Co warto zobaczyć na Śląsku?

Śląsk wielu kojarzy się tylko z kopalniami i górnikami, ale należy pamiętać, że region ten ma znacznie więcej do zaoferowania, niż wielu mogłoby się wydawać. Wyruszając w podróż po województwie śląskim warto wiedzieć, które miejsca trzeba koniecznie zobaczyć i jakie atrakcje może w sobie kryć.

Ogrodzieniec i Pszczyna

Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych na śląsku. Są to ruiny zamku leżące w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Podzamcze. Jest to jeden z zamków będących częścią szlaku orlich gniazd. Ruiny są otwarte dla zwiedzających. Zamek został w zniesiony w XIV wieku, początkowo był warownią, potem przybrał kształty zamku. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest neobarokowy pałac w Pszczynie, który jest obecnie jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce, do tego został on doskonale zachowany i uniknął zniszczenia i splądrowania z czasie wojny. Doskonałym pomysłem jest również spacer po przypałacowym parku.

Zabrze – kopalnie Guido i Luiza

Jest to zabytkowa kopalnia, która zakończyła swoją pracę kilkadziesiąt lat temu, ale nadal jest otwarta dla turystów, którzy mogą ją zwiedzić, zjeżdżając kopalnianą sztolnią, zobaczyć prawdziwe górnicze maszyny, przejść się korytarzami oraz odpocząć i zrelaksować w podziemnym pubie, gdzie można skosztować regionalnych potraw.

Kopalnia Luiza jest skansenem, w którym można obejrzeć prawdziwe maszyny kopalniane i nie tylko, ponieważ można również zobaczyć zabytkowe samochody w tym także te militarne. To także miejsce licznych pokazów, koncertów, przedstawień i wystaw malarskich. Obie kopalnie znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Jest to muzeum, które powstało całkiem niedawno temu – w 2014 roku. Śląsk ma dość bogatą historię związaną z trzema największymi powstaniami, jakie miały miejsce na tych ziemiach. Jest to miejsce, w którym można odbyć wirtualną podróż w głąb historii. Do obejrzenia są ciekawe filmy, będące przewodnikami pokazującymi co i jak się stało i jakie miało to znaczenie dla tego regionu. Jest to miejsce zdecydowanie godne polecenia każdemu miłośnikowi historii, szczególnie tej nieco nowszej.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – Katowice

Siedziba orkiestry symfonicznej oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego tworzą Nową Strefę Kultury w Katowicach. Są to nowoczesne bardzo charakterystyczne zabudowania, a otoczenie budynków stało się jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez mieszkańców. Można tu posiedzieć, wypocząć, spędzić miło czas. Nieopodal znajduje się również Muzeum Śląskie, które posiada bardzo bogatą ekspozycję związane z historią Górnego Śląska. Sama hala Narodowej Orkiestry posiada natomiast doskonałą akustykę, dzięki czemu słuchanie koncertów jest czymś niesamowitym.

Nikiszowiec – Katowice

Nikiszowiec to zabytkowe osiedle robotnicze powstałe na początku XX wieku, dla robotników pracujących na kopalniach oraz ich rodzin. Są to charakterystyczne budynki zbudowane w czerwonej cegły zwanych familokami. Obecnie jest uznawany za perełkę architektoniczną i zaliczany jest do Szlaku Zabytków Techniki. Jest to drugi, zaraz po Spodku najbardziej charakterystycznych symboli Katowic.

Jest to tylko kilka propozycji ciekawych miejsc do zwiedzenia, jednak możliwości jakie oferuje Górny Śląsk jest naprawdę wiele, warto je więc odkrywać na własną rękę.

0
0

0 Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*