Jaki jest koszt porady prawnej?

Każdy z nas napotyka na swej drodze chwile, w których niezbędna jest profesjonalna porada prawna. Zastanawiamy się często, ile może ona kosztować. Nie każdy prawnik ma stronę internetową, nie każdy zamieszcza na niej informacje związane z ceną konkretnych usług, a na pytanie, jakie dokładnie są koszty danej pomocy, ciężko większości z nich jednoznacznie odpowiedzieć. Czy możliwy jest zatem jakiś sposób wyliczenia ceny za daną poradę prawną?

Ile kosztuje porada prawna?

Większość kancelarii twierdzi, że ciężko określić konkretną stawkę, nie wiedząc wcześniej z jaką dokładnie sprawą przychodzi do niej klient. Nawet podobna sprawa o rozwód wiązać może się z różnymi kosztami, dlatego też prawnicy nie określają ceny, dopóki nie zapoznają się ze szczegółami.

W grę wchodzić może czasami stawka godzinowa, która dotyczy zazwyczaj spraw o bliżej nieokreślonej wartości zlecenia. Ustalana jest ona indywidualnie, a naliczanie kolejnych wartości za każdą rozpoczętą godzinę pozwala klientowi na monitorowanie wydanych na usługę środków. Wysokość takiej stawki zależna jest od charakteru wykonywanych usług i wynosi od 100zł do 250zł.

Niektóre kancelarie stosują również jednorazową formę wynagrodzenia, co oznacza najczęściej, że klient uiszcza jedną konkretną, ustaloną po wykonaniu przez prawnika wyceny danego zlecenia kwotę, stosowną do oferowanej usługi.

Zarówno przedsiębiorstwa jak i klienci indywidualni skorzystać mogą także z miesięcznego ryczałtu. Wówczas klient dokonuje stałej cyklicznej opłaty za świadczenie usług prawnych, a ich zakres i określona kwota zapisane jest w zawartej wcześniej umowie.

Jakie są koszty porady prawnej?

Czy da się ustalić konkretną kwotę porady?

Jako że wysokość wynagrodzenia prawnika uzależniona jest w dużej mierze od zawiłości danej sprawy, ciężko już na wstępie określić, jakie poniesiemy w związku z tym koszty. Radca prawny nie wie wtedy, ile czasu przeznaczyć będzie musiał na naszą sprawę i jak pracochłonne będzie to zadanie. Określenie konkretnej ceny może być możliwe w zasadzie jedynie w bardzo prostych sprawach, które powtarzają się cyklicznie w zleceniach danej kancelarii i przy których łatwiej określić konkretny czas wykonania usługi.

W niektórych przypadkach prawnik jest nas w stanie poinformować jedynie o minimalnej stawce za daną sprawę lub o ramach cenowych, w jakich się ona zmieści, co daje nam ogólny pogląd na to, ile możemy zapłacić.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości a stawka porady prawnej

O ile wynagrodzenie za reprezentację prawną ustalane jest w większości przypadków indywidualnie, podstawą do określenia kwoty, jaką uiścić musi klient jest stawka minimalna zawarta w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Według tego rozporządzenia stawki minimalne różnią się w zależności od wartości przedmiotu sprawy, co w skrócie wygląda następująco:

  • do 500zł – 60zł
  • powyżej 500-1 500zł – 180zł powyżej 1 500-5 000zł – 600zł
  • powyżej 5 000-10 000zł – 1 200zł
  • powyżej 10 000-50 000zł – 2 400zł
  • powyżej 50 000-200 000zł – 3 600zł
  • powyżej 200 000zł – 7 200zł

Pamiętać należy jednak, że do kwoty naliczanego przez kancelarię wynagrodzenia doliczany jest również podatek VAT. Warto zapytać zatem wcześniej czy podana nam cena to stawka netto czy brutto.

0
1

1 Komentarz

  1. adam 29 listopada 2016 Reply

    Niektóre ceny są przerażające. No ale, jak nie ma wyboru, to trzeba płacić. W większości przypadków jest to i tak bardziej opłacalne.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*