Start Gospodarka Charakterystyka transportu lotniczego w Polsce

Charakterystyka transportu lotniczego w Polsce

autor Alek
0 komentarz
Jak wygląda transport lotniczy w Polsce?

Transport powietrzny nie jest w Polsce główną gałęzią transportu. Nieodpowiednia infrastruktura, wysokie ceny oraz niski procent wysyłania za granicę przedmiotów, które w krótkim czasie muszą dotrzeć do miejsca docelowego sprawiają, że ten rodzaj transportu plasuje się gdzieś na samym końcu listy.

Transport lotniczy w Polsce – czy istnieje

Choć w ostatnich latach zauważyć można sporo inwestycji dotyczących rozwoju infrastruktury lotniczej w Polsce, wciąż pozostajemy pod tym względem daleko w tyle za innymi krajami. O ile w przypadku lotniczego transportu ludzi ruch jest na dość umiarkowanym poziomie (w końcu odbywamy coraz więcej zagranicznych podróży biznesowych, wiele osób mieszka poza granicami kraju, ale wciąż odwiedzają one pozostawione w Polsce rodziny, częściej też wybieramy zagraniczne wczasy), o tyle przewóz towarów drogą powietrzną to zaledwie kilka procent w odniesieniu do całego transportu towarów.

Największy rozkwit tej gałęzi transportu przypada na wiek XX, nowoczesne technologie oraz rozwój cywilizacyjny wymusiły niejako prace nad usprawnieniem transportu powietrznego. Transport lotniczy pozwala na swobodną migrację ludności, oszczędność czasu, sprawną wymianę gospodarczą, a przy tym wszystkim jest najbezpieczniejszym rodzajem przewozu ludzi i towarów (katastrofy lotnicze są zawsze bardzo nagłaśniane przez media, stąd powszechne przekonanie, iż lot samolotem jest niebezpieczny, w rzeczywistości jednak wypadki zdarzają się tu o wiele rzadziej niż np. w transporcie drogowym).

Jak wygląda w Polsce transport lotniczy?

Transport lotniczy w Polsce skupia się tak naprawdę wokół trzech głównych miast, choć lotnisk w Polsce wciąż przybywa. Warszawskie Okęcie obsługuje prawie 3/4 wszystkich usług cargo (transport towarów drogą powietrzną), istotną rolę odgrywają również lotniska w Katowicach i w Gdańsku. Przeważającą częścią przesyłek, transportowanych z Polski samolotami, są…listy i paczki.

Przesyłki pocztowe to aż 50% wszystkich towarów dostarczanych do miejsca docelowego drogą powietrzną. Pozostałe typy przesyłek transportowanych tą drogą to przede wszystkim produkty, które muszą szybko zostać dostarczone do odbiorcy: warzywa i owoce oraz części do samochodów i samolotów. Transport lotniczy jest przystosowany do przewożenia dużych przedmiotów, jednak obecnie niewiele osób korzysta z takiego rozwiązania – zdecydowanie częściej w takiej sytuacji wybierany jest transport drogą morską, trwa dłużej, ale jest również o wiele tańszy.

Czy transport lotniczy się opłaca?

Polscy przedsiębiorcy niechętnie korzystają z usługi cargo, ponieważ jest ona bardzo kosztowna w porównaniu z innymi metodami transportowania towarów. Ponadto transport lotniczy w Polsce wciąż jeszcze pozostawia wiele do życzenia: cała infrastruktura, od lotnisk poczynając, a na hotelach przy nich kończąc, wymaga unowocześnienia i usprawnienia.

Pomimo niewielkiej roli, jaką obecnie odgrywa ta forma transportu w naszym kraju, Polska nieustannie musi rozwijać polskie lotnictwo na każdym szczeblu, nie wolno bowiem zapominać, że kraj położony jest na przecięciu szlaków komunikacyjnych całej Europy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET