Start Turystyka 15 najciekawszych faktów o Chorwacji, o których prawdopodobnie nie słyszeliście

15 najciekawszych faktów o Chorwacji, o których prawdopodobnie nie słyszeliście

autor Ewelina
1 komentarz
Panorama Dubrownika - co warto zobaczyć?

Dla tych, którzy swój tegoroczny urlop postanowili spędzić w Chorwacji, przygotowaliśmy zestawienie 15 mało znanych ciekawostek dotyczących tego urokliwego kraju. Nie będą to żadne suche, historyczne fakty, raczej interesujące i łatwe to zapamiętania informację którymi możecie podzielić się ze znajomymi w trakcie urlopu. Kto wie, może zachęci to Was do pogłębienia swojej wiedzy o kulturze i historii tego kraju?

Mechaniczny ołówek

mechaniczny olowek

Chorwacki wynalazca  Eduard Slavoljub Penkala, oprócz prac nad projektem pierwszego chorwackiego projektu samolotu, opatentował pierwszy na świecie mechaniczny ołówek. Opracował również patenty m.in. na proszki do prania, środki do konserwacji drewna, woski, pieczęcie i wiele innych.

Krawat

czerwony krawat

Modę na tą część garderoby zapoczątkowali właśnie Chorwaci. Była ona częścią chorwackiego narodowego stroju, którego początki sięgają jeszcze czasów starożytnych. W pierwotnej postaci był zwykłą chustką, którą wedle tradycji żona zawiązywała mężowi pod szyją, kiedy wyruszał na wojnę. Postać bardzo zbliżoną do tej, którą znamy dziś, przyjął dopiero w XVIII w., a kształt funkcjonujący obecnie nadał mu amerykański krawiec. Chorwaci bardzo cieszą się z faktu, że to właśnie dzięki nim powstała moda na krawaty.

Co więcej, w 2003 roku ustanowiono Światowy Dzień Krawata przypadający na 18 października każdego roku. Tego dnia, amfiteatr mieszczący się w miejscowości Pula, obwiązywany jest gigantycznym czerwonym krawatem. Oprócz tego, wszyscy Chorwaci noszą czerwone krawaty i zawiązują je również na pomnikach oraz kolumnach.

Dalmatyńczyk

Jedna z najsłynniejszych psich ras, swoją nazwę zawdzięcza właśnie Chorwacji, a dokładniej od pewnego jej rejonu. Chodzi oczywiście o Dalmację, południową część kraju, którą corocznie odwiedzają rzesze turystów z całego świata. Co więcej, psy tej rasy były w średniowiecznej Dalmacji wykorzystywane jako psy gończe, a w XVII w. jako obronne. Zanim trafiły do Dalmacji określano je jako „wyżły regusańskie” lub „legawce dalmatyńskie”. Swoją drogą, powinniśmy być wdzięczni Chorwatom , za znaczne uproszczenie ich nazwy.

Dalmatyńczyk siedzi na zewnątrz

Najmniejsze miasto na świecie

W Chorwacji znajdziemy miasto, które znalazło swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa, w kategorii najmniejszego miasta na świecie. Jest to miejscowość o nazwie Hum, mieszcząca się w centralnej Istrii i licząca zaledwie 14 mieszkańców. Aż do dziś, w pełni zachował się średniowieczny układ miasta. Znajdują się w nim zaledwie jedna duża brama, kościół parafialny, XVII wieczna loggia, znajdujący się poza murami miasta kościół św. Hieronima i kilka domków. W czerwcu każdego roku, organizowany jest festyn z okazji Dni Miasta Hum, w trakcie których odbywają się wybory na „župana” czyli burmistrza.

Chorwackie obiekty na liście UNESCO

Chorwacja może pochwalić się aż 7 obiektami, które trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A są nimi:

Katedra św. Jakuba w Šibeniku

katedra w Sibeniku

Park Narodowy Jeziora Plitwickie

jeziora plitwickie

• Stare Miasto w Dubrowniku

stare miasto w dubrowniku

Zabytkowy kompleks z Pałacem Dioklecjana w Splicie

palac w Splicie

•  Stare Miasto w Trogirze

trogir

• Krajobraz kulturowy wyspy Hvar

krajobraz Hvaru

Chorwacki marmur

bialy dom

Mało kto wie, że kolumny Białego Domu w Waszyngtonie zostały zbudowane z chorwackiego marmuru, przetransportowanego do Stanów Zjednoczonych z wyspy Brač. Co ciekawe, z tego samego marmuru powstały także budynki parlamentu w Budapeszcie oraz Wiedniu.

Marco Polo

marco polo

Do dziś Chorwaci wierzą, że słynny podróżnik Marco Polo, urodził się na wyspie Korčula w 1254 roku, na co wskazują chorwackie podania. Jest to kwestia rodząca ciągłe spory między Chorwatami a Włochami, którzy z kolei upierają się przy tym że to Wenecja jest rodzinnym miastem Marco Polo. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Polo wziął w 1298r. udział w bitwie pod Korčulą toczoną pomiędzy Chorwatami a Włochami, w wyniku której trafił do weneckiej niewoli po ostatecznej klęsce Wenecjan.

Podróż Odyseusza

chorwacka wyspa Mljet

Według greckiej mitologii,  to właśnie na chorwacką wyspę Mljet trafił w trakcie swej podróży Odyseusz i na której, spędził 7 lat u boku pięknej nimfy Kalipso. Wyspę pokrywa masa zieleni oraz otaczają ją dwa słone, krystaliczne jeziora. Jest to azyl dla wszystkich, którzy szukają zacisznego miejsca na wypoczynek.

Przygody Winnetou

Indianin Winnetou

Kto nie pamięta przystojnego Pierre Brice’a wcielającego się w postać dzielnego Indianina? A czy wiedzieliście, że akcja powieści Karola Maja rozgrywa się na terenie Parku Narodowego Jeziora Plitwickie i Krka? Te piękne i malownicze tereny, zainspirowały reżysera do osadzenia ekranizacji książki właśnie w tym miejscu.

Morskie organy

morskei organy Zadaru

W miejscowości Zadar znajdują się jedyne na świecie morskie organy. Są to wydrążone otwory, które w wyniku działania fal morskich, tworzą melodyjną muzyczkę. Dokładniej rzecz ujmując, dźwięk wydobywa się z 35 rur o różnych długościach i rozmiarach, na których osadzone są gwizdki. One z kolei odgrywają siedem akordów w pięciu tonacjach, w momencie, kiedy morze wpycha przez nie powietrze. Rury wbudowane są w kamiennych schodach, które rozciągają się wzdłuż wybrzeża.

Sposób oświetlania Zagrzebia

oswietlenie zagrzebia

W stolicy Chorwacji, Zagrzebiu ulice znajdujące się w starej części miasta zapalane są na gaz, natomiast w innych częściach miasta codziennie rano i wieczorem odbywa się to według starej metody tzn. ręcznie.

Festiwal w Dubrowniku

dubrownicki festiwal

Dubrownicki Letni Festiwal jest najstarszym i najbardziej cenionym chorwackim festiwalem w Europie. W trakcie jego trwania, prezentowane są najpiękniejsze dzieła muzyki poważnej a sztuki teatralne wystawiane z zabytkowych, starych murów. Jest to święto muzyki, folkloru, teatru i opery.

John Malkovich

john malkovich

Słynny amerykański aktor filmowy jest z pochodzenia Chorwatem, ze strony ojca. Chorwatów bardzo cieszy ten fakt, a sam aktor często odwiedza rodzinny kraj swojego taty. W wywiadach bardzo ciepło wyraża się zarówno o kraju, jak i ludziach w nim mieszkających. Ponadto aktor jest częstym gościem na festiwalach filmowych, organizowanych co roku w Chorwacji.

Josip Broz-Tito

Josip Broz-Tito

Przywódca Socjalistycznej Federacji Republiki Jugosławii był najbardziej lubianym i szanowanym przywódcą komunistycznym w historii kraju. Znacznie odbiegał od stereotypowego komunistycznego dyktatora, który zamyka się na świat i wszędzie węszy podstęp. Odciął się od Związku Radzieckiego i prowadził politykę międzynarodową. Znał i rozumiał  potrzeby ludu. Za jego czasów gospodarka była na bardzo wysokim poziomie. Był również szanowany na arenie międzynarodowej. Bardzo dużo podróżował i spotykał się z przywódcami innych państw. Chorwaci do dziś boleją nad tym, że od jego śmierci nie trafił się godny jego zastępca.

Polski akcent w chorwackim dziele literackim

Ivan Gundulic

Poeta Ivan Gundulić jest uważany za jednego z najwybitniejszych poetów barokowych. Zasłynął epopeją o nazwie „Osman”, w której przytacza wydarzenia w Turcji po klęsce w bitwie pod Chocimiem w 1621 roku. Dzieło jest w głównej mierze poświęcone polskiemu bohaterstwu i męstwu, a autor wysławia w nim postać polskiego króla Władysława IV, który jest główną postacią dzieła.

podobne artykuły

1 komentarz

turysta 29 listopada 2016 - 12:21

Mi się mega podobały Jeziora Plitwickie. Trogir i Split też widziałem, miło było sobie przypomnieć te miejsca…

odpowiedz

zostaw komentarz

TEKSTOWY NET

artykuły w serwisie tekstowy.net to subiektywne opinie, porady na podstawie doświadczeń autorów, wskazówki, które mogą zainspirować naszych czytelników, historie, które zaciekawią Ciebie oraz niebanalne teksty.

@2012 Copyright TEKSTOWY NET