważną kwestią jest cena. Sprawdźmy, czy jest to kwota, na jaką się umawialiśmy, czy obejmuje każdą z usług, na jakie się decydujemy i czy umowa nie zobowiązuje nas do ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów, o których fotograf nie wspomniał wcześniej, takich jak dojazd, czy nocleg. Upewnijmy się również, że data uiszczenia zapłaty za wykonane zdjęcia jest równocześnie datą ich odbioru. Nie dajmy się wrobić w płacenie za prace, których jeszcze nie widzieliśmy. Zwróćmy również uwagę na kwotę zaliczki. Powinna ona zazwyczaj wynosić około 10-15% całej ceny usług.

Ile trwa sesja ślubna?

Kolejną kwestią jest dokładna data ślubu oraz wyszczególnienie godzin pracy fotografa od pory, o której umawiamy się przed ceremonią, aż do ostatniego zdjęcia (zazwyczaj po oczepinach). Jeżeli planujemy wykonać plener ślubny w innym dniu, ustalmy do kiedy powinien on być zrealizowany oraz jak długo ma trwać. Dokładna data nie jest tu konieczna, ponieważ warto umówić się później na dzień, który będzie pasował obu stronom i w który dopisze pogoda.

Co jest zagwarantowane w umowie z fotografem?

Następnie zwróćmy uwagę na to, czy umowa wyszczególnia dokładną ilość zdjęć, jaką otrzymamy i czy uwzględnia ich obróbkę graficzną. Ciężko określić, ile fotografii wykona się podczas danego ślubu i ile z nich odda się Młodej Parze, ale każdy fotograf szacuje bezpieczną liczbę, poniżej której nie zdarza mu się schodzić. Sprawdźmy, czy ona nam odpowiada. Upewnijmy się ponadto, czy zgadzają się gabaryty albumu, jeżeli oczywiście takowy zamawiamy. Zgadzać powinny się również ilość i rozmiar wywołanych zdjęć oraz liczba płyt, jakie otrzymamy.

Ostatnia, lecz nie mniej ważna kwestia, to wypadki losowe. Upewnijmy się, czy umowa zawiera taki paragraf i co dokładnie jest w nim zapisane. Jeżeli z jakichś przyczyn fotograf odwoła swoje przybycie na kilka tygodni, a nawet dni przed planowaną ceremonią, należy nam się za to odpowiednia rekompensata.

Ślub to bajkowy dzień, który każda para powinna przeżyć w radości i spokoju. Nie dajmy się więc oszukać i wrobić w dodatkowe koszty. Sprawdzajmy wszystko zawczasu, aby mieć nad tym kontrolę i móc w każdej chwili zapanować nad sytuacją.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*