Co warto zobaczyć w Polsce Południowej?

Miejsc wartych zobaczenia w Polsce jest wiele. W tym wypadku skupimy się na tych, które znajdują się w południowej części kraju, a z pewnością jest co oglądać, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie można się udać. Każdy może znaleźć coś dla siebie, w zależności od tego, co chce się zobaczyć i w jaki sposób spędzić czas. Jakie miejsca warto mieć na uwadze planując wycieczkę?

Górskie miejscowości

Gdy mówimy o Polsce południowej, pierwsze co przychodzi na myśl to góry. Wybór miejscowości górskich jest naprawdę szeroki i niezależnie od pory roku, zawsze jest to świetna opcja na wypoczynek czy sportowe szaleństwo. Górskie szlaki turystyczne, piękno przyrody i wiele możliwości zarówno aktywnego, jak i pasywnego wypoczynku. Do wyboru są takie miejscowości jak Zakopane, Wisła, Szczyrk, Krynica Górska, Szklarska Poręba i inne.

Kraków i okolice

Kierując się na południe kraju nie można zapomnieć o Krakowie, królewskiego miasta i byłej stolicy. Warte obejrzenia są tam liczne zabytki i nie tylko. Miasto to daje wiele możliwości i każdy będzie mógł się odnaleźć. A będąc w Krakowie warto również odwiedzić Wieliczkę, razem z tamtejszą kopalnią soli oraz kierując się bardziej na zachód wpaść do Wadowic, miejsca urodzenia Jana Pawła II oraz Oświęcim, będący obowiązkowym miejscem postoju dla każdego, kto interesował się czasami II Wojny Światowej.

Oświęcim droga do obozu

Wrocław

Jak polska południowa, to warto również pamiętać o Wrocławiu. Podobnie jak Kraków, jest to miasto pełne zabytków i historii wartych odkrycia. Można by tu wymienić chociażby wrocławski rynek główny, znajdujący się na starym mieście i będącym swoistym centrum. Dodać do tego można również Ostrów Tumski, Panoramę Racławicką, czy słynne wrocławskie krasnale, których rozsiane po całym rynku i okolicach.

Jura Krakowsko-Częstochowska – Szlak Orlich Gniazd

To miejsce wyróżnia się niezwykłym urokiem natury. Można podążyć szlakiem orlich gniazd i poszukać ruin zamków, między innymi w Ogrodzieńcu, zamek w Bobolicach, pałac w Pilicy czy zamek Pieskowa Skała i inne. Szlak Orlich Gniazd jest uznawany z najlepszy produkt turystyczny Polski, a jego atrakcyjność sprawia, że jest trasą bardzo często i chętnie uczęszczaną. Pełną listę miejsc, jakie można znaleźć na szlaku, można zobaczyć na specjalnej stronie internetowej związanej właśnie z tą atrakcją turystyczną.

Zamek Pieskowa Skała

Szlak Zabytków Techniki

Jest to lista zabytków techniki znajdujących się na terenie całego województwa śląskiego. Jego ideą było ukazanie specyfiki tego regionu i promocję kultury przemysłowej oraz edukację regionalną. Zabytki można spotkać w całym województwie, a więc i w Katowicach, Zabrzu, Częstochowie, Ustroniu, Żywcu, czyli wiąże ze sobą wszystkie miasta od południa po północ. Dodatkowo co roku organizowane jest święto Szlaku Zabytków Techniki zwane Industriadą, będącą jedyną w swoim rodzaju i jednocześnie największą imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej, jednocześnie jest druga pod względem wielkości w całej Europie prezentująca zabytki przemysłowe.

0
1

1 Komentarz

  1. manfred 29 listopada 2016 Reply

    Na Jurze jest cudownie. A ten szlak zabytków techniki jest ciekawy, szczególnie kopalnia Guido. Byliście tam? To w Zabrzu jest.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*