Start Gospodarka Jaki jest koszt porady prawnej?

Jaki jest koszt porady prawnej?

autor Marta
1 komentarz
Jakie są koszty porady prawnej?

Każdy z nas napotyka na swej drodze chwile, w których niezbędna jest profesjonalna porada prawna. Zastanawiamy się często, ile może ona kosztować. Na pytanie, jakie dokładnie są koszty danej pomocy, ciężko większości z nich jednoznacznie odpowiedzieć. Czy możliwy jest zatem jakiś sposób wyliczenia ceny za daną poradę prawną? Sprawdźmy.

Ile kosztuje porada prawna?
Czy da się ustalić konkretną kwotę porady?
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości a stawka porady prawnej

Ile kosztuje porada prawna?

Większość kancelarii twierdzi, że ciężko określić konkretną stawkę, nie wiedząc wcześniej z jaką dokładnie sprawą przychodzi do niej klient. Nawet podobna sprawa o rozwód wiązać może się z różnymi kosztami, dlatego też prawnicy nie określają ceny, dopóki nie zapoznają się ze szczegółami.

W grę wchodzić może czasami stawka godzinowa, która dotyczy zazwyczaj spraw o bliżej nieokreślonej wartości zlecenia. Ustalana jest ona indywidualnie, a naliczanie kolejnych wartości za każdą rozpoczętą godzinę pozwala klientowi na monitorowanie wydanych na usługę środków. Wysokość takiej stawki zależna jest od charakteru wykonywanych usług i wynosi od 100zł do 250zł.

typ porady prawnej koszt
porada prawna (konsultacja) 100-1000 zł za godzinę
porada prawna z analizą lub opracowaniem dokumentów 500-5000 zł
stała obsługa prawna dla firm 1000-10000 zł miesięcznie

Ta tabela przedstawia ogólny zakres kosztów, które mogą być związane z różnymi typami porad prawnych, bez szczegółowego rozróżnienia na przedziały cenowe.

Niektóre kancelarie stosują również jednorazową formę wynagrodzenia, co oznacza najczęściej, że klient uiszcza jedną konkretną, ustaloną po wykonaniu przez prawnika wyceny danego zlecenia kwotę, stosowną do oferowanej usługi.

Zarówno przedsiębiorstwa jak i klienci indywidualni skorzystać mogą także z miesięcznego ryczałtu. Wówczas klient dokonuje stałej cyklicznej opłaty za świadczenie usług prawnych, a ich zakres i określona kwota zapisane jest w zawartej wcześniej umowie.

Czy da się ustalić konkretną kwotę porady?

Jako że wysokość wynagrodzenia prawnika uzależniona jest w dużej mierze od zawiłości danej sprawy, ciężko już na wstępie określić, jakie poniesiemy w związku z tym koszty. Radca prawny nie wie wtedy, ile czasu przeznaczyć będzie musiał na naszą sprawę i jak pracochłonne będzie to zadanie. Określenie konkretnej ceny może być możliwe w zasadzie jedynie w bardzo prostych sprawach, które powtarzają się cyklicznie w zleceniach danej kancelarii i przy których łatwiej określić konkretny czas wykonania usługi.

W niektórych przypadkach prawnik jest nas w stanie poinformować jedynie o minimalnej stawce za daną sprawę lub o ramach cenowych, w jakich się ona zmieści, co daje nam ogólny pogląd na to, ile możemy zapłacić.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości a stawka porady prawnej

O ile wynagrodzenie za reprezentację prawną ustalane jest w większości przypadków indywidualnie, podstawą do określenia kwoty, jaką uiścić musi klient jest stawka minimalna zawarta w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Według tego rozporządzenia stawki minimalne różnią się w zależności od wartości przedmiotu sprawy, co w skrócie wygląda następująco:

  • do 500zł – 60zł
  • powyżej 500-1 500zł – 180zł powyżej 1 500-5 000zł – 600zł
  • powyżej 5 000-10 000zł – 1 200zł
  • powyżej 10 000-50 000zł – 2 400zł
  • powyżej 50 000-200 000zł – 3 600zł
  • powyżej 200 000zł – 7 200zł

Pamiętać należy jednak, że do kwoty naliczanego przez kancelarię wynagrodzenia doliczany jest również podatek VAT. Warto zapytać zatem wcześniej czy podana nam cena to stawka netto czy brutto. A ile was kosztowała porada prawna? Podzielcie się w komentarzu.

podobne artykuły

1 komentarz

adam 29 listopada 2016 - 11:43

Niektóre ceny są przerażające. No ale, jak nie ma wyboru, to trzeba płacić. W większości przypadków jest to i tak bardziej opłacalne.

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET